Postavili smo stručnjacima ključno pitanje: Treba li nakon uhićenja sudaca pasti presuda Mamiću

Stručnjaci s kojima smo razgovarali podijeljeni su u stavovima

Hoće li uhićenje trojice osječkih sudaca, posebice suca Darka Krušlina, čije je sudsko vijeće osudilo Zdravka Mamića, biti razlog za rušenje presude zbog izvlačenja milijuna iz Dinama? Upravo to tražio je Zdravko Mamić od Ustavnog suda u tužbi koju je podnio protiv pravomoćne presude kojom je kažnjen sa šest i pol godina zatvora.

Današnje uhićenje trojice sudaca, i to zbog sumnji da su uzimali mito od Mamića može dovesti u pitanje njihovu nepristranost i neovisnost, a to je jedno od zajamčenih prava iz Ustava i Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava. Riječ je o pravu na neovisni i nepristrani sud.

Objektivni i subjektivni testovi

Kako bi se utvrdila ta neovisnost i nepristranost, provode se takozvani objektivni i subjektivni testovi. Objektivni test u svojoj ustavnoj tužbi naglašava i Zdravko Mamić, objašnjavajući kako on predviđa provjeru svih činjenica koje mogu dovesti u sumnju nepristranost sudaca. Tu je već ranije naveo da ga je predsjednik sudskog vijeća, sudac Darko Krušlin reketario, obećavajući mu pozitivnu odluku u sudskom procesu. Zatim je naveo odluku Državnog sudbenog vijeća kojom su suci Darko Krušlin i Zvonko Vekić, čije je vijeće potvrdilo drugu optužnicu protiv Mamića, udaljeni od sudačke dužnosti.

U tom kontekstu i današnje uhićenje osječkih sudaca, nakon kojeg bi protiv njih trebao biti pokrenut kazneni postupak, također može Mamiću biti novi argument njihove pristranosti. U svojoj ustavnoj tužbi Mamić se poziva na niz odluka Europskog suda za ljudska prava u kojima se ističe upravo neovisnost sudaca kao jedno od jamstava poštenog suđenja. “Od sudaca se očekuju i traže visoki moralni standardi, članak 6. stavak 1 Konvencije zahtijeva da sud koji ulazi u njegov domašaj bude nepristran. Nepristranost u pravilu označava nepostojanje predrasuda ili pristranosti, te se postojanje ili nepostojanje nepristranosti može ispitati na različite načine”. pišu u Mamićevo ime u ustavnoj tužbi odvjetnici Veljko Miljević i Sandra Marković tražeći upravo objektivni test nepristranosti.

‘Mamićevi suci padaju na oba testa’

Pravni stručnjaci s kojima smo danas tijekom dana razgovarali ističu kako se osim ovog objektivnog, u procjenjivanju sudačke neovisnosti može provesti i tzv. subjektivni test. U njemu se analiziraju izravni kontakti i veze sudionika postupka s pojedinim sucima koji u njemu sudjeluju.

“Mamićevi suci padaju na oba ova testa – i subjektivnom i objektivnom. Dojam njihove nepristranosti i neovisnosti u očima javnosti potpuno je narušen”, tvrde Telegramovi sugovornici. Međutim, ističu kako sve ovo treba sagledavati i u kontekstu presumpcije nedužnosti jer protiv trojice osječkih sudaca kazneni postupak tek kreće. Dakle, to ne znači da su oni za bilo što krivi. No, ipak slažu se da je slika o njima u javnosti već do sada duboko narušena.

‘Treba pričekati pravomoćnu presudu’

Telegramovi sugovornici oko suštine, međutim, nisu usuglašeni. Dio pravnih stručnjaka s kojima smo razgovarali smatra da prvo treba pričekati pravomoćnu presudu u eventualnom postupku protiv danas uhićenih sudaca. No, tvrde, čak i ako suci budu proglašeni krivima, treba dodatno provjeriti i jesu li doista kod donošenja presude postupali nezakonito.

Naime, prema njihovom mišljenju trebalo bi detaljno analizirati sve poteze ovih sudaca koje Mamić proziva te provjeriti jesu li oni bili zakoniti ili ne. Ako su napravili nešto nezakonito, smatraju, tek tada bi se moglo reći da je njihova pristranost utjecala na sam proces, te da Mamić nije imao pravedno suđenje.

Druga grupa: Ukinuti presudu odmah

Drugi ustavni stručnjaci s kojima smo danas analizirali ovu situaciju drže, pak, da bi Ustavni sud trebao ukinuti presudu. “Ovdje je taj dojam pristranosti toliko snažan da je zasjenio cijeli proces te se stoga više ne može govoriti o pravednom suđenju kakvo traže i hrvatski Ustav i Europska konvencija”, rekli su nam ustavno-pravni stručnjaci nakon današnjih uhićenja osječkih sudaca.

Mamić je ustavnu tužbu podnio još sredinom travnja. No s Ustavnog suda još uvijek nema informacija o tome je li uzeta u rad i je li vezano za nju donijeta ikakva odluka.