Posvojitelji u Zambiji čekaju djecu, čim za njih dobiju vize kreću za Hrvatsku. Ministar: 'Organiziramo transfer'

Sud je utvrdio da država nije uspjela dokazati slučaj

23.01.2023., Ndola, Zambija  -  Osam hrvatskih drzavljana optuzenih za krijumcarenje ljudi dolazi na sudjenje.  Hrvati su uhiceni na zambijskom aerodromu kada su s djecom pokusali napustiti zemlju,. Sudsko rociste je odgodjeno, a hrvati bi se vec danas mogli braniti sa slobode.  Photo: Emica Elvedji/PIXSELL
FOTO: Emica Elvedji/PIXSELL

Sud u Zambiji maloprije je oslobodio sve hrvatske parove koji su bili optuženi za trgovinu djecom. Sutkinja Mary Mulandala konačno donijela presudu na koju su hrvatski parovi čekali mjesecima.

Sud je, naime, utvrdio da država nije uspjela dokazati slučaj. Ustanovio je da su svi dokumenti ispravni i da su djeca posvojena prema svim pravilima. Nalog za puštanje Hrvata bi trebao ići odmah, javljaju 24sata.

Detalji još nisu poznati, komentirala je za Telegram odvjetnica Azre Imamović, Sandra Marković, koja također čeka informacije o daljnjoj proceduri. Ne nazire se ni odgovor na ključno pitanje: što će biti s djecom.

Odvjetnik Hrvata: ‘Mogu se vratiti u Hrvatsku’

Osmero Hrvata koji su u četvrtak u Zambiji oslobođeni optužbe za trgovinu ljudima mogu se s posvojenom djecom vratiti u Hrvatsku, rekao je njihov odvjetnik Kevin Silwimba. “Oslobođeni su”, rekao je Silwimba novinarima i dodao da se sada s djecom mogu vratiti u svoju zemlju.

Odvjetnik je rekao da je ishod postupka protiv Hrvata “veliko postignuće” i da je pravosuđe u Zambiji “pokazalo da funkcionira”. Četiri hrvatska para nisu davala izjave ispred sudnice za razliku od imigracijske službenice Glorije Sakulenge koja je također oslobođena svih optužbi. Sakulenga je rekla novinarima da je “pravda prevladala i da pravda uvijek mora prevladati”.

I državna tajnica u Ministarstvu pravosuđa Vedrana Šimundža Nikolić kazala je da su Hrvati oslobođeni i možda će već danas sa svojom posvojenom djecom doći u Hrvatsku

Veleposlanstvo: ‘Djeca dolaze u Hrvatsku’

Iz Hrvatskog veleposlanstva u Pretoriji su potvrdili da posvojena djeca hrvatskih parova dolaze u Hrvatsku, javlja Jutarnji. Radi se o jednom dječaku i tri djevojčice u dobi od jedne i pol do četiri godine.

Jedna od oslobođenih Hrvatica, Aleksandra Peršić, je za 24sata kazala isto: “Odvjetnici su išli po djecu, čeka se papirologija. Čekamo da stignu kod nas. Idu s nama u Hrvatsku.”

Azra Imamović Subošić im je kazala: “Oduševljeni smo, upravo kupujemo hranu za djecu, samo čekamo da vidimo kad će nam doći djeca. Odvjetnici su odmah nakon suda otišli po njih. Sad nam djeca prvo moraju dobiti vizu, a onda ćemo se dogovoriti kad putujemo za Hrvatsku. Mislim da ćemo danas svakako dobiti djecu. Najbitnije nam je da to bude što prije, ponovno smo se rodili kao obitelj.”

‘Organizirat će se najbrži transfer u Hrvatsku’

Ministar Marin Piletić izjavio je nakon donošenja presude da će biti organiziran najbrži mogući transfer u domovinu dvanaest hrvatskih državljana, roditelja i djece, iz zambijske Ndole. Govoreći o presudi kazao je kako “mi ne sumnjamo u neovisnost sudstva i istražnih organa neke druge zemlje”

Istaknuo je da “nije utvrđeno niti jedno kazneno djelo zbog kojih ih je tužiteljstvo svih ovih mjeseci zadržalo u Zambiji, nije utvrđeno da je bilo ikakve riječi o falsificiranju dokumenata o posvojenju”.

S njima je, kao i dosad, naš diplomatsko-konzularni predstavnik, a nakon što presuda bude i u pisanom obliku, što odvjetnici još čekaju, “organizirat će se najbrži mogući transfer u domovinu naših osmero državljana, zajedno sa četvero maloljetnih državljana RH koji imaju, kao što je i sudu u Ndoli potvrdio, sve potrebne i ispravne isprave o hrvatskom državljanstvu i odluke o posvojenju”, dodao je.

Vlada: ‘Štitili smo prava i interese državljana’

Nakon objave presude se i Vlada oglasila priopćenjem. Prenosimo ga u cijelosti: “Danas je Viši sud u Ndoli oslobodio osmero hrvatskih državljana, koji su proveli šest mjeseci u Zambiji. Sutkinja je u svojoj odluci navela da nije dokazano da su naši državljani počinili kazneno djelo trgovine djecom, kao što nije dokazano niti da su dokumenti o posvojenju lažni.

Od trenutka njihovog pritvaranja pa do završetka sudskog postupka hrvatska država štitila je prava i interese svojih državljana. To smo činili pružajući im potrebnu konzularnu pomoć i štiteći njihovo pravo na pošteno i nepristrano suđenje i humano postupanje.

Pri tome smo poštovali – prije svega hrvatski Ustav, relevantne međunarodne propise, ali isto tako i zambijsko pravosuđe. Osim prava hrvatskih parova štitili smo i prava četvero djece, koja su prošla postupak posvojenja i stekla hrvatsko državljanstvo. Djeca se, zajedno s roditeljima, vraćaju u Hrvatsku te im je potrebno osigurati što lakšu i bržu integraciju u naše društvo.”

Dvije opcije

Sutkinja je danas imala dvije opcije, odbaciti optužnicu protiv hrvatskih državljana ili nastaviti s procesom i naložiti saslušanje svjedoka obrane. Kako su Telegramovi izvori, dakle, neslužbeno potvrdili, odlučila ih je osloboditi.

Tužiteljstvo je, podsjetimo, ovoga tjedna završilo s ispitivanjem svojih svjedoka. U srijedu je svjedočio policajac Kombe Sakeni koji je uhitio Hrvate u Zambiji. Prošloga tjedna, u petak, na sud su dovedena i djeca koju su Hrvati pokušali posvojiti. Mališani su dovedeni kako bi ih policajac koji je uhitio posvojitelje mogao identificirati. Istoga je dana protiv Hrvata svjedočio i Ivan Pernar.

Hrvati u Zambiji od prosinca

Podsjetimo, četiri para iz Hrvatske otputovala su krajem prošle godine u Zambiju kako bi preuzela djecu iz DR Konga u dobi od jedne do tri godine kojima su hrvatski sudovi potvrdili odluke o posvojenju, a MUP izdao hrvatske dokumente. No, uhićeni su 7. prosinca u zračnoj luci u Ndoli kad su s djecom namjeravali napustiti Zambiju, zbog sumnje u autentičnost dokumenata i trgovinu djecom.

Hrvati su proveli u zambijskom zatvoru gotovo sedam tjedana, do 23. siječnja kada su pušteni da se brane sa slobode. Sudac je na ročištu 6. veljače odlučio prekinuti suđenje te naložio da Hrvati u narednih 48 sati napuste Zambiju, no već sljedeći dan parovi su ponovo vraćeni u pritvor zbog širenja optužnice za ista kaznena djela koja im se stavljaju na teret. Nedugo nakon toga ponovno su pušteni da se brane sa slobode, a suđenje im je premješteno na viši sud.