Tko je zapravo raznio Sjeverni tok? Skandinavski diplomati: 'Mjesecima znamo sve, rečeno nam je da to ne smije u javnost'

Priča o sabotaži plinovoda na dnu Baltika sve je čudnija

AT SEA, SWEDEN - SEPTEMBER 30: (----EDITORIAL USE ONLY - MANDATORY CREDIT - "SWEDISH COAST GUARD / HANDOUT" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS----) A screen grab from Danish Defense shows a gas leak causes bubbles on the surface of the water at Sea in Sweden on September 30, 2022. A fourth leak was reported Thursday in the Nord Stream gas pipelines off the coast of Sweden, authorities said. "There are two emissions in the Swedish economic zone, a larger one at Nord Stream 1 and a smaller one at Nord Stream 2," the Swedish Coast Guard said in a press statement. Swedish Coast Guard Handout  / Anadolu Agency (Photo by Swedish Coast Guard Handout / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
FOTO: Anadolu Agency via AFP

Misterij sabotaže plinovoda Sjeverni tok ponovno je u fokusu javnosti. New York Times objavio je jučer obavještajne podatke do kojih su navodno došli američki dužnosnici: nove informacije pokazuju kako je prošlogodišnji napad na plinovod koji je položen na dno Baltičkog mora, a povezuje Rusiju s Njemačkom, izvela “proukrajinska skupina”.

Međutim, američki dužnosnici nisu pronašli dokaze da su sam ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski i njegovi najbliži suradnici u tome sudjelovali. Britanski The Times danas je objavio da su informacije o navedenoj skupini “mjesecima cirkulirale u obavještajnim krugovima”.

Podsjetimo, istragu o eksplozijama u Baltičkom moru odmah su u rujnu pokrenule Njemačka, Švedska i Danska te je ubrzo utvrđeno da je riječ o “sabotaži”.

Zapad želio zaštititi Ukrajinu

Svega tjedan dana nakon što je plinovod eksplodirao, skandinavsko izaslanstvo u Bruxellesu napustilo je obavještajni brifing u veleposlanstvu, impresionirano količinom detalja koje su dobili tako brzo nakon napada, navodi The Times. Tada im je rečeno da se radi o “privatnom pothvatu nekoga iz Ukrajine”, kao i da to neće biti obznanjeno javnosti, dodaje londonski list.

Izgleda da su NATO dužnosnici željeli zaštititi Ukrajinu od javnog prepucavanja s Njemačkom, koja je otezala s odlukom hoće li Kijevu isporučiti vitalnu vojnu pomoć, uključujući tenkove Leopard 2, piše list. Za očekivati je da bi takve informacije utjecale na javno mnijenje Nijemaca o vojnoj pomoći Ukrajini.

Podsjetimo, Sjeverni tok je plinovod koji povezuje Rusiju s Njemačkom. Ideja da Ukrajinci idu vozilom natovarenim eksplozivom kroz Poljsku kako bi izveli napad na njemački plinovod posebno će razljutiti tamošnju javnost, piše britanski list.

Tko je sve sudjelovao u postavljanju eksploziva

I Politico izvještava da su njemački tužitelji pronašli “tragove” dokaza koji upućuju na to da su Ukrajinci možda bili umiješani u eksplozije na Sjevernom toku. Istražitelji su identificirali brod koji je potencijalno korišten za prijevoz posade od šest ljudi, ronilačke opreme i eksploziva u Baltičko more, prenosi njemački mediji Die Zeit, ARD i SWR.

Njemački izvještaji navode da su saboteri brod unajmili od tvrtke sa sjedištem u Poljskoj, koja je “navodno u vlasništvu dvojice Ukrajinaca”. Međutim, za sada nema čvrstih dokaza o tome tko je naredio napad na plinovode.

Prema istrazi njemačkih državnih tužitelja, tim koji je postavio eksploziv na plinovode sastojao se od pet muškaraca – kapetana, dva ronioca i dva pomoćnika u ronjenju. U skupini je bila i jedna liječnica, a njemačku luku Rostock napustili su 6. rujna na unajmljenom brodu, stoji u izvješću. Dodaje se da je plovilo kasnije vraćeno vlasniku “neočišćeno” te da su “na stolu u kabini istražitelji otkrili tragove eksploziva”.

Bilo kakva upletenost Kijeva imala bi ozbiljne posljedice

No, u izvješćima se navodi i da istražitelji ne mogu isključiti da je potencijalna veza s Ukrajinom zapravo dio lažne operacije s ciljem da se Kijev okrivi za napade. Glasnogovornik njemačke vlade je na upit Politica kazao: “Prije nekoliko dana, Švedska, Danska i Njemačka obavijestile su Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda da su istrage u tijeku i da još nema rezultata.”

Pomoćnik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog rekao je jučer da Kijev “apsolutno nije uključen” u napade na Sjeverni tok. Njemački mediji danas također naglašavaju da nema dokaza da su ukrajinske vlasti naredile napad na plinovod ili su na bilo koji način bile umiješane u to.

Bilo kakva potencijalna upletenost Kijeva u sabotažu Sjevernog toka riskirala bi zatezanje odnosa između Ukrajine i Njemačke, koja je jedan od najvažnijih dobavljača civilne i vojne pomoći Kijevu.

Biden prije invazije prijetio da će ‘dokrajčiti’ plinovod

Washington Post je nedavno izvijestio, analizirajući tko bi mogao stajati iza sabotaže, da Rusija vrlo vjerojatno nije počinitelj. Slavni američki novinar Seymour Hersh je u međuvremenu objavio podulji tekst u kojem navodi da je sve orkestrirala Bijela kuća, što su u administraciji predsjednika Joea Bidena opovrgnuli kao izmišljotinu.

U Rusiji i Kini su Hershovu istragu uzeli s velikom dozom ozbiljnosti, a kao jedan od argumenata da bi SAD doista mogao stajati iza sabotaže navode i istup samog Bidena na press konferenciji s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom uoči ruske invazije. Američki je predsjednik tada rekao da, ako Rusija napadne Ukrajinu, “neće više biti Sjevernog toka 2”. “Mi ćemo ga dokrajčiti”, izjavio je, a na dodatno pitanje kako to misli izvesti s obzirom da je taj projekt pod njemačkom kontrolom, uzvratio je: “Obećavam vam, bit ćemo to u mogućnosti”.

“Nagađanja o sabotaži plinovoda Sjeverni tok u zapadnim medijima su koordinirani pokušaj skretanja pozornosti”, ocijenio je u srijedu Kremlj koji je zapanjen što američki dužnosnici olako donose zaključke bez provedene istrage. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov je za državnu novinsku agenciju RIA rekao da je očigledno da oni koji su odgovorni za teroristički napad žele skrenuti pažnju.

U Kremlju najnovija izvješća smatraju skretanjem pažnje

“Očito je da se radi o koordiniranom širenju dezinformacija u medijima. Nagađanja su koordinirani materijal za medije”, rekao je Peskov aludirajući na najnovije pisanje zapadnih medija.

Njemački ministar obrane Boris Pistorius upozorio je da ne treba donositi prerane zaključke u ovom slučaju. “Savjetujem da se ne brza sa zaključcima”, rekao je prije početka sastanka ministara obrane zemalja članica EU u Stockholmu. “Možda je to bila i lažna operacija izvedena kako bi se okrivila Ukrajina, a ta se opcija također spominje u medijima”, rekao je Pistorius u intervjuu za Deutschlandfunk.

“Veliki su izgledi i za jedno i za drugo”, dodao je.