Presica Stožera: Božinović poručuje da 1. veljače neće biti 'spektakularnog popuštanja mjera'

U posljednja 24 sata su zabilježena 902 nova slučaja zaraze, a 27 osoba je preminulo

15.01.2021., Zagreb - Konferencija za medije Nacionalnog stozera civilne zastite.
Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL
FOTO: Davorin Visnjic/PIXSELL

Nacionalni stožer civilne zaštite danas od 11 sati održava konferenciju za medije. Ranije danas je priopćenjem Stožera javljeno kako su u posljednja 24 sata zabilježena 902 nova slučaja zaraze koronavirusom. U isto vrijeme je preminulo 27 osoba. Broj aktivnih slučajeva danas u Hrvatskoj ukupno 3481.

Od 25. veljače 2020. godine, kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 226.550 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 4711 preminulo, ukupno se oporavilo 218.358 osoba od toga 478 u posljednja 24 sata.

U samoizolaciji su trenutno 15.622 osobe. Do danas je ukupno testirana 1.134.221 osoba, od toga 7068 u posljednja 24 sata.

Preminula osoba u dobi od 43 godine, bez komorbiditeta

Na konferenciji za medije Stožera, Vera Katalinić Janković je objavila i kako je preminula jedna osoba u dobi od 43 godine koja nije imala komorbiditeta. Krunoslav Capak je progovorio o incidenciji, rekavši kako od Hrvatske nižu incidenciju imaju samo tri zemlje, a rekao je i kako smo na 20. mjestu ljestvice zemalja po smrtnosti. “Ako pogledamo 14-dnevnu incidencije u Europskoj Uniji, Hrvatska je na sedmom mjestu”, rekao je Capak. Dodao je potom kako je cijepljeno nešto više od 54.000 osoba te kako je malo manje od polovice njih u zdravstvu.

Kada se radi o broju zaraženih, najgore je u Sisačko-moslavačkoj županiji. Sljedeći je progovorio Vili Beroš koji je rekao kako je smanjivanje kontakata na najmanju mjeru jedini pouzdani način za sprječavanje daljnjeg širenja virusa. Kada se radi o hospitaliziranima, rekao je kako ih imamo 110 manje nego jučer.

“To je veliki pad. No, imamo dva bolesnika na respiratoru više nego jučer, što poziva na oprez”, rekao je Beroš. Kada se radi o cijepljenju rekao je kako je situacija s dozama cjepiva stabilna. “Nadamo se da će ovo s cijepljenjem ići nadalje i da će doprinijeti borbi protiv ove pandemije”, rekao je.

Markotić: Trebamo biti oprezni zbog novoga soja

Potom su uslijedila pitanja novinara a prvo je bilo o mutiranom soju virusa te očekuje li ga se i u Hrvatskoj. Odgovorila je Alemka Markotić koja je rekla da trebamo biti oprezni jer je taj soj puno zarazniji.

“Sve zemlje, pa i mi ćemo pratiti situaciju i raditi molekularnu epidemiologiju i sekvencirati postotke”, rekla je i dodala kako smo prijavili da imamo kapacitete kojima se možemo uključiti u taj sustav praćenja. “Bilo bi dobro da oni koji moraju putovati u zemlje s većim brojem takvih slučajevima, da to kažu svojim liječnicima, kao i da daju podatke ako se vraćaju iz tih zemalja i budu pozitivni”, rekla je. Dodala je kako se čini da postojeća cjepiva pokrivaju mutirane sojeve

Kada se radi o prvoj zaštiti nakon cijepljena, Markotić je. odgovarajući na pitanje o cjepivu rekla kako se zaštita pojavljuje tek 21. dana nakon druge doze, odnosno oko pet tjedana nakon prvog cijepljenja kada se stvara dovoljno antitijela.

Božinović: Promišljamo sve mjere

Sljedeće pitanje bilo je o inicijativi ugostitelja koji traže da im se omogući prodaja kave za van, a Božinović je rekao kako on taj zahtjev nije primio. “Mi sljedećih 11 dana, do donošenja nove odluke procjenjujemo sve mjere, a do tada je situacija ovakva kakva jeste. Odgovor će uvijek biti na tragu toga da ćemo promišljati o svemu i pratiti učinak trenutnih mjera”, kaže.

Kada se radi o nuspojavama na cjepiva, Capak je rekao kako je zaprimljeno 6 prijava na Pfizer te 2 na Modernino u zadnjih tjedan dana. “Najčešće se radi o povišenoj temperaturi ili alergijskim reakcijama poput osipa, trnaca u usnama i slično. Sve je završilo dobro”, rekao je pa je ispričao što je bilo s pacijentima u Njemačkoj koji su cijepljeni nerazrijeđenim cjepivom.

“Oni su dobro, i nažalost to je moguće, takve greške se događaju jer cjepivo ima jedan plastični čep koji se skine i koje bi se odmah trebalo razrijediti, ali ponekad se to ne dogodi. Oni koji su dobili koncentriranije cjepivo će se pažljivo pratiti”, rekao je. Markotić je na pitanje o docjepljivanju na Zaraznoj rekla kako nema novih podataka o reakcijama.

Stanje u KB Dubrava s infektivnim otpadom

Sljedeće pitanje je bilo vezano za zbrinjavanje infektivnog otpada u KB Dubrava.”Da, oko zbrinjavanja infektivnog medicinskog otpada bilo je nekoliko međuresornih sastanaka. Imamo nekoliko rješenja, kratkotrajna, srednjoročna i dugoročna. Za kratkotrajna su dogovorili zbrinjavanje doza i nabavili su kontejner za prešanje. Kada je riječ o srednjoročnim, zamolit ću pomoćnicu da to izloži, a kada se radi o dugoročnim rješenjima to uključuje i izmjene zakona, ali treba razmisliti i o spalionici otpada koju u Hrvatskoj nemamo”, rekao je Beroš i predao riječ pomoćnici Katalinić-Janković.

“Znate da je pravilnik koji se na ovo odnosi u domeni ministarstva gospodarstva, što je riješeno izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti. Sada te prepreke nema i ovog časa pripremamo dokumentaciju s kojom ćemo moći izaći na pozive za EU sredstva kako bi naše zdravstvene ustanove mogle zbrinjavati svoj otpad”, rekla je.

Na isto pitanje je odgovorila i Alemka Markotić, koja je rekla da i oni imaju višak otpada koji zbrinjavaju u hermetički zatvorenim kontejnerima te kako se dio toga skladišti u Zaraznoj. “U razgovoru smo s ministarstvom i jedni s drugima razmatramo dodatne opcije da same naše institucije uvedu tehnologije koje bi rješavale taj problem”, rekla je.

Planiramo li pooštravati mjere?

Jedno od novinarskih pitanja bilo je i planira li se pooštravanje mjera. “Mi smo oduvijek imali neki svoj pristup, a uvijek smo bili pažljiviji u praćenju situacije i van Hrvatske. Nijedna država se ne može ponašati kao otok i biti otok. Trajno rješenje ove krize je samo u promjeni pandemijske klime, a to može napraviti samo skupina zemalja poput EU, a u biti i cijeli svijet”, rekao je Božinović.

Kaže kako sliku o stanju u svijetu treba imati te kako će nove mjere biti proizvod brojnih razgovora, ali dodaje kako je osnova stanje u Hrvatskoj. “Nikad nismo primjenjivali automatizam. Ipak, glavne trendove itekako uvažavamo. Vidjeli ste novi dokument koji je jučer EU izdala i koji spominje izazove pred nama. Kombinacija svih tih mjera i preporuka koje podrazumijevaju i povećanje sekvenciranje genoma, brze antigenske testove i proširenje kapaciteta, sve je to nešto što uzimamo u obzir”, dodao je.

Zaključio je kako je situacija dobra, ali kako još ne možemo biti sigurni da je sve to iza nas. Na pitanje kakav bi trend za popuštanje mjera trebao biti, Božinović kaže da i danas imamo manje zaraženih i udio pozitivnih u testiranima manji nego prije tjedan i da je važno da taj trend održimo. “To nam otvara mogućnost za razgovore o korekcijama”, dodao je i rekao kako 1. veljače sigurno nije datum kada će se dogoditi spektakularna popuštanja mjera.