Ustavni sud proglasio dan Republike Srpske neustavnim, Dodikova reakcija je prilično nepristojna

Ustavni sud smatra da dan RS-a potiče neravnopravnost naroda

O Oluji je mišljenje rekao i Milorad Dodik
FOTO: AFP

Ustavni sud Bosne i Hercegovine u četvrtak je proglasio neustavnim praznik koji se 9. siječnja obilježava kao dan Republike Srpske ocijenivši kako se njime potiče neravnopravnost konstitutivnih naroda koji žive u tom entitetu.

Odlučujući po prizivu člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića Ustavni sud BiH je odlukom objavljenom nakon zasjedanja u Sarajevu konstatirao kako entitetski zakon nije u skladu s ustavom Bosne i Hercegovine i međunarodnom konvencijom o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije.

Zakon nije u skladu s europskim konvencijama

Sud je također utvrdio da zakon o praznicima RS-a nije u skladu s protokolom uz Europsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, stoji u priopćenju.

Vlasti RS uveli su 9. siječnja kao dan entiteta u znak sjećanja na odluku što ju je tog datuma 1992. donio dio zastupnika srpske nacionalnosti u skupštini tadašnje Socijalističke republike BiH proglašavajući uspostavu “republike srpskog naroda u BiH”.

Ta je odluka predstavljala pokušaj protuustavne secesije dijela teritorija BiH kao dio plana da se spriječi proglašenje samostalnosti BiH odnosno njeno otcjepljenje od tadašnje SFRJ.

Odluka iz 1992. bila je uvod u rat

Odluka iz siječnja 1992. bila je uvod u rat i kampanju masovnog progona nesrpskog stanovništva s dijelova BiH u kojima je vlast preuzela Srpska demokratska stranka (SDS) predvođena Radovanom Karadžićem, haškim optuženikom za najteže ratne zločine. Za Bošnjake i Hrvate protjerane s teritorija današnje RS 9. siječnja je tek podsjetnik na brutalne progone i zločine čije su bili žrtve.

Odlukom Ustavnog suda BiH Narodna skupština Republike Srpske sada je dobila rok od šest mjeseci da usuglasi zakon o praznicima Republike Srpske s Ustavom Bosne i Hercegovine. Najviši dužnosnici RS su početkom tjedna zajedničkom izjavom unaprijed najavili kako neće poštovati odluku Ustavnog suda BiH ukoliko on odluči ukinuti 9. siječnja kao entitetski praznik.

Politička, a ne pravna odluka

Svaka odluka Ustavnog suda BiH koja bi išla u pravcu poništavanja 9. januara kao Dana Republike Srpske predstavljala bi političku, a ne pravnu odluku i ne bi bila provodiva na teritoriji Republike Srpske, poručili su predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Nedeljko Čubrilović i predsjednica Vlade Željka Cvijanović.

Neprovođenja odluka Ustavnog suda BiH teorijski je kazneno djelo u BiH pa bi prijepor oko 9. siječnja mogao biti uvod u novu krizu s ozbiljnim političkim posljedicama jer vlasti RS osporavaju pravosudna tijela na državnoj razini te najavljuju i referendum kojim bi se doveo u pitanje njihov rad i opstanak.

Nek’ to zavežu za neku stvar

“Ja tu odluku neću provoditi a oni nek’ to zavežu za neku stvar”, kazao je Dodik komentirajući odluku donesenu na temelju priziva bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Izetbegovića.

“Odluka je neprihvatljiva i to je politički sud koji u kontinuitetu donosi loše odluke za RS”, kazao je Dodik za Televiziju RS (RTRS).

Ocijenio je kako je ovo dokaz da se neće stati u nastojanjima da se umanje ovlasti RS. “Očevidno međunarodna zajednica negdje donosi stajališta a onda ih provodi s međunarodnim i sucima iz Stranke demokratske akcije (SDA)”, izjavio je Dodik sugerirajući kako su dvojica međunarodnih sudaca koji su članovi Ustavnog suda BiH ti koji odnose prevagu u odlučivanju o ključnim pitanjima.

Obilježavati kao i do sada

Ustvrdio je kako Izetbegović neće stati jer “nastavlja praksu svog oca” pa će, drži Dodik, tražiti i ukidanje naziva Republika Srpska. “Mi ćemo to obilježavati kao i do sada državnim manifestacijama i tu nikakav Ustavni sud neće pomoći”, zaprijetio je Dodik.

Najavio je sastanak svih važnijih dužnosnika iz reda bosanskih Srba kako bi se zauzelo jedinstveno stajalište o ovom problemu. “Dok se ova sramna odluka ne povuče predstavnici RS-a ne bi trebali sudjelovati u tijelima vlasti BiH”, najavio je Dodik strategiju koju će pokušati nametnuti političkim strankama iz RS. Kazao je kako sve ovo ponovo dovodi u pitanje opstanak BiH nazvavši odluku Ustavnog suda BiH “prstom u oko” bosanskim Srbima.

Odluke donesene prije sukoba i rata

Za njega 9. siječnja 1992. ne može biti sporan jer su tadašnje odluke o uspostavi “republike srpskog naroda u BiH” donesene prije oružanih sukoba i rata. Ta odluka predstavljala je uvod u pokušaj otcjepljenja dijela BiH pod kontrolom Srpske demokratske stranke (SDS) predvođene Radovanom Karadžićem što je dovelo do masovnog progona Hrvata i Bošnjaka s teritorija koji je u sastavu današnje RS.