Predsjednica je zatražila izmjenu zakona; pitali smo stručnjake što se, u ovoj situaciji, uopće može učiniti

Ustavni stručnjaci o tehničkoj Vladi i Saboru pred raspuštanjem

09.10.2015., Balatonfured, Madjarska - Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarovic na konferenciji za medije sefova Visegradskih skupina V4 Summita.
Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nakon jučerašnjih nereda na utakmici Hrvatska-Češka, predsjednica Kolinda Grabar Kitarović danas je predložila sazivanje tematske sjednice Vlade.

“U svrhu osiguravanja sigurnosti gledatelja i sudionika sportskog natjecanja potrebno je žurno sankcionirati huliganizam, nedolično ponašanje, nerede, te nasilje, prije, za vrijeme i nakon sportskog natjecanja”, stoji u današnjem priopćenju iz Ureda predsjednice.

Traži izmjene i dopune Zakona o sprječavanju nereda

Prema predsjedničinom prijedlogu, na sjednici Vlade trebale bi se naći tri točke:

1. Izvješće SOA-e i MUP-a o sigurnosnim saznanjima i poduzetim radnjama prije, za vrijeme i poslije utakmice između Republike Hrvatske i Češke Republike,

2. Izvješće Ministarstva pravosuđa i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta o primjeni Zakona o sprečavanju nereda na športskim natjecanjima.

3. Izmjene i dopune Zakona o sprečavanju nereda na športskim natjecanjima.

Odlučivanje samo o hitnom, bitnom i neodgodivom

Iako predsjednica ima ustavno pravo iznimno sazivati sjednice Vlade, procedura za izmjenu zakona nešto je drukčija s obzirom na specifičnost situacije u kojoj se zemlja nalazi. Zbog opoziva premijera, trenutačna Vlada je tehnička, s nešto ograničenim ovlastima. Osim toga, nakon što je većina zastupnika potpisala incijativu za raspuštanje Sabora, sve je izglednije da će Hrvatska najkasnije na jesen na nove izbore.

“Prvo treba vidjeti hoće li Vlada prihvatiti takav prijedlog. Drugo, ako prihvati, što će Sabor s takvim prijedlogom. Naime, u ovom razdoblju bi trebalo odlučivati samo o hitnim, bitnim i neodgodivim stvarima/zakonima. Ovisi o procjeni, dakle prvo Vlade, pa u konačnici Sabora,” pojašnjava profesorica ustavnog prava na riječkom Pravnom fakultetu Sanja Barić za Telegram.

‘Ne radi se o izvanrednoj situaciji’

Naš drugi sugovornik, također stručnjak za ustavno pravo, Đorđe Gardašević sa zagrebačkog Pravnog fakulteta, također kaže da je sve sada zapravo na procjeni Vlade i Sabora radi li se o hitnoj situaciji.

“Slučaj vezan uz nerede na sportskim natjecanjima očito je primjer problema koji valja riješiti što prije, između ostaloga i izmjenom zakonodavstva. Predsjednica RH ima ustavnu ovlast predložiti Vladi sjednicu i sugerirati raspravu o ovim pitanjima. S druge strane, Vlada kojoj je izglasano nepovjerenje trebala bi se ponašati u skladu s odredbama Zakona o postupku primopredaje vlasti, odnosno trebala bi se suzdržati od donošenja važnijih odluka.

No, u ovom slučaju, obzirom da se ne radi niti o imenovanjima na dužnosti niti o sklapanju ugovora značajnije vrijednosti, Vlada i dalje može formulirati odgovarajuće zakonske izmjene i predložiti ih na usvajanje Hrvatskom saboru. S treće strane, Sabor, koji je i dalje na okupu, takve prijedloge Vlade može, ali i ne mora usvojiti. U svakom slučaju, i dalje se nesumnjivo radi o žurnoj, ali ni na koji način izvanrednoj situaciji,” rekao je Gardašević.