Profesor Barić: 'Ako Ukrajinci udare kod Izjuma, bit će slomljena ruska ofenziva u Donbasu'

Kaže da je ovo što Rusi sada pokušavaju osvojiti sjena onoga što su najavljivali na početku

FOTO: Screenshot: HRT

Vojni analitičar Robert Barić večeras je u Dnevniku HRT-a govorio o posljedicama ulaska Švedske i Finske u NATO savez. Kazao je da se radi o zemljama koje imaju kompletnu vojnu infrastrukturu iz razloga jer im je protivnik na istoku uvijek bila Rusija. “Prema tome NATO ima infrastrukturu koju može vrlo jednostavno iskoristiti i nema potrebe za gradnjom ili novim vojnim bazama”, rekao je.

Dodao je da to dokazuje i reteriranje Rusije u svojim prijetnjama. Upitan je li moguće da Turska reterira u stavovima vezano za ulazak Finske i Švedske u NATO, Barić smatra kako je upitno koliko je to priprema za izbore 2023. godine.

“U NATO-u je jasno mišljenje da, za razliku od drugih zemalja koje primarno gledaju članstvo u Savezu kao način kolektivne obrane, Turska to koristi za svoje posebne interese”, rekao je. Dodao je da neke zemlje, neslužbeno, kažu da je pitanje i koordinira li Erdogan to s Putinom dok nastoji sjediti na dvije stolice.

Kaže da su borci iz Mariupolja postali poticaj za borbu

Komentirao je i pad Mariupolja i evakuaciju boraca iz Azovstala te koja je garancija njihove sigurnosti. “To je na Rusiji. Vidite s jedne strane da će se s njima postupati po međunarodnom pravu, s druge strane da su nacisti koji treba streljati”, rekao je.

Pojasnio je drugu varijantu. “Jednostavno rečeno, Rusija to može uraditi, ali njihov kredibilitet će pasti još niže, nitko im više neće vjerovati nizašto uz teške garancije. Oni to mogu uraditi, a što će dugoročno dobiti…”, rekao je i dodao da bi to samo dodatno ojačalo ukrajinski otpor.

Ispričao je da su svi očekivali pad Mariupolja te da je to što se on držao do sada, skoro tri mjeseca, i prema ukrajinskim procjenama blokirao 20.000 ruskih vojnika koji su se tamo borili, bio poticaj. “Postali su simbol i poticaj za daljnju borbu i time je to veće od ovoga što je na koncu pao”, kazao je.

‘Harkiv je dokaz da Rusija ne može voditi dvije operacije istovremeno’

Komentirao je i druge razvoje na bojišnici u Ukrajini. “Što se tiče Harkiva, to je dokaz da Rusija više ne može voditi dvije ili tri operacije istovremeno i ona stalno sažima svoje ciljeve”, kazao je.

“Prvo je bilo rušenje Ukrajine, pa donbaske izbočine. Sada moraju povući snage u Harkivu jer ih ne mogu držati, ako Ukrajinci udare kod Izjuma, bit će slomljena ofenziva na Donbasu. Sada pokušavaju zauzeti Severodonjeck i to je sjena onoga što su planirali.

Upitan ima li šanse da se nastave pregovori Rusije i Ukrajine rekao je: “Nema nikakve. Zašto bi Ukrajinci sada pristali na pregovore kad po prvi put postoji mogućnost da pobijede”.