Porazan odaziv medicinskih sestara na cijepljenje; u većini bolnica cijepilo ih se manje od 50 posto

U njihovoj strukovnoj organizaciji ne znaju što je tome uzrok, imaju neke pretpostavke, ali najavljuju i akcije edukacije

26.03.2020., Pula -  Pulska Opca bolnica -zarazni odjel, dolazak medicinskog vozila.
 Photo: Dusko Marusic /PIXSELL
FOTO: Dusko Marusic /PIXSELL

Stanje u hrvatskim bolnicama s cijepljenjem medicinskih sestara nije ništa puno bolje od stanja u KBC-u Zagreb gdje ih se, prema tvrdnjama ravnatelja Ante Ćorušića, protiv korone cijepilo tek 38 posto. Novi list piše kako u većini bolnica postotak cijepljenih sestara ne doseže 50 posto, a da je stanje tek nešto bolje u KBC-u Rijeka, jer je ondje u prosjeku cijepljena svaka druga medicinska sestra.

U Hrvatskoj komori medicinskih sestara, koja je pozivala svoje članove na cijepljenje protiv COVID-19, nemaju pravi odgovor na pitanje zašto je odaziv medicinskih sestara na cijepljenje slab. Svjesni su da problem postoji, pa najavljuju da će nakon Uskrsa krenuti u akciju motiviranja.

Možda je stvar u računici?

“Već smo sudjelovali u kampanji za promoviranje cijepljenja ‘Imaš znanje, budi primjer’, kako bismo sestre educirali o važnosti cijepljenja. Nakon Uskrsa kontaktirat ću glavne sestre u bolnicama, osobito onim većim, da mi kažu u čemu je problem”, veli Mario Gazić, predsjednik Komore.

Dodaje kako ne razumije zašto se sestre ne žele cijepiti jer bi im to trebalo biti u interesu. “One su bile na prvoj crti cijele COVID-krize i vidjele su posljedice bolesti. Ne vjerujem da bi se htjele dovesti u tu situaciju”, komentira Gazić, te pojašnjava kako je u svakoj medicinskoj ustanovi zaposleni tri puta više sestara nego liječnika pa da možda iz tog razlog postotak izgleda manji. “Ako se gleda ukupan broj, onda ih se možda cijepilo isto kao i liječnika”, računa.

Veliki broj prebolio Covid

Osim toga, treba uzeti u obzir da je u drugom valu pandemije 7500 medicinskih sestara preboljelo COVID-19, što je otprilike četvrtina od ukupnog broja sestara u Hrvatskoj, odnosno njih 37.000. “To se ne smije zanemariti u ukupnoj slici. One sestre koje su preboljele COVID-19 možda se nisu htjele odmah ići cijepiti”, upozorava Gazić. Za realnu bi sliku, smatra, trebalo pričekati još 15 do 20 dana, da se vidi je li problem u tome što se sestre ne žele cijepiti, ili je možda velik broj njih prebolio COVID-19.

U Komori vjeruju da je i činjenica po kojoj su upravo medicinske sestre navedene u više slučajeva teške tromboembolije koja se javila nakon cijepljenja AstraZenecom u europskim zemljama, mogla djelovati negativno na spremnost da prime to cjepivo.

“Možda je nastao neki strah u tom trenutku, ali je isto tako činjenica da smo provodili kampanju i educirali sestre o važnosti cijepljenja”, kaže šef Komore. Ako se pokaže da je problem strah od cjepiva, nakon Uskrsa ići će se, najavljuje, u još jednu edukaciju medicinskih sestara kako bi ih se uvjerilo u višestruku korist cijepljenja.