Hrvatska srlja u novu spiralu inflacije, a Vlada neuvjerljivo mulja o uzrocima. Opet će nagrabusiti oni s prosječnim plaćama i penzioneri

U predvečerje izbora vijest o porastu stope inflacije zadnja je stvar koja treba Andreju Plenkoviću i HDZ-u

FOTO: Telegram

Hrvatska Vlada nema baš nikakvu protuinflacijsku politiku kao što je nije imala ni u ljeto 2021. godine, kada se prvi put zakotrljao kotač inflacije. Tada je Hrvatska još uvijek imala monetarni suverenitet pa je stabilnost cijena bila u nadležnosti HNB-a, ali tamo su bili zabavljeni pripremama za uvođenje eura. Posljedice izostanka suvislijih mjera HNB-a i Vlade platili su ponajviše građani prosječnih i ispodprosječnih primanja smanjivanjem kupovne moći i urušavanjem životnoga standarda

Hrvatska je u veljači i ožujku zabilježila najvišu stopu godišnje inflacije u eurozoni mjereno promjenom indeksa maloprodajnih cijena roba i usluga. Od listopada prošle godine do siječnja ove Hrvatska je bila kontinuirano druga po visini inflacije, a u cijelome tom razdoblju naša stopa inflacije bila je gotovo uvijek dvostruko viša od prosječne u eurozoni. U ožujku je prosječna stopa godišnje inflacije u eurozoni pala s 2,6 % na 2,4 %, a hrvatska je povećana s 4,8 % na 4,9 % što je pak prvi mjesečni porast godišnje stope inflacije od kolovoza prošle godine.

Ministar financija Marko Primorac morao je dva tjedna prije izbora obaviti vrlo nezahvalan zadatak i javnosti rastumačiti zašto je Hrvatska i dalje neslavni europski rekorder po stopi inflacije pa je izliku pronašao u ovogodišnjemu „ranome datumu Uskrsa“ i dolasku stranih gostiju na uskrsne praznike. Prošle je godine od ukupno 84 milijuna noćenja stranih gostiju njih 682 000 ili 0,8 % ostvareno u ožujku, 2,5 milijuna ili 3,0 % u travnju, pa je očito da je i svako značajno povećanje broja dolazaka stranih gostiju i njihovih noćenja u ta dva mjeseca posve nevažno u odnosu na ukupni godišnji rezultat i njegov nesporni sezonski utjecaj na povećanje dijela maloprodajnih cijena roba i usluga.

Primorac zna prave uzroke

Kada bi ta izlika ministra financija bila istinita, svi zajedno bismo se trebali jako zabrinuti zbog mogućega povećanja maloprodajnih cijena u ljetnoj turističkoj sezoni, ako u turistički posve marginalnim mjesecima povećanje broja stranih gostiju dovodi do novoga povećanja ionako najviše stope inflacije u eurozoni.

Ministar Primorac vrlo dobro zna što su bili stvarni uzroci inflacije u eurozoni i Hrvatskoj, zašto je ona u eurozoni nakon 32 mjeseca praktički savladana, a u Hrvatskoj je i dalje gorući problem koji značajno nagriza kućne proračune i kupovnu moć barem dvije trećine hrvatskih građana.

U predvečerje izbora vijest o porastu stope inflacije zadnja je stvar koja treba Andreju Plenkoviću i HDZ-u pa je ministar financija dobio jasnu uputu da mora biti „reduciran u izričaju“ kako bi javnost uvjerio da je inflacija pod kontrolom te da je novo povećanje godišnje stope inflacije u ožujku samo anomalija, a ne preokret u trendu. Na konferenciji za medije ministar Primorac nije bio previše uvjerljiv, a njegova opaska o ograničenom utjecaju Ministarstva financija i fiskalne politike zazvučala je kao alibi za posljedice izostanka suvislih protuinflacijskih mjera Vlade.

Protuinflacijska politika ne postoji

Recikliranje priče o državnoj kontroli cijena energenata postalo je besmisleno jer je cijena prirodnoga plina u ožujku pala na nivo cijena iz 2019.-2021. godine, a prosječna cijena električne energije na europskome tržištu bila je u istome mjesecu četiri do pet puta niža od cijena u ožujku 2022. godine. Cijena barela nafte (Brent) trenutno je 20 % niža od cijene na početku ruske invazije na Ukrajinu, a budući da se tečaj eura u odnosu na američki dolar od konca 2022. kretao u rasponu od 1,05 do 1,12 dolara za euro (globalne cijene sirove nafte i prirodnoga plina iskazuju se u američkim dolarima) cijena energenata već više od godinu dana daju snažan pozitivan doprinos smanjenju stope inflacije.

Prevedeno, hrvatska Vlada nema baš nikakvu protuinflacijsku politiku kao što je nije imala ni u ljeto 2021. godine, kada se prvi put zakotrljao kotač inflacije. Tada je Hrvatska još uvijek imala monetarni suverenitet pa je stabilnost cijena bila u nadležnosti HNB-a, ali tamo su bili zabavljeni pripremama za uvođenje eura. Posljedice izostanka suvislijih mjera HNB-a i Vlade platili su ponajviše građani prosječnih i ispodprosječnih primanja smanjivanjem kupovne moći i urušavanjem životnoga standarda.

Neobuzdana javna potrošnja

U svibnju 2022. godine hrvatska godišnja stopa inflacije dosegla je prvi put dvoznamenkastu vrijednost (10,7 %). Inflacija u eurozoni u tome mjesecu iznosila je 8,1 %, a ESB, Europska središnja banka, napokon je započela sa stupnjevanim povećavanjem ključnih kamatnih stopa.

HNB i hrvatska Vlada ne samo da nisu napravili protuinflacijsku prilagodbu monetarne i fiskalne politike, već je HNB smanjio iznos obaveznih rezervi banaka, a Vlada je inflacijom prepunjen državni proračun koristila za neobuzdanu javnu potrošnju i državni intervencionizam bez presedana. U studenome 2022. godine hrvatska godišnja stopa inflacije dosegla je 13 %, a one u eurozoni 10,1 %.

Hrvatska je i formalno izgubila monetarni suverenitet početkom prošle godine te su od tada borbu za stabilnost ovdašnjih cijena trebali voditi usklađivanjem monetarne i fiskalne politike ESB i hrvatska Vlada. Nakon petnaest mjeseci hrvatski rezultat te „usklade“ najviša je godišnja stopa inflacije u eurozoni, i to dvostruko viša od prosječne, što Hrvatsku u sljedećim mjesecima stavlja u iznimno nepovoljnu poziciju.

Nova spirala inflacije

Gospodarstvo eurozone je u stagnaciji, gospodarski rast u zadnjem tromjesečju prošle godine bio je zanemarivih 0,1 %, godišnja stopa inflacije u ožujku bila je 2,4 % i realno je očekivati da ESB od lipnja započne postupno smanjivanje ključnih kamatnih stopa kako bi potakao gospodarski rast.

Hrvatska će ući u ciklus smanjivanja kamatnih stopa s previsokom stopom inflacije, nabujalom osobnom i javnom potrošnjom, pregrijanim tržištem nekretnina i nepostojanjem bilo kakvih protuinflacijskih fiskalnih mjera ili politika. Nova spirala inflacije, čijemu smo početku možda svjedočili u ožujku, opet će devastirati kupovnu moć umirovljenika i zaposlenih s prosječnim i ispodprosječnim primanjima.

Primorac nema nikakvu moć

Nekoliko puta sam upozoravao da Hrvatska kao marginalna članica eurozone mora učiniti sve što je u njenoj moći da stopu inflacije drži u prosjeku eurozone jer je to jedini način da monetarna politika ESB-a bude sukladna hrvatskim interesima i potrebama. Ministarstvo financija ima ograničene alate za postizanje toga cilja, ali nadležni ministar nema baš nikakvu političku moć da i te limitirane alate upotrijebi.

Andrej Plenković pak ima svu vlast i dokazano pomanjkanje puke želje da bilo što učini. Njegova nova izborna pobjeda sigurno bi odgodila stvarnu poreznu reformu i reformu lokalne uprave koje bi pripomogle smanjenju državne i javne potrošnje i uravnotežile prihode od različitih vrsta poreza. Bez toga prvog koraka svaka borba s inflacijom svedena je na njeno puko evidentiranje i očekivanje da sama usahne.