Pravosudni policajci razočarani povećanjem plaća od 6 posto: 'Vlada nas ucjenjuje, razmišljamo o velikom prosvjedu'

Kažu kako se dogovaralo samo s velikim sindikatima

14.06.2019., Zagreb - Prosvjed pravosudnih policajaca ispred zatvora Remetinec.rPhoto: Marin Tironi/PIXSELL
FOTO: Marin Tironi/PIXSELL

Iz Sindikata Pravosudne policije Hrvatske (SPPH) su se oglasili oko povećanja plaća od šest posto, što je kompromisno rješenje postignuto između Vlade i sindikata prošloga tjedna. S tim povećanjem, pišu, nisu zadovoljni.

“Koliko stvarno povišica od 6 posto podiže primanja recimo mlađih pravosudnih policajaca, službenika i namještenika sa SSS i svih drugih u pravosuđu ? To su problemi koje samo pravosudna policija može razumjeti, i prezentirati a NE netko tko ima za cilj samo osobne interese i nema veze sa zatvorskim sustavom ili našim ministarstvom”, pišu iz sindikata na svojim stranicama.

Plaće mizerne, a posla previše

Kažu kako godinama čekaju da netko u Ministarstvu pravosuđa i uprave ili u Upravi za Zatvorski sustav i probaciju prihvati realne činjenice da su zatvori i kaznionice pune zatvorenika, da je ogroman obujam poslova, no da unatoč toga nedostaje veliki broj pravosudnih policajaca. Ističu da su im plaće mizerne, te da je došlo vrijeme da se prestane štedjeti na pravosudnoj policiji.

Tvrde da se pogoduje sindikatima potpisnicima Kolektivnog ugovora na način da će Vlada prisiljavati državne službenike i namještenike da moraju biti članovi jednog od dva reprezentativna sindikata državnih službi. Ako se ne slažu s time, neće imati pravo na dodatak na plaću, koji će se kroz dodatak kolektivnog ugovora regulirati, i to isključivo samo za potpisnike Kolektivnog ugovora.

Kažu i kako se krši Ustav i Zakon o diskriminaciji, novim Zakonom o radu, čl.192.stavak 4, 5 i 6, koji opisuju kao pravno neodrživim. Time se pogoduje velikim sindikatima, premda brojnost sindikata ne znači i uspješnost u borbi za materijalna i druga prava članova. Dodaju da država na taj način neposredno financira djelovanje reprezentativnih sindikata.

Razmataju organizirati prosvjede

Tvrde da zakon o reprezentativnosti, Kolektivni ugovor, a sada i ZOR, imaju cilj samo maknuti male strukovne sindikate sa sindikalne scene, te time ugušiti sindikalizam i vratiti jednoumlje. Dodaju da jedino ti sindikati nisu potkupljivi, nisu u dosluhu s poslodavcem i jedini u okvirima svojih mogućnosti pokušavaju upozoriti i poslodavca i javnost o trenutno teškom stanju tamo gdje djeluju i imaju članove.

Na kraju, kada se sve što su naveli uzme u obzir, Predsjedništvo Sindikata pravosudne policije Hrvatske razmišlja o pokretanju prosvjeda. Prve akcije bi se mogle biti organizirane ispred ustanova, a nakon toga je moguć i zajednički prosvjed na nekom većem prostoru. O toj odluci provest će anketu među članovima.