Porota u saveznoj državi Ohio odlučila da su lanci ljekarni suodgovorni za epidemiju opijata

Zaključili su da su postupci lanaca ljekarni pomogli u prekomjernoj opskrbi tržišta tabletama koje izazivaju ovisnost

SAN FRANCISCO, CALIFORNIA - OCTOBER 13: Pedestrians walk by a Walgreens store that is set to be closed in the coming weeks on October 13, 2021 in San Francisco, California. Walgreens announced plans to close five of its San Francisco stores due to organized retail shoplifting that has plagued its stores in the city. The retail pharmacy chain has already shuttered 10 stores in the city since 2019.   Justin Sullivan/Getty Images/AFP (Photo by JUSTIN SULLIVAN / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)
FOTO: Getty Images via AFP

Savezna porota je u utorak utvrdila da su operateri lanca ljekarni CVS, Walgreens, Boots i Walmart pomogli u poticanju epidemije opijata u dva okruga u državi Ohio, na prvome suđenju na kojem se ove tvrtke suočene s optužbom zbog krize izazvane opijatima, javlja Reuters. Porotnici na saveznome sudu u Clevelandu, nakon šest dana vijećanja, zaključili su da su postupci lanaca ljekarni pomogli u prekomjernoj opskrbi tržišta tabletama koje izazivaju ovisnost i preusmjeravanju opioida na crno tržište.

Ovakva presuda otvorila je put da se od svakog pojedinog lanca traži više od milijardu dolara kako bi se pomoglo rješavanju problema ovisnosti u županijama, kažu odvjetnici. Američki sudac Dan Polster odlučit će koliko tvrtke duguju za pomoć u smanjenju epidemije i očekuje se da će se suđenje održati u travnju ili svibnju.

Walmart će se žaliti na presudu

Presuda je potaknula napore državnih i lokalnih vlasti na pregovore o nagodbi. Cijene dionica tvrtki nakratko su pale nakon presude ali su se brzo oporavile i zatvorile na manje od 1 posto niže. CVS, Walgreens i Walmart najavili su žalbe na presudu, tvrdeći da je ona u suprotnosti s činjenicama i da je zakon pogrešno primijenjen kako bi se njih proglasilo odgovornima prema novoj pravnoj teoriji, a koju su sudovi u kaliforniji i Oklahomi nedavno odbacili u sličnim slučajevima protiv proizvođača lijekova.

“Žalit ćemo se na ovu pogrešnu presudu koja je odraz suđenja osmišljenog u korist odvjetnika tužitelja i prožetog izvanrednim pravnim i činjeničnim pogreškama”, kazali su iz Walmarta. Američki dužnosnici kažu da je 2019.godine zdravstvena kriza dovela do gotovo pola milijuna smrtnih slučajeva zbog predoziranja opijatima, tijekom dva desetljeća. A više od 100.000 umrlo je od predoziranja tijekom 12 mjeseci do travnja 2021. godine, što je rekord u velikoj mjeri uzrokovan smrtima od opijata kao fentanil.

Podneseno je više od 3300 tužbi

Više od 3300 tužbi podneseno je protiv proizvođača lijekova, distributera i ljekarni, što je kulminiralo time da su se mnoge tvrtke iako ne i ljekarne, dogovorile. Tri najveća distributera koji opskrbljuju ljekarne i bolnice i proizvođač lijekova Johnson&Johnson predložili su nagodbu od 26 milijardi dolara za rješavanje tužbi. Stečajni sudac odobrio je nagodbu proizvođača lijeka OxyContina, Purdue Pharma-e i bogatih vlasnika obitelj Sackler, pretpostavlja se na 10 milijardi dolara.

Ljekarne su se ipak odlučile za sudski proces. Tužitelji tvrde da ljekarne nisu uspjele osigurati da su recepti za opijate valjani i dopustili su da prekomjerne količine tableta preplave zajednice. Ljekarne demantiraju optužbe i tvrde da su poduzeli korake da bi se zaštitili pa za krizu opijata krive liječnike, regulatore i trgovce drogom.

Presuda stiže nakon nedavnih neuspjeha tužitelja u nekim slučajevima oko opijata, na nacionalnoj razini. Vrhovni sud Oklahome poništio je 465 milijuna dolara vrijednu presudu protiv Johnson&Johnsona, a kalifornijski sudac presudio je u korist četiri proizvođača lijekova. U New Yorku su u tijeku istraživanja koja uključuju proizvođače lijekova Teva i AbbVie, a u državi Washington istražuju se tri distributera.