Povijesni sporazum s Iranom dobit će podršku u američkom Kongresu

Putin je potpisao ukaz kojim ukida rusku zabranu isporuke S-300 Iranu

US President Barack Obama delivers a speech during the Plenary Session of the VII Americas Summit at the Convention Center in Panama City on April 11, 2015. Hours after shaking hands, US President Barack Obama and Cuban leader Raul Castro headed toward historic talks in Panama on Saturday, sealing efforts to bury decades of animosity. […]
FOTO: AFP/AFP

Američki Kongres spreman je podržati povijesni nuklearni sporazum s Iranom. Na današnjoj sjednici Odboru za vanjsku politiku, dogovoren je kompromisni sporazum na koji pristaju i republikanci i demokrati, javlja The New York Times, a predsjednik Barack Obama taj će sporazum potpisati.

Iran je početkom mjeseca sa šest svjetskih sila, Njemačkom i pet stalnih članica Vijeća sigurnosti (Rusija, Velika Britanija, Kina, Sjedinjene Države i Francuska) postigao okvirni sporazum o svom nuklearnom programu, a bilo je važno vidjeti kako će reagirati Kongres kojim dominiraju republikanci.

Na današnjoj sjednici senatskog Odboru za vanjsku politiku, demokrati i reublikanci pregovarali su oko rješenja koje bi obje stranke mogle podržati. Nakon što su i republikanci i demokrati usuglasili stavove, sporazum je glatko prošao kroz odbor, a Kongres će ga vjerojatno odobriti krajem mjeseca.

Putin ukinuo zabranu isporuke raketnih sustava S-300 Iranu

Putin je već u ponedjeljak potpisao ukaz kojim ukida rusku zabranu isporuke S-300 Iranu, koja je bila donesena 2010., kao kaznu Iranu zbog nuklearnog programa.

Isporuka S-300 Iranu samo će povećati njegovu agresivnost, rekao je u utorak izraelski premijer Benjamin Netanyahu ruskome predsjedniku Vladimiru Putinu koji ga je uvjeravao da taj sustav nije prijetnja Izraelu, no rusku odluku Njemačka i druge zapadne zemlje drže preuranjenom.

Sustav “će povećati agresivnost Irana u regiji i potkopati sigurnost Bliskog istoka”, rekao je Netanyhu u telefonskom razgovoru s Putinom, prema priopćenju iz njegova ureda.

Ruski predsjednik odgovorio je da s obzirom na taktičke i tehničke karatkeristike “S-300 ima samo obrambenu važnost i nije nikakva prijetnja Izraelu”, priopćio je Kremlj.

Rusija i Iran 2007. potpisali su 800 milijuna dolara vrijedan sporazum o isporuci vojne opreme, odnosno projektila S-300, kojima se mogu presretati zrakoplovi ili druge rakete. Nakon zabrane isporuke tih raketa Teheran se obratio Međunarodnom arbitražnom sudu u Ženevi, tražeći od Moskve četiri milijarde dolara odštete.

Konačni sporazum do kraja lipnja

“I mi smo na pola procesa”, rekao je njemački šef diplomacije Frank-Walter Steinmeier u utorak uoči početka sastanka ministara vanjskih poslova G7 u Luebecku te naglasio: “Preprano je u ovoj fazi govoriti o nagradi”.

Razgovori kojima Iran i šest sila trebaju postići konačni sporazum do kraja lipnja trebali bi se nastaviti 21. travnja, što bi vodilo potpunom ukidanju sankcija.

I američki državni tajnik John Kerry izrazio je zabrinutost svome ruskom kolegi zbog odluke Moskve da ukine zabranu isporuke raketa Iranu jer bi to moglo značiti kršenje postojećih sankcija Iranu.

SAD i europske zemlje uvele su sankcije objema zemljama – Iranu zbog nuklearnog programa, a Rusiji zbog umiješanosti u ukrajinsku krizu. Uz to, obje zemlje, koje su se dodatno zbližile u posljednjih nekoliko godina na gospodarskom planu, podupiru i režim sirijskoga predsjednika Bašara al-Asada.