Procurio nevjerojatan prijedlog; od 100 milijuna kuna donacija, za obnovu kuća na Baniji ide samo 40 posto

Ostatak će dobiti različita ministarstva za pokrivanje svojih troškova nakon potresa

29.12.2020., Petrinja - Posljedice jakog potresa jacine 6.3 po Richteru pogodio je Petrinju, Sisak i okolicu te nanio veliku stetu. Photo. Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Građani i tvrtke iz Hrvatske i inozemstva uplatili su na račun Državne riznice više od stotinu milijuna kuna pomoći za krajeve stradale u potresima. No, manje od polovice te svote Vlada namjerava potrošiti za obnovu stambenih jedinica građana, dok će ostatak biti raspoređen za druge svrhe povezane s potresom, doznaje Jutarnji list.

Prema prijedlogu Ministarstva financija do kojeg su došli novinari Jutarnjeg, 40 posto novca, odnosno oko 40 milijuna kuna, išlo bi Središnjem državnom uredu za obnovu i stambeno zbrinjavanje, i to za uklanjanje obiteljskih kuća i gradnju zamjenskih obiteljskih kuća.

Donacijama se financiraju i robne zalihe

Do 20 milijuna išlo bi na Ministarstva unutarnjih poslova za pokriće troškova kao što su naknade pripadnicima civilne zaštite koji su mobilizirani, ili tvrtkama koje su postavljale šatore, prevozile mobilne kućice, sanirale krovove i bavile se sličnim poslovima. U tu skupinu spada u državna tvrtka Pleter koja je preuzela pripremu hrane za stradale u potresu nakon što su to u prvim danima činili volonteri.

Idućih 10 milijuna kuna doniranog novca trebalo bi otići Ministarstvu gospodarstva, odnosno njihovom Ravnateljstvu za robne zalihe, i to za pokriće troškova nabave roba u skladu s odlukama Stožera. Jutarnji podsjeća na kritike s kojima su se robne zalihe suočile zbog kašnjenja s isporukom pomoći, te naglašava kako građani koji su donirali novac nisu znali za mogućnost da ga se potroši na taj način.

Model će biti predstavljen danas

Idućih 15 milijuna kuna moglo bi dobiti Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, i to za obnovu zgrada koje su stradale u potresu. Taj novac potrošio bi se na izgradnju i obnovu centara za socijalnu skrb, domova za starije i nemoćne, domova za djecu i sličnih objekata.

Posljednjih 15 milijuna kuna trebalo bi dobiti Ministarstvo poljoprivrede, i to za troškove potpore poljoprivrednim proizvođačima, u što su uključene i mjere preventivnog cijepljenja i liječenja životinja na Baniji.

U odgovoru na pitanja Jutarnjeg lista iz Ministarstva financija potvrdili su da je, prema preliminarnim podacima, prikupljeno 100,1 milijun kuna od donacija, dodavši da će detalji o raspodjeli novca biti poznati uskoro. Iz Vlade pak tvrde kako je ovo bio jedan od prijedloga, da je prikupljeno više od 100 milijuna kuna, ali da će model raspodjele, koji se danas predstavlja na Vladi, ipak na kraju biti drugačiji, zaključuje Jutarnji list.