Vladini pokušaji suzbijanja cijena sad izgledaju još bizarnije. Nakon svega, stiže novi val poskupljenja

Jedino kako država realno može intervenirati jest dodatno smanjenje PDV-a, što se, naravno, neće dogoditi

Ako ne žele tržištu prepustiti da definira cijene, kao što je to slučaj u svakoj ekonomiji zapadnog tipa, možda da kažu - vraćamo se 50, 60 godina unazad, osnovat ćemo Sekretarijat za cijene i propisivat ćemo tko što smije i po kojoj cijeni prodavati. Pa kad nastanu nestašice, građani će ići u Austriju ili Italiju u šoping, kao u 'stara dobra vremena'

Hrvatski potrošači bi se s početkom ožujka mogli suočiti s novim valom poskupljenja, s obzirom na to da su dijelu trgovaca njihovi dobavljači najavili podizanje cijena, što će se u konačnici preliti na krajnje kupce, jer nitko ne želi raditi s gubitkom. Jedino kako država realno može intervenirati jest dodatno smanjenje PDV-a, što se, naravno, neće dogoditi.

Sada još smješnije izgledaju Vladini pokušaji obuzdavanja inflacije, kroz objave usporednih cijena triju trgovačkih lanaca koji su pristali Ministarstvu gospodarstva slati svoje cjenike. Kao da se takvim potezima može utjecati na tržišna kretanja.

Ako postoje karteli, onda ih razbijte

No u Ministarstvu gospodarstva očito misle da se može, pa je tako posebni savjetnik ministra gospodarstva Jurica Lovrinčević, koji je inače ranije bio i šef jednog trgovačkog lanca, pa bi temu trebao razumjeti bolje od klasičnih državnih činovnika, u HRT-ovoj emisiji izjavio da “nije vrijeme da se opustimo, nego da spriječimo neopravdano podizanje cijena”.

Što točno znači “neopravdano podizanje cijena” u tržišnoj ekonomiji je dosta teško shvatiti i definirati. Ako ministarstvo smatra da postoje karteli, da se trgovci protuzakonito udružuju i dogovaraju povećanje cijena, onda za to postoji Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja, koja bi takve stvari trebala otkrivati i procesuirati. A ne da takve stvari Ministarstvo rješava kuknjavom i objavama crnih ili bijelih lista.

Hoćemo li osnovati Sekretarijat za cijene?

Ako pak to nije slučaj, onda bi trebali tržištu prepustiti da definira cijene, kao što je to slučaj u svakoj ekonomiji zapadnog tipa ili da kažu vraćamo se 50, 60 godina unazad, osnovat ćemo Sekretarijat za cijene i propisivat ćemo tko što smije i po kojoj cijeni prodavati, pa kad nastanu nestašice, ići ćemo u Austriju ili Italiju u šoping, kao u “stara dobra vremena”.

Vlada je u obuzdavanje inflacije kroz zastrašivanje krenula još oko nove godine, pod krinkom uvođenja eura i sprječavanja “prevara” potrošača. Poslali su na teren stotine inspektora kako bi ispisivanjem neproporcionalnih kazni pokušali ljudima utjerati strah u kosti kako bi snizili cijene.

Plenković glumi Milku Planinc

Naravno, radi se o praksi koja je čak i zakonski više nego upitna, i vjerojatno će dobar dio tih kazni pasti na sudu. No, zaista je čudno vidjeti takve bizarne i očajničke poteze Vlade, iz kojih je jasno da nemaju pojma što rade.

Uglavnom, ako postoje karteli, očekuje se od države da ih razbije, a ako ne postoje, onda je vrijeme da se Plenković prestane igrati Milke Planinc i ostavi trgovce da trguju, a kupce da kupuju ili ne kupuju. Inflacija će i tako s vremenom splasnuti, vratit će se na uobičajenu razinu, Vlada je ovakvim smiješnim akcijama sasvim sigurno neće uspjeti suzbiti, a neobičnim ponašanjem samo stvara štetu jer narušava ionako prilično lošu poslovnu klimu.