Potpuni slom u Rusiji: vrijednost rublja se urušava, ljudi u nepreglednim redovima pokušavaju dići novac na bankomatima

Stroge sankcije Zapada, ali i nekih azijskih zemalja mogao bi imati drastičan učinak na rusko gospodarstvo

Financijski i gospodarski pritisak na Rusiju zbog invazije na Ukrajinu doveo je do pada rublja, za čak 40 posto u odnosu na dolar – to je najniža razina ruske valute u povijesti. Kasnije se rubalj malo oporavio i trenutno je njegova vrijednost u padu od 28 posto u odnosu na dolar, prenosi Guardian. Do drastičnog pada rublja došlo je nakon oštrih sankcija Zapada, koje uključuju i isključenje nekih ruskih banaka iz bankovnog sustava plaćanja SWIFT, ali i mjere protiv ruske središnje banke.

Ruske financijske institucije su preko vikenda poručile da će podržati banke pogođene sankcijama te da će one i dalje moći provoditi transakcije u rublju i stranim valutama, a danas je središnja banka i više nego udvostručila kamatne stope – s 9,5 posto na 20 posto, a u opticaj će pustiti i 7 milijardi dolara rezervi kao zaštitni mehanizam za neosigurane potrošačke kredite i hipoteke. Danas su pak naredili da moskovska burza ostane zatvorena danas zbog “situacije koja se još uvijek razvija”.

Središnja banka je povećanje kamatnih stopa, jedno od najvećih u povijesti, opravdala “drastičnom promjenom u vanjskim uvjetima za rusko gospodarstvo”. Zabranili su i strancima prodaju vrijednosnih papira. Uz to rusko ministarstvo financija prisiljava svoje izvozne kompanije da prodaju 80 posto svog fiksnog prihoda.

Rusi pohrlili na bankomate

Međutim, unatoč naporima ruskih financijskih institucija da ublaže utjecaj zapadnih sankcija strani ekonomski analitičari i banke upozoravaju da bi danas mogao biti dan kolapsa rublja. Rusi su u međuvremenu pohrlili u banke i na bankomate kako bi podigli svoj novac. Pad rublja će najvjerojatnije dodatno pogoršati inflaciju u Rusiji i dovesti do rasta cijena na uvezene proizvode. Na ruskoj državnoj televiziji pak građane pozivaju da izdrže unatoč teškim ekonomskim vremenima koje dolaze te da će Rusija iz toga izaći jača.

“Situacija je ozbiljna za rusko gospodarstvo”, rekao je analitičar Christopher Vecchio za Guardian. Procjenjuje da će zbog sankcija doći do velike inflacije i da će Rusija upasti u recesiju. Maria Shagina iz Finskog instituta za međunarodne odnose i Ženevske mreže za međunarodne sankcije je ustvrdila da su sankcije protiv središnje banke presedan. “Mislim da za jednu od najvećih gospodarstava na svijetu, veličina ovdje puno znači. Prije su samo Iran, Venecuela i Sirija bili pod kampanjom maksimalnog pritiska”.

Na rubu kolapsa i je i europska podružnica Sberbanke, jedne od najvećih ruskih banaka. Osim u Hrvatskoj, građani u Sloveniji i Austriji također su počeli masovno povlačiti svoje depozite. Europska središnja banka je konstatirala da Sberbanka “propada ili će moguće propasti”.

Tko se pridružio sankcijama?

Uz stroge mjere SAD-a, EU i zapadnih saveznika, i Singapur je uveo sankcije Rusiji – što je iznimno rijedak potez za to veliko financijsko središte. Detalje sankcija objaviti će kasnije, ali će uključivati ograničenja na ruske banke i transakcije, kao i veću kontrolu izvoza proizvoda koji Rusiji mogu pomoći u invaziji na Ukrajini. Analitičari singapurske Rabobank banke su procijenili da bi danas moglo doći do “potpunog kolapsa rublja”.

Udar na rusko gospodarstvo za vikend je došao i iz Norveške, čiji je državni fond za ulaganje, najveći na svijetu, najavio prodaju svojih ruskih dionica i imovine.

Japan poručuje da je od njega zatraženo da se pridruži mjerama koje isključuju Rusiju iz SWIFT-a, a Južna Koreja postrožit će kontrolu izvoza u Rusiju, zabranom izvoza strateških artikala i pridružiti se potezima zapadnih zemalja da isključe neke ruske banke iz međunarodnog sustava plaćanja SWIFT.