Profesorica Đurđević objasnila zašto se smijenjena šefica Uskoka nije usudila doći u Sabor, kaže da bi dobila otkaz

Ni njoj nakon današnje sjednice nije jasniji stvarni razlog njezina odlaska

03.12.2020.Zagreb- Prof. dr. Zlata Djurdjevic, predstojnica katedre za kazneno procesno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu."nPhoto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Zlata Đurđević, predstojnica Katedre za kazneno procesno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu, večeras je u Dnevniku N1 televizije komentirala današnju sjednicu saborskog Odbora za pravosuđe na kojoj je sudjelovala glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj-Šipek.

Sjednica, na kojoj je kao vanjska članica odbora bila i profesorica Đurđević, sazvana je na zahtjev oporbe kako bi se razjasnili stvarni razlozi odlaska ravnateljice Uskoka Vanje Marušić. Glavna državna odvjetnica je vrludala u objašnjenjima pa je nakon inzistiranja da je Marušić ostavku dala zbog osobnih razloga u jednom trenutku počela obrazlagati kako je povod ipak bila famozna prometna nesreća njezina vozača što oporbene zastupnike nije impresioniralo, a i profesorica Đurđević kaže da nakon današnje sjednice ništa nije jasnije.

Nismo dobili željene odgovore

“Nismo uspjeli dobiti odgovore. Jasno je da je glavna državna odvjetnica rekla da je ona tražila njezinu ostavku, dakle riječ je o smjeni. Razlozi koji su navedeni za smjenu nisu sukladni propisima tako da postoji sumnja, ako ne u politički utjecaj, onda u arbitrarnost”, istaknula je Đurđević.

Osvrnula se i na spornu prometnu nesreću. “Svi su znali da je vozač ravnateljice Uskoka doživio nesreću, da je auto oštećen. Redovno su dalje išle procedure, vodio se prekršajni postupak, jednostavno je nemoguće da nisu bili upućeni i DORH i Ministarstvo pravosuđa”, rekla je referirajući se na tezu Hrvoj Šipek da je ona za taj sudar doznala tek u razgovoru s Marušić povodom anonimne prijave koju je netko, godinu dana nakon udesa, poštom poslao u DORH.

Komentirajući činjenicu da Marušić danas nije došla na sjednicu Odbora, Đurđević je objasnila da je to zato što dužnosnici u okviru DORH-a imaju zabranu, prema zakonu i etičkom kodeksu, iznositi određene informacije javno.

Da je došla na odbor, dobila bi otkaz

“Izričita je zabrana iznošenja u javnosti bilo kakvih informacija koje bi dovele u pitanje ugled, nepristranost, rad, pravednost postupanja državnog odvjetništva. Iz tog aspekta je potpuno jasno da nije mogla doći ako je htjela zadržati svoje radno mjesto”, kazala je i dodala da Marušić nije mogla doći jer je “posve jasno da se radilo o smjeni koja nije bila utemeljena na propisima”.

“Zabrinjavajuće je da može doći do smjene takve osobe iz nekih arbitrarnih ili možda političkih razloga”, kazala je.

“Prema zakonu o USKOK-u, ministar pravosuđa daje suglasnost za ostavku. On je dao suglasnost bez propitkivanja tako da je to možda isto zabrinjavajuće, da se tako brzo složio s ostavkom bez da je ispitao jesu li te sve informacije istinite”, istaknula je Đurđević.