Progovorio je osumnjičeni šef Hrvatskih šuma: 'Nismo ucjenjivali investitora, a pozive i pritiske Josipe Rimac smo odbijali'

Krunoslav Jakupčić poslao je priopćenje Jutarnjem u kojem iznosi svoju stranu priče

28.09.2017., Slavonski Brod -  8. Kongress pilanara jugoistocne Europe,  na kojem su se okupili predstavnici pilanske industrije i sumarstva, glavnih sektorskih institucija, znanstveno-istrazivacke zajednice i mnogi drugi zainteresirani za aktualne teme i kljucne strateske, tehnoloske i komercijalne novosti na podrucju primarne prerade drva.   Krunoslav Jakupcic,  predsjednik Uprave Hrvatskih suma
Photo: Ivica Galovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Predsjednik Uprave Hrvatskih šuma Krunoslav Jakupčić progovorio je za Jutarnji list o aferi s vjetroelektranama zbog koje je kao četvrtoosumnjičeni završio na ispitivanju u USKOK-u.

Kako Jutarnji ističe u tekstu, Jakupčić im je prvo trebao dati intervju, no na savjet svojih odvjetnika dnevnom listu je poslao samo priopćenje u kojem se osvrće na tekst iz Večernjeg lista u kojem je drugoosumnjičeni u aferi, Milenko Bašić, optužio Hrvatske šume za ucjenjivanje.

U priopćenju Hrvatskih šuma, koje u cijelosti prenosi Jutarnji, odbijaju se Bašićevi navodi o reketarenju i kočenju investicija.

‘Investitor je počinio šumsku štetu’

Međutim, ističe Jakupčić u priopćenju, Hrvatske šume su vodile računa da svaka investicija koja se odvija na tom zemljištu bude u skladu sa zakonima i pozitivnim propisima RH. Navodi da investitor prilikom izgradnje vjetroelektrane nije poštivao navedene uvjete te tvrdi da je počinio šumsku štetu.

“Moglo se čuti kako investitor u medijima tumači kako se po njegovom mišljenju ne radi o šumi, međutim, riječ je o dragocjenom biljnom pokrovu čije je očuvanje ključno za krški teren, stvaranje tla, sprječavanje erozija i zaštitu staništa. Dapače, Zakonom o šumama takvo je raslinje posebno zaštićeno”, piše Jakupčić u priopćenju.

Tvrdi da se Bašić oglušio na pisana i usmena upozorenja da prestane s takvom praksom. Jakupčić dalje navodi da je investitor morao izgraditi prometnice te je od Hrvatskih šuma zatražio ugovor. Tom je prilikom, nastavlja Jakupčić, jasno bio upoznat s činjenicom da je zakonom predviđeno da ih je dužan izgraditi o svom trošku i predati ih na upravljanje Hrvatskim šumama.

‘Višestruko su precijenili trošak cestogradnje’

“Treba napomenuti da navedene prometnice nisu bile planirane našim planovima, već ih je investitor gradio za svoje potrebe. Hrvatske šume na krškim područjima šumske protupožarne prometnice grade prema procjenama ugroženosti šuma od požara, a navedene i od investitora izgrađene prometnice na navedenom području nisu bile u našim planovima”, navodi šef Uprave Hrvatskih šuma.

Objašnjava da ih je u Hrvatskim šumama iznenadila investitorova procjena izgradnje tih cesta na 29 milijuna kuna jer su, kako ističe, u Hrvatskim šuma smatrali da je realni trošak višestruko manji. “Nadalje, investitor je tražio da se troškovi ulaganja u šumske prometnice prebiju s naknadom za služnost, što je zakonski nemoguće, na što je investitor upozoren”, piše Jakupčić.

‘Odbijali su platiti 6 milijuna kuna naknade’

Kako objašnjava, temeljem Odluke Ministarstva državne imovine investitor je bio dužan platiti naknadu za služnost na šumskom zemljištu u državnom vlasništvu.

“Hrvatske šume izradile su obračun naknade u iznosu od 6 milijuna kuna i dostavile ga investitoru i nadležnom ministarstvu u lipnju 2019. Investitor je navedeno odbijao platiti i punih šest mjeseci vršio pritisak kako bi izbjegao plaćanje naknade, no na kraju je u prosincu 2019. ipak uplatio traženo i sklopio Ugovor o služnosti s Ministarstvom poljoprivrede”, tvrdi Jakupčić.

U priopćenju se ističe da je Uprava Hrvatskih šuma na čelu s Jakupčićem naplatila dug od CEMP-a koji potječe iz 2015. godine, dok je na čelu te državne firme bila druga Uprava.

Na kraju priopćenja poručuju da Hrvatske šume nisu reagirale na pozive i pritiske državne tajnice Josipe Rimac, već su, tvrde, rezolutno odbijali takve pritiske.