Vlada upravo proglasila kraj pandemije u Hrvatskoj

Pratimo uživo sjednicu Vlade

Počela je sjednica Vlade na kojoj će biti donesena odluka o proglašenju prestanka epidemije koronavirusa. No, na samom početku sjednice se uvodno obratio premijer Andrej Plenković.

Govoreći o aktualnim temama spomenuo je obilježavanje Dana Europe. Naglasio je dobrobiti članstva u EU, napomenuo još jednom da smo jedini ušli u Schengen i europodručje isti dan, kao i iznose sredstava koje smo povukli iz EU.

“Možemo konstatirati kako smo s jučerašnjim danom iskoristili 319 milijuna eura za petrinjski potres. Danas smo na 321 milijun eura i to u redovnom roku”, kazao je.

Nabrajao postignuća u EU članstvu

Podsjetio je da je za Dan Europe održana “jedna važna konferencija posebno u pogledu sigurnosti i nezakonitih migracija”. Potom je počeo iznositi podatke o članstvu Hrvatske u EU.

“U deset godina Hrvatske u EU, BDP je na 73 posto prosjeka EU, broj zaposlenih je poboljšan za 18 posto, stopa zaposlenosti s 57 na 70 posto, stopa nezaposlenosti je samo 6,2 posto. Rast minimalca, BDP-a, mirovina, plaća, broj osoba u riziku od siromaštva smanjen je, strana ulaganja učetverostručena otkako smo u EU”, kazao je.

“Na Vladi smo pripremili važne odluke o financiranju najamnine za stambenozbrinjavanje stradalnika u potresu, donosimo i odluku o kraju epidemije koronavirusa u Hrvatskoj, prateći odluku WHO-a. Ministar Beroš će nam danas o tome reći nešto više. U svakom slučaju važno je da iz ove velike pandemije izvučemo pouke”, kazao je. HZJZ će objaviti preporuke kako se ponašati u novim okolnostima.

Porez na dobit – 236 milijuna eura

Ministar Primorac na sjednici Vlade govorio je o porezu na dobit. Kazao je daje velik dio kućanstava bio u nezavidnom položaju zbog toga te da je Vlada donosila pakete pomoći kako bi sanirala krizu.

Kazao je kako se Vlada donošenjem Zakona obvezala sredstva od ovog poreza iskoristiti za skupine građana kojima je to najpotrebnije. Potom je objavio koliko je prikupljeno ovim porezom.

“Do 8. svibnja 2023. su zaprimljene 353 prijave po dodatnom porezu na dobit, a iskazana obveza je preko 236 milijuna eura. Na dan 5. svibnja na to ime je uplaćeno 213 milijuna eura”, kazao je i dodao da ovo nisu konačni brojevi te da se iznos može još neznatno povećati.

Već raspodijeljeno prekeo 102 milijuna eura

Kada je riječ o obvezama kompanija, prednjače one iz prerađivačke industrije, a njih 41 mora platiti 103 milijuna eura dodatnog poreza. Nadalje, 69 subjekata iz trgovine na veliko i malo obveznici su plaćanja gotovo 35 milijuna eura, tvrtke iz djelatnosti opskrbe električnom energijom, plinom, parom i sl., njih osam, mora platiti nešto više od 16 milijuna eura, a šest subjekata iz financijskih djelatnosti i djelatnosti osiguranja imaju obvezu od nešto više od 23 milijuna eura.

Izvijestio je da je već u travnju raspodijeljen dio sredstava i to u sklopu Vladinog travanjskog paketa mjera, a riječ je o nešto više od 102 milijuna eura. Tako je nešto više od 130 milijuna eura još ostalo za raspodjelu u sljedećim paketima mjera Vlade za pomoć građanima i gospodarstvu, napomenuo je Primorac.

Proglašen prestanak epidemije koronavirusa

Ministar Beroš je iznio podatke o koronavirusu, počevši s podsjetnikom kako je epidemija proglašena 11. ožujka 2020. godine. Time su, kazao je, uspostavljeni nužni instrumenti za zaštitu stanovništva. “Sukladno spoznaji HZJZ-a i dosadašnjim spoznajama o koronavirusu, on će vjerojatno biti prisutan u populaciji u manjem ili većem intenzitetu. Praćenje epidemiološke situacije će se nastaviti”, kazao je, pa podsjetio da je i WHO objavio kako koronavirus od 5. svibnja ne smatraju pandemijom.

“U ovom trenutku nema više potrebe za mjerama koji se propisuju u uvjetima epidemije”, rekao je Beroš i predložio ukidanje proglašenja epidemije. Nakon njega je ministar Božinović kazao kako je Krizni stožer počeo djelovati od 25. veljače 2020. godine te podsjetio kako su se donosile odluke. “Od tada do danas je Stožer donio 530 odluka, a nakon kraja proglašenja pandemije će se donijeti 531. odluka, ona o nužnoj mjeri korištenja maski”, rekao je.

Održali su, kazao je, preko 200 pressica i objavili preko 1000 priopćenja. “Sada kada je došao kraj, ja bih se želio zahvaliti na suradnji i angažmanu svim županijskim i lokalnim stožerima, sustavu civilne zaštite, policiji, inspektorima, tijelima i institucijama, pravnim osobama i pojedincima, zdravstvenim radnicima i građanima. Zahvaljujem Vama, premijeru i svim članovima Vlade koji ste omogućili pretpostavke za naš rad”, kazao je.

Izglasan kraj epidemije u Hrvatskoj

Božinović je kazao i kako su dokumenti koji su izdani prije pandemije bili važeći pa rekao: “Proglašenjem kraja pandemije, građani u roku od 30 dana moraju podnijeti zahtjev za izdavanje novih isprava. Jedina obvezna isprava je osobna iskaznica dok putovnica i vozačka nisu obvezne osim za potrebe kojima su namijenjene pa građane pozivam da te zahtjeve podnesu”, kazao je.

Premijer Plenković se zahvalio svim zdravstvenim djelatnicima, službama, civilnoj zaštiti, lokalnim i županijskim zajednicama koje su pomogle da smanjimo štetne posljedice pandemije. Izrazio je i žaljenje zbog gubitka više od 18.000 sugrađana i uputio izraze sućuti. Dao je prijedlog na glasanje o proglašenju kraja epidemije koronavirusa u Hrvatskoj koji je prihvaćen.