Detalji sabotaže Sjevernog toka sve su neobičniji. Ronioci su do lokacije napada dojedrili, spominje se i drugi brod

Šestorka se ukrcala na unajmljenu jedrilicu Andromeda, govorili su jezikom "nalik češkom ili poljskom"

FOTO: AFP

Podvodno bombardiranje plinovoda Sjeverni tok, koji je položen na dnu Baltičkog mora, izveo je tim ronilaca koji su djelovali s 15-metarske unajmljene jedrilice Andromeda, piše njemački Der Spiegel.

Posada je bila šesteročlana, a jedan od članova koristio je krivotvorenu bugarsku putovnicu. Njemački istražitelji, dakle, tek trebaju identificirati stvarnu nacionalnost sabotera, prenosi list. Ove informacije dolaze nakon što je New York Times ovoga tjedna objavio podatke prema kojima je napad na plinovod u rujnu prošle godine izvela “proukrajinska skupina”.

No, njemačke vlasti već su upozorile da je možda riječ i o lažnoj operaciji, odnosno namjernom navođenju na krivi trag.

Pričali jezikom koji ‘zvuči kao poljski ili češki’

Kada je riječ o 15-metarskoj jedrilici Andromeda, koju su navodno koristili saboteri, stručnjaci preispituju je li količina eksploziva korištenog u diverzantskim napadima, koja se procjenjuje na nekoliko stotina kilograma, kao i potrebna oprema za ronjenje, mogla biti na tako malom brodu.

Spiegel citira lučkog kapetana s Rügena, njemačkog otoka, koji tvrdi da je grupa koja je unajmila jahtu bila odjevena poput normalnih mornara. Kaže da ih je vidio kako nose vrećice s namirnicama na brod, govoreći jezikom koji mu je “zvučao poljski ili češki”. Također, tvrdi da je u grupi bilo nekoliko muškaraca i žena.

Izuzetno zahtjevan ronilački pothvat

Andromeda je jedrilica njemačke tvrtke Bavaria Yachts. Sadrži pet kabina i ima mjesta za 11 osoba, a ima i platformu za ronjenje. Na mjestu eksplozija, Baltičko more duboko je oko 80 metara, što zahtijeva specijalne ronilačke vještine i posebne spremnike za zrak, stoji u izvješću Spiegela.

Svaki zaron bi zahtijevao da brod iznad plinovoda stoji otprilike tri sata, a za postavljanje eksploziva na dva cjevovoda, udaljena 4 kilometra, vjerojatno bi bila potrebna četiri zarona u nekoliko dana.

Ronilački stručnjaci tvrde da za tako opsežan pothvat pod morem ronioci moraju imati komoru za dekompresiju, koja ne bi stala na jahtu poput Andromede.

Je li postojao i drugi brod?

Ostaje i otvoreno pitanje oko količine eksploziva koja stane na takav brod. Podsjetimo, danske i švedske vlasti ranije su izvijestile da su eksplozije bile ekvivalentne snazi ​​”nekoliko stotina kilograma eksploziva”.

“Imamo dio slagalice, međutim ne znamo koliko je ona zapravo velika… Je li postojao i drugi brod i je li netko prevezao eksploziv s nekog drugog mjesta”, kazao je Christian Mölling, voditelj centra za sigurnost i obranu pri Njemačkom vijeću za međunarodne odnose.

‘Novinari, oprezno sa zaključcima’

Predsjednik Odbora za nadzor obavještajnih službi u njemačkom Bundestagu Konstantin von Notz upozorio je novinare “da budu što je moguće oprezniji s bilo kakvim zaključcima u ovom trenutku”.

Za list Die Zeit je rekao da se istraga “vrlo vjerojatno bavi državnim ili kvazi-državnim akterom jer je vrlo zahtjevno transportirati velike količine eksploziva – sada se raspravlja i o dvije tone – na pravo mjesto u Baltičkom more i ostati neotkriven”.

Dodao je da “teroristički čin koji podupire država povećava vjerojatnost da su postavljeni lažni ili obmanjujući tragovi”. Njemačko državno odvjetništvo priopćilo je da je jedan brod pretražen između 18. i 20. siječnja zbog “sumnji da je mogao biti korišten za prijevoz eksplozivnih naprava koje su eksplodirale 26. rujna 2022.”.

Zelenski: ‘To je smiješno’

Podsjetimo, ukrajinske vlasti negirale su bilo kakvu umiješanost u napad na Sjeverni tok, plinovod koji spaja Rusiju s Njemačkom. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski i danas je novinarima rekao da su takve tvrdnje “smiješne”.

U Kremlju, pak, najnovija izvješća smatraju skretanjem pažnje.

“Očito je da se radi o koordiniranom širenju dezinformacija u medijima. Nagađanja su koordinirani materijal za medije”, rekao je Dmitrij Peskov, aludirajući na pisanje zapadnih medija. U Rusiji su daleko skloniji tezi koju je u istraživačkom članku iznio proslavljeni američki novinar Seymour Hersh prema kojoj je sabotaža bila djelo Amerikanaca i da je izvedena po izravnoj zapovijedi predsjednika Joea Bidena. Bijela kuća je Hershov članak proglasila fikcijom i izmišljotinom.