Priča se o novim poskupljenjima od 1. ožujka. Vlasnik KTC-a: 'Dobavljači najavljuju veće cijene'

Šef Udruženja trgovine Hrvatske gospodarske komore kaže da 'trgovci ostaju nemoćni i moraju ili podići cijene ili ostati bez robe'

14.04.2016., Zagreb - Novo otvorena Kaufland Trgovina u Slobostini."nPhoto: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

U emisiji Hrvatskog radija ‘U mreži Prvog’ predsjednik Udruženja trgovine Hrvatske gospodarske komore i vlasnik KTC-a Ivan Katavić izjavio je da ako strani dobavljači podignu cijene trgovci “ostaju nemoćni i moraju ili podići cijene ili ostati bez robe”. Kaže kako su dobavljači već najavili podizanje cijena te da očekuje odgovor Ministarstva.

Katavić ističe da je u njegovoj trgovini najviše zabilježen rast cijene jednog proizvoda, paprike babure. Artikl je, kaže, poskupio u odnosu na prosinac prošle godine za 51,69 posto. Objasnio je da postoje dva razloga zašto je artikl poskupio. Osim što paprika nije sezonski artikl pa samim time poskupi kad joj nije sezona, drugi razlog je, kaže, činjenica da iako je KTC proizvode svojih dobavljača dugo držao na nižim cijenama, oni više nisu izdržali te su morali podići nabavne cijene.

Čini mu se kako “pritisak za poskupljenja ide prema 1. ožujku”, no ne vjeruje da će doći do nestašica pojedinih artikala.

Krenula aplikacija Ministarstva

Savjetnik ministra gospodarstva Jurica Lovrinčević istaknuo je da dobavljači ne popuštaju te najavljuju podizanje cijena. “Nije vrijeme da se opustimo, nego da spriječimo neopravdano dizanje cijena”, rekao je.

Osvrnuo se i na uvođenje bijelih lista kroz aplikaciju ‘Kretanje cijena’ koja je građanima dostupna od petka i posjetilo ju je, kaže, 25 tisuća korisnika.

Na aplikaciji se može pratiti koji proizvodi su poskupjeli, koji su pojeftinili, koji su proizvodi na akciji, a koji su zadržali cijenu, ali trenutno u samo tri lanca. Trgovci koji su na toj tzv. ‘bijeloj listi’ su Konzum, Tommy i KTC. Samo oni su, naime, Ministarstvu dostavili sve tražene podatke; oko 350 artikala čije će cijene građani moći usporediti svakih 15 dana.

Bujas: ‘Skupljanje jeftinih političkih bodova’

Lovrinčević je dodao da su u Ministarstvu gospodarstva zadovoljni korištenjem stranice te ne zna hoće li se još trgovačkih lanaca pridružiti inicijativi. “Sigurno je da ćemo mi popisati cijene u ostalih sedam lanaca koji se za sada nisu pridružili. Naravno, ako se oni nama jave, razmotrit ćemo njihov zahtjev”, poručio je Lovrinčević.

Hrvoje Bujas iz Glasa poduzetnika rekao je da poduzetnici plaćaju struju tri puta skuplje od građanstva, i tako već trideset i nešto godina. Rekao je da su poduzetnici bili protiv objavljivanja tzv. bijelih ili crnih lista. Tvrdi da je država kroz civilni sektor trebala kontrolirati prijelazno razdoblje te smatra da je izrada aplikacije skupljanje jeftinih političkih bodova.