Cure detalji s ključnog sastanka u Moskvi, navodno je Xi pokazao Putinu tko je pravi gazda: 'Osobno ga je upozorio...'

I dok Kinezi prisvajaju zasluge za smirivanje nuklearne retorike, Kremlj sve negira i izvještaj naziva 'fikcijom'

Russian President Vladimir Putin (l) shakes hands with President of the People’s Republic of China Xi Jinping during a welcoming ceremony at the Shanghai Cooperation Organization (SCO) Council of Heads of State in Qingdao on June 10, 2018. (Photo by Sergei GUNEYEV / Sputnik / AFP)
FOTO: AFP

Kineski predsjednik Xi Jinping osobno je upozorio ruskoga predsjednika Vladimira Putina da ne koristi nuklearno oružje u Ukrajini, piše Financial Times. Prema njihovim izvorima, Xi je to Putinu poručio tijekom državnog posjeta Moskvi u ožujku, što je bilo jedno od njegovih prvih putovanja izvan Kine nakon izolacije zbog koronavirusa.

Od tada su kineski dužnosnici preuzeli zasluge za uvjeravanje ruskog predsjednika da odustane od svojih prikrivenih prijetnji o uporabi nuklearnog oružja protiv Ukrajine. Odvraćanje Putina od korištenja nuklearnog oružja bilo je u fokusu kineske kampanje za povratak narušenih odnosa s Europom, rekao je kineski izvor.

Napad bi bio loš za Kinu

Ruska invazija na Ukrajinu dovela je Moskvu i Peking u sukob s velikim dijelom svijeta. Kina se u svojim izjavama dosljedno protivila uporabi nuklearnog oružja u Ukrajini, ali mnogi sumnjaju u predanost Pekinga tom pitanju s obzirom na Xijevo partnerstvo s Putinom. Međutim, Xijeva poruka ulijeva nadu u to da Kina svesrdno podržava svoju javnu retoriku po pitanju nuklearnog oružje te bi korištenje istog moglo imati potencijalno opasne posljedice za međusobne odnose.

Josep Borrell, visoki predstavnik EU za vanjsku politiku, rekao je u ožujku da Xijev posjet smanjuje rizik od nuklearnog rata te da je Kina po tom pitanju vrlo jasna. Bivši vladin dužnosnik potvrdio je da je Xi osobno rekao Putinu da ne koristi nuklearno oružje, napominjući da je kinesko stajalište protiv uporabe uključeno u njezin dokument o stavovima u vezi Ukrajine. “Ako bi Rusija upotrijebila nuklearno oružje u Ukrajini, to je loše za Kinu”, rekao je dužnosnik.

Ruska invazija uvelike se oslanja na podršku Kine, koja je pomogla Moskvi da se nosi s gospodarskim sankcijama koje su je isključile iz kritičnih globalnih tržišta i opskrbnih lanaca. Prošle je godine kineska bilateralna trgovina s Rusijom dosegla rekordnih 190 milijardi dolara, jer je Peking pojačao kupnju ruske energije i omogućio uvoz ključne tehnologije uključujući mikročipove.

Prijetnja sa Zapada

Kina zasad nije osudila rusku invaziju. Ruski nuklearni udar na Ukrajinu ili jednog od njezinih europskih saveznika riskirao bi da se kontinent okrene protiv Kine, rekao je savjetnik, dok bi kontinuirani pritisak Pekinga da spriječi takav čin mogao pomoći poboljšanju odnosa s Europom.

Shi Yinhong, profesor međunarodnih odnosa na Sveučilištu Renmin u Pekingu, rekao je da Rusija nikada nije i neće imati odobrenje Kine za korištenje nuklearnog oružja. Navodi da će, ako Rusija upotrijebi nuklearno oružje protiv Ukrajine, to rezultirati dodatnim zahlađenjem odnosa između dvije zemlje.

Xijevo upozorenje sugerira da je Kina i dalje zabrinuta zbog rata unatoč uvjeravanjima Putina prošlog listopada da taktički nuklearni napad ne bi imao nikakvog političkog ili vojnog smisla. SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska, tri nuklearne sile NATO-a, rekle su Kremlju da će napasti njegove snage konvencionalnim oružjem ako upotrijebi taktičko nuklearno oružje.

Napad na Zaporižju

Putin je zatim ublažio retoriku i nekoliko mjeseci nije javno spominjao taktičko nuklearno oružje. Ljudi bliski Kremlju kažu da je ruski čelnik samostalno odlučio da taktičko nuklearno oružje Rusiji neće dati prednost nakon što je analizirao scenarije koji će proizaći iz njegove uporabe. Nuklearni napad vjerojatno bi područja koja je Putin prisvojio Rusiji pretvorio u ozračenu pustoš, a ne bi puno pomogao napretku ruskih snaga. Kijev je u međuvremenu izrazio zabrinutost da bi Rusija umjesto toga mogla izazvati nesreću u nuklearnoj elektrani Zaporižja.

Putin je ponovno spomenuo nuklearno oružje prošlog mjeseca kada je započela ukrajinska protuofenziva, rekavši da je Rusija isporučila taktičke bojeve glave Bjelorusiji. Međutim, Putin je brzo dodao da “nema potrebe” da se to čini jer ruske snage koče napredovanje Ukrajine. Ali ta izjava je pokazala da čak ni Kina možda neće moći u potpunosti odvratiti Putina, rekao je Alexander Gabuev iz think tanka Carnegie Russia Eurasia Center. “Nuklearno oružje je zadnja linija obrane koju Putin ima u slučaju katastrofalnog gubitka ovog rata”, rekao je Gabuev za Financial Times.

Iz Kremlja, međutim, negiraju izvješće FT-ja. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da ne može potvrditi istinitost navoda. Peskov je rekao da su dvije zemlje tada objavile dosta detaljna priopćenja o sadržaju tih razgovora. “Bit razgovora bio je jasno naveden u dokumentima usvojenima nakon izjave pa stoga ima puno informacija. Sve drugo je fikcija”, ustvrdio je Peskov.