Nekad je nužno odabrati stranu

Predsjednica kaže kako se naša politika ne kreira u Bruxellesu; i svi se pitaju kome je upućena ta poruka

Grabar Kitarović je govorila danas na Konferenciji veleposlanika

FOTO: N1 uzivo

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović govorila je na Konferenciji veleposlanika, generalnih konzula i otpravnika poslova u petak u Zagrebu. Na konferenciji su sudjelovali i premijer Andrej Plenković, predsjednik Sabora Gordan Jandroković te ministri obrane i vanjskih poslova, Damir Krstičević i Marija Pejčinović Burić.

Najupečatljiviji dio govora predsjednice bio je onaj u kojem je poručila kako se hrvatska vanjska politika kreira u Zagrebu, a ne Bruxellesu. Naglasila je i kako “ne smijemo zanemariti nevjerojatan potencijal gospodarske i političke suradnje s drugim dijelovima svijeta”, među kojima je navela Afriku, azijsko-pacifički prostor i Latinsku Ameriku, kako bismo izvoznicima otvarali nova tržišta.

Vanjska politika se kreira u Zagrebu, ne Bruxellesu

“I u odnosima s državama članicama Europske unije vide se posljedice održavanja kontakata samo u Bruxellesu. Ne može se bilaterala voditi samo u Bruxellesu, iako on omogućuje redovite kontakte na visokoj razini. Kad smo već kod Bruxellesa, hrvatska vanjska politika se dogovara, određuje, oblikuje i usklađuje isključivo u Zagrebu i onda prenosi na razinu dogovora država članica, a ne obrnuto”, kazala je.

Govorila je i o Inicijativi triju mora. “Nakon drugog summita Inicijative u Varšavi, sudjelovanja američkog predsjednika Donalda Trumpa, nakon potvrđene kompatibilnosti s kineskom inicijativom Jedan pojas-jedan put i nakon ozbiljno izraženog interesa država poput Kuvajta, Katara, Ujedinjenih Arapskih Emirata ili Australije za ovu Inicijativu – jasno je kako smo pokrenuli ne samo europski kohezijski već i globalno prihvaćen projekt”, rekla je predsjednica.

Vanjskopolitički sukob Banskih dvora i Pantovčaka

Njena je izjava posebno zanimljiva imajući u vidu kako se u posljednje vrijeme čini da između Pantovčaka i Banskih dvora ne postoji potpuno suglasje o tome kako bi hrvatska vanjska politika trebala izgledati. Dapače, kroz Inicijativu triju mora predsjednica pokušava vanjsku politiku zemlje pozicionirati bliže Washingtonu, dok je premijer Plenković bliži Bruxellesu.

Telegramov kolumnist Božo Kovačević nedavno je pisao o tome: “Inicijativa triju mora je, zapravo, dio američke strategije onemogućavanja daljnje konsolidacije Europske unije na putu stjecanja punog međunarodnopravnog subjektiviteta i odgovarajuće uloge u globalnoj distribuciji moći. Jedan od koraka ostvarivanja te strategije je onemogućavanje zajedničkih poslovnih poduhvata europskih i ruskih kompanija kojima bi se osiguralo snabdijevanje Europe jeftinim ruskim plinom u korist američkih kompanija čiji ukapljeni plin je skuplji”.