Presuda Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o neustavnosti Dana Republike Srpske opet podijelila BiH

U obrazloženju presude ističe se da je to bila diskriminacija nesrba u entitetu

15.02.2015., Zagreb - Inauguracija predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarovic. Bakir Izetbegovic. 
Photo: Boris Scitar/Vecernji list
FOTO: PIXSELL

Presuda Ustavnog suda BiH kojom je neustavnim proglašen Dan Republike Srpske, do sada obilježavan 9. siječnja, ponovno je podijelila BiH po etničkim i entitetskim crtama – srpske političke stranke navode da provedbu te presude neće dopustiti, dok bošnjački političari i različite udruge pozivaju na poštivanje zakona i dogovor o novom prazniku koji neće vrijeđati osjećaje onih koji su prognani s teritorija današnje RS.

Ustavni sud je u presudi objavljenoj u četvrtak naveo kako je 9. siječnja kao dan RS diskriminirao nesrbe koji žive u tom entitetu. Praznikom je postao u znak sjećanja na taj datum 1992. godine kada je proglašena tzv. Republika srpskog naroda u BiH, nakon čega je uslijedio rat i progon Hrvata i Bošnjaka s područja na kojemu su vlast preuzele paravojne snage bosanskih Srba.

To nije dan koji trebaju slaviti oni koji nisu Srbi

Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović (na fotografiji), na temelju čijeg priziva je Ustavni sud BiH i odlučivao o ustavnosti dana RS, danas je u Sarajevu kazao kako bi bilo bolje da je Ustavni sud ovakvu odluku donio i ranije, jer je zahtjev za ispitivanje ustavnosti uputio još prije tri godine.

“BiH je i srpska i bošnjačka i hrvatska i svih građana koji u njoj žive, i svaki njen entitet je entitet svih građana koji u njemu žive”, kazao je Izetbegović.
Ustvrdio je kako se ovom presudom ne nanosi šteta RS, nego se doprinosi jednakosti ljudi koji tamo žive. “Ja osobno prihvaćam RS, kao i sve drugo što je potpisano u Daytonu”, kazao je Izetbegović ističući kako je važno da RS prihvate svi koji u njoj žive, a ne samo Srbi.

Kazao je kako je 9. siječnja 1992. godine bio uvod u zločine i etnička čišćenja i sa to ne može biti dan koji trebaju proslavljati nesrbi. “Pozivam vlasti RS da provedu odluku Ustavnog suda i utvrde zakon o praznovanju prihvatljiv za sve”, kazao je Izetbegović založivši se za smirivanje stanja u zemlji i provedbu reformi. Dodao je i kako ipak dvoji da će odluka Ustvanog suda biti provedena u zadanom roku od šest mjeseci, no uvjeren je kako će se to “kad-tad” dogoditi čak i ako se trenutačno političko stanje u zemlji zakomplicira.

Srpske stranke ujedinjene

Udruga “1. ožujka”, koja predstavlja Bošnjake i Hrvate povratnike u RS, u svom je priopćenju navela kako je presuda Ustavnog suda bila jedina logična i očekivana jer je 9. siječnja 1992. zapravo podsjetnik na “uspostavu parainstitucija temeljnih na etničkoj isključivosti, što je bilo neprihvatljivo tada pa tako i danas”, jer je protivno temeljnim vrijednostima na kojima se zasnivaju europske demokracije. Iz ove su udruge pozvali na što brži dogovor unutar BiH kako bi se odredili državni praznici koji će biti svima prihvatljivi.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik još je u četvrtak presudu Ustavnog suda u cijelosti odbacio najavivši kako je osobno neće poštovati te kako će RS nastaviti obilježavati 9. siječnja “kao državni praznik”, u čemu su mu se pridružile sve političke stranke sa srpskim predznakom bez obzira na to jesu li u koaliciji s Dodikom ili su mu pak oporba na entitetskoj razini.