Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa zaključilo da njihova šefica - nije u sukobu interesa. Donosimo detalje ovog slučaja

Prijavu je Povjerenstvo zaprimilo u ožujku ove godine

Protiv Aleksandre Jozić-Ileković, predsjednice Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, neće se pokretati postupak za moguću povredu Zakona o sprječavanju sukoba interesa. Tako je zaključilo Povjerenstvo kojem je ona na čelu, nakon prijave koju su zaprimili u ožujku ove godine. Suština prijave bila je neizuzimanje Jozić-Ileković prilikom odlučivanja u slučaju bivšeg pomoćnika ministra unutarnjih poslova Ante Delipetra.

On je, naime, 2021. bio prijavljen Povjerenstvu zbog zapošljavanja osoba iz obitelji u MUP-u. Postupak protiv njega na koncu nije pokrenut, među ostalim, i glasom tadašnje članice Povjerenstva Jozić-Ileković. Problem je nastao spoznajom da je došlo do koincidencije zapošljavanja kćeri Jozić-Ileković u MUP-u s odlukom Povjerenstva o pomoćniku ministra Delipetru, tada ravnatelju Uprave za ljudske potencijale u tom ministarstvu.

Obiteljski kadrovi

Novinarka Đurđica Klancir još je 2020. otvorila priču o zapošljavanju pet osoba iz obiteljskog kruga Delipetra, šefa kadrovske službe u Ministarstvu unutarnjih poslova. Stvar je godinu dana kasnije završila na Povjerenstvu, koje je jednoglasno odlučilo da neće pokretati postupak protiv njega. Tehnički, Delipetar ništa formalno nije imao sa zapošljavanjem bliskih osoba u ovom ministarstvu pa nije bilo temelja službeno zaključiti da je prekršio zakon.

Za to je, kako smo rekli, ruke jednoglasno podignulo četvero članova Povjerenstva, a među njima i članica Jozić-Ileković. Novim otkrićem, da je u vrijeme razmatranja i odlučivanja o Delipetru kći članice Povjerenstva bila honorarno, a potom i na određeno vrijeme zaposlena u MUP-u, otvorilo se novo pitanje potencijalnog sukoba interesa. Odnosno, je li Jozić-Ileković to trebala deklarirati ostalim članovima Povjerenstva i izuzeti se iz donošenja odluke.

Povjerenstvo protiv šefice

Zbog toga je u ožujku 2023. stigla prijava protiv Jozić-Ileković, u tom trenutku novopečene predsjednice Povjerenstva. Ona se, piše u nedavnoj odluci, promptno izuzela od postupanja u tom predmetu jer je postala stranka u postupku. Još jedan član Povjerenstva, Igor Lukač, također se izuzeo iz odlučivanja zbog osobnih razloga pa je u ovom predmetu moglo odlučivati troje preostalih članova.

Također, u Povjerenstvu su provjeravali i postoji li tehnička mogućnost da se predsjednici Jozić-Ileković ograniči uvid u predmet putem internog softvera koji se koristi, no informatičari su ih obavijestili da takva opcija u programu nije predviđena, niti se ikad prije koristila prilikom izuzimanja članova Povjerenstva.

‘Delipetar operativno sudjelovao’

Povjerenstvo je u postupku, vidljivo je u 13 stranica obrazloženja odluke, od MUP-a zatražilo detalje svih okolnosti angažiranja i zapošljavanja kćeri Jozić-Ileković. Iz cijelog niza dostavljenih dopisa zaključili su da je Delipetar, tada pomoćnik ministra, u svemu sudjelovao samo “operativno”: pribavljajući suglasnosti i pripremajući ugovore na inicijativu Uprave za imigraciju, državljanstvo i upravne poslove. Nije osobno, istaknuli su, donosio odluke o zapošljavanju, što je radio ministar na prijedlog Komisije.

“Iako je donošenje te odluke vremenski na neki način koincidiralo s vremenom obavljanja poslova kćeri obveznice u MUP-u, temeljem ugovora o djelu, u ovom konkretnom slučaju Povjerenstvo nije našlo uzročno-posljedičnu vezu između obveznice Aleksandre Jozić-Ileković i Ante Delipetra, u smislu odnosa povezanosti prilikom odlučivanja u njegovom predmetu i zapošljavanja kćeri obveznice”, piše u dokumentu Povjerenstva.

Na snazi bio stari zakon

Kako se prijava odnosila i na postupanje same Jozić-Ileković kao članice Povjerenstva, u odluci ističu da je u vrijeme donošenja sporne odluke na snazi bio zakon koji nije sadržavao odredbe o deklariranju sukoba interesa i nesudjelovanja u odlučivanju dužnosnika, dok važeći zakon sadrži takvu odredbu. Dakle, Jozić-Ileković tada to formalno nije ni morala deklarirati.

“Ujedno, u ovom slučaju nije se odlučivalo niti o pravu obveznice već o pravu njezine punoljetne kćeri, a odnos povezanosti između obveznice i dužnosnika Delipetra nije utvrđen”, zaključili su u Povjerenstvu, dodajući da nepristranost i objektivnost u cijelom slučaju nisu dovedeni u pitanje. Stoga nisu ispunjene pretpostavke da Povjerenstvo protiv svoje čelnice pokreće postupak.