Potres na Krku oštetio kuće, izazvao odrone. Seizmolog: 'Ovo nema nikakve izravne veze s onim što se dogodilo u Turskoj'

Značajnija šteta, srećom, nije zabilježena

FOTO: Nel Pavletic/PIXSELL

Otok Krk jutros je nešto prije 11 sati pogodio potres magnitude 4,8 prema Richteru. Nakon toga uslijedilo je nekoliko naknadnih podrhtavanja magnitude između 2 i 3. Zasad nema dojava o značajnijoj materijalnoj šteti, a podrhtavanje se osjetilo sve do Zagreba.

Na nekoliko mjesta ipak je zabilježena manja šteta. Na nekim mjestima, vidi se na fotografijama, popucale su fasade i dijelovi zidova, srušio se najmanje jedan dimnjak, a bilo je i manjih odrona. Zapovjednik Javne vatrogasce postrojbe Grada Krka Goran Grubišić za Večernji je rekao da je u Puntu došlo do požara u kući nakon što je potres izazvao pad bojlera. Srećom, brzo je ugašen.

Nel Pavletic/PIXSELL

Uznemireni stanovnici Kvarnera

Načelnik općine Baška na Krku Toni Juranić za Večernji je, podsjetimo, rekao da je do potresa došlo usred jednog njihovog sastanka. “Baš smo imali jedan sastanak u općini vezan za gradnju sunčanih elektrana kada nas je bome poprilično streslo. U trenutku se sve oko nas počelo tresti i ljuljati, pa smo odmah potom svi izišli iz zgrade”, ispričao je Juranić.

Potres je poprilično uznemirio stanovnike Kvarnera, a stručnjak iz hrvatske Seizmološke službe Krešimir Kuk objasnio je šire riječko područje seizmički aktivno te da potresi ondje nisu neuobičajeni.

Nel Pavletic/PIXSELL

Riječ je o trusnom području

“Riječ je o sustavu rasjeda koji se proteže od Ilirske Bistrice u Sloveniji, preko Klane i dolje prema Senju. Valja napomenuti da je šire riječko područje, uz zagrebačko područje u koje ubrajamo i Banovinu, nakon područja južne Hrvatske, seizmički najugroženije”, pojasnio je seizmolog Kuk za HRT.

Rekao je da potresi takve jačine mogu proizvesti značajnu štetu, ali da to ovisi i o tlu. “Bitna stvar je da se potresi na različitom tlu drugačije manifestiraju. Ako je tlo krš ili stjenovito, čvršće ili stjenovito, efekti potresa su manji”, pojasnio je.

Za Index je rekao da se na tom području mogu dogoditi i jači potresi, do magnitude 6.5. “Bilo je i prije jakih potresa na tom području, 1916. godine je kod Novog Vinodolskog zabilježen potres magnitude 5.8. Zabilježen je i jači potres kod Ilirske Bistrice u novije vrijeme. Cijelo to područje seizmički je aktivno, od slovenskog dijela preko Kvarnera do Senja, i to je poznato”, rekao je Kuk.

Nel Pavletic/PIXSELL

Pojačana aktivnost na Balkanu

Naglasio je da ovaj potres nema nikakve izravne veze s onim koji je pogodio Tursku prošlog ponedjeljka. “Mi smo to već kod turskog potresa ponavljali, dakle ovi potresi nisu direktno povezani. Ali činjenica je da se od potresa u Turskoj bilježi pojačana seizmička aktivnost na širem području našeg dijela Europe i balkanskog poluotoka.

“Bilo je više potresa u Rumunjskoj u proteklih tjedan dana, bio je potres i u Albaniji, to su sve jači potresi. I ovaj potres kod nas pokazuje da se seizmička aktivnost na širem području povećala. Za to ne možemo reći da nije ni na koji način povezano s potresima u Turskoj”, kaže Kuk te istaknuo da se ne može predvidjeti daljnja seizmička aktivnost.

Nel Pavletic/PIXSELL