Potpredsjednik EU komisije: 'Inflacija je posljednjih godina bila niska, sada se moramo naviknuti na više kamate'

Dombrovskis smatra kako treba zaustaviti rat da bi prestale ekonomske posljedice

FOTO: HRT

Izvršni potpredsjednik Europske komisije za gospodarstvo Valdis Dombrovskis u posjeti je Hrvatskoj. Intervju je dao i Dnevniku HRT-a te pritom komentirao rast cijena nakon uvođenja eura.

“To je doista nešto što se mora pomno motriti. Treba reći da su hrvatske vlasti pomogle implementirati niz mjera da se uhvate u koštac s povećanjem cijena, uključujući i dvostruko iskazivanje cijena. Također, inspekcija koju su uvele hrvatske vlasti koja može naplatiti kazne zbog neopravdanog povećanja cijena”, počeo je.

“Ako pogledate inflaciju u eurozoni i u Hrvatskoj također treba reći da ona manje više slijedi iste tendencije. Inflacija u Hrvatskoj je niža od inflacije u zemljama srednje i istočne Europe koje su već prije uvele euro. Važno je razmotriti te dvije stvari odvojeno, viša inflacija i u eurozoni i globalno”, dodao je.

Očekuje postupno smanjivanje inflacije kroz ovu godinu

Govorio je i o inflaciji u eurozoni te odgovorio trebaju li se građani bojati što će se događati s njihovom postojećim kreditima i kamatama, budući da je Europska središnja banka najavila podizanje referentne kamatne stope. Kazao je da ECB sad stišće monetarnu politiku da bi se borila protiv inflacije.

“Naravno to će uključivati i porast troškova kredita, odnosno rate kredita. Rate kredita, ako je kamata fiksna neće se mijenjati, a ako je varijabilna kamata onda će se rata podizati kada i referentna kamatna stopa”, kazao je. Ocijenio je da je inflacija zadnjih godina bila niska te da se sada moramo naviknuti na više kamate.

Ocijenio je i da očekuje postupno smanjivanje inflacije kroz ovu godinu. Kazao je i da će odgovor monetarne politike biti temeljen na činjenicama i podacima, što znači promatranje inflacije i adekvatne odgovore. “Zbog toga mi sa strane Europske komisije ne preporučujemo fiskalne poticaje ove godine u cijelosti nego se zalažemo za načelno neutralan fiskalni stimulans kao ne bismo proturječili monetarnoj politici”, rekao je.

Kaže da treba zaustaviti rat da bi prestale ekonomske posljedice

Dombrovskis je govorio i o krizi životnih troškova, kako da građani prežive s obzirom na poskupljenja. Kazao je da su to posljedice visoke cijene energenata u kontekstu ruske agresije na Ukrajinu. “To je dovelo i do povećanja cijena energije i problema opskrbe hranom u zemljama u razvoju. Znači to je nešto s čime se očito moramo uhvatiti u koštac”, počeo je.

Dodao je: “Najbolji način da riješimo ekonomske posljedice rata je da zaustavimo rat. Moramo staviti ekonomski pritisak na agresora Rusiju i ponuditi nužnu pomoć Ukrajini. Istodobno moramo se nositi s time i olakšati konkretne posljedice i zato je Europska komisija nastavila i ove godine politiku iz prošle godine kada je uvedeno niz mjera da se smiri situacija na energetskim tržištima i uveden i niz mjera da se olakša dostupnost hrane.”

Govoreći o ratu u Ukrajini kazao je da si ne smijemo dopustiti zamor dok traje agresija. “Cijelo to vrijeme mora trajati naš odgovor, sankcije protiv Rusije, izolacija Rusije na međunarodnoj sceni kako bi se smanjila ruska sposobnost da financira i vodi rat te nastavak podrške Ukrajine”, zaključio je.