Prijevoznici autobusima blokirali dijelove Zagreba: 'Oduzimaju nam vozila, a Vlada nam ne pomaže'

Povremeni prijevoznici prosvjeduju nezadovoljni jer im Vlada ne pomaže u problemu s leasing kućama

FOTO: RTL screenshot

U Zagrebu je danas počeo prosvjed povremenih prijevoznika, nezadovoljnih statusom koji imaju već godinu dana i zbog kojeg je njihovo poslovanje postalo upitno, piše RTL. Naime, prijevoznici tvrde kako su u koronakrizi od Vlade dobili tek pomoć koja se odnosi na mjeru od 4000 kuna naknade za plaće po radniku, dok bi njima bilo puno značajnije da im se riješi problem s leasing kućama koje im sada već oduzimaju vozila i time im onemogućavaju da rade.

Prijevoznici su danas autobusima prvo blokirali Savsku ulicu u Zagrebu, a potom su dvadesetak autobusa usmjerili i prema Nacionalnoj knjižnici gdje je Vlada održavala svoju sjednicu. S tri su autobusa namjeravali otići prosvjedovati i na Markov trg, međutim policija im je blokirala pristup budući da prosvjed nije prijavljen. Stoga su se odlučili na kruženje po gradu, a između ostalog vozilima su na svoje probleme upozoravali i ispred Ministarstva prometa.

Problemi s leasingom

“Sve leasing kuće poslale su klijentima pune rate i kamate za proteklo razdoblje. Probili smo datum dospijeća plaćanja i tu je nažalost kraj. Tragično je da se apsolutno ništa nije učinilo za pomoć povremenom prijevozu. Čestitam premijeru Plenkoviću, ministru Mariću i ministru Butkoviću što su Hrvatsku svrstali uz bok s Albanijom, kao jedine zemlje u Europi koje nisu pomogle djelatnosti povremenog prijevoza putnika”, kazao je prije nekoliko dana za Nacional koordinator Odbora za prijevoz udruge Glas poduzetnika Marko Sličković, te dodao:

“Zanima me samo za koga je pripremljen teren zbog kojega mora propasti preko 1000 tvrtki i tko će spremiti lovu u džep? Nažalost, moji kolege i ja smo sada robovi leasing društava. U roku od godinu dana, osim bez tvrtki, ostat ćemo i bez privatne imovine koja ide na bubanj.”

Jedan od prijevoznika ispričao je za RTL kako je s poslom započeo 2019. godine, sedam mjeseci prije koronakrize, a da sada nema nikakve prihode i da bi mogao ostati bez dva ili čak tri autobusa. Također je istaknuo da mu se zbog problema u poslovanju smanjio broj radnika.