Pronađen jedini preostali spomenik antifašističke borbe u Osijeku. Evo kako je brončani partizan nestao još 1993.

Statua se nekad nalazila u središtu Brođanaca, a onda je uklonjena. Sad se pojavila u dvorištu Restauratorskog zavoda, uz gomilu otpada

FOTO: Telegram

Zvuči kao prava senzacija: u Osijeku je pronađen jedini preostali spomenik antifašističke borbe, brončana statua partizana koji se do ožujka 1993. nalazio u središtu Brođanaca, mjesta između Valpova i Osijeka. Taj spomenik posljednji je put viđen 2000. godine kada je naš poznati režiser Bogdan Žižić snimao dokumentarni film Damnatio memoriae ili Udar na sjećanje.

Posljednji put je viđen 2000. godine Telegram

Bio je to film o sustavnom uništavanju nekoliko tisuća obilježja NOB-a na gotovo cijelom području Hrvatske, kada je iz javnih prostora maknuto sve što je na bilo koji način povezano s ulogom partizana u Drugom svjetskom ratu.

Glavašev nalog bratu

Osijek je u tome prednjačio: 17. kolovoza 1992. tadašnji predsjednik Izvršnog vijeća Općine Osijek, Branimir Glavaš poslao je pismo svom bratu Tomislavu Glavašu, u to vrijeme direktoru gradskog javnog poduzeća UNIKOM, tvrtke koja se bavi odvozom smeća i održavanjem čistoće u gradu.

Pismo uvedeno u službeni protokol Izvršnoga vijeća pod brojem 2158-02-01-92-56 imalo je zanimljiv sadržaj: ”Molim vas da poduzmete mjere u svezi zaštite spomenika kulture, te s tim u vezi da organizirate skidanje spomen ploča NOB-a radi restauriranja istih. S obzirom na činjenicu da je ratnim razaranjem uništen spomenik u Parku kulture, molim vas da izvršite pripremu za postavljanje novog”.

Uklanjanje obilježja NOB-a

Već 8. rujna iste godine dio zadatka bio je obavljen: uklonjena su sva obilježja NOB-a, no drugi dio ”restauriranje istih” nije dovršeno ni danas. Tih obilježja u javnom prostru više nema. Jedno su vrijeme bila pobacana u skladištu UNIKOM-a, a potom im se izgubio trag.

Nije dakako, podignut ni novi spomenik borcima NOB-a u najvećem osječkom parku, Parku kulture, rad akademskog kipara Nikole Kečanina, miniran i raznesen u tisuće komada 1991.

Pronađen je pored hrpe otpada Telegram

Kako je skulptura spašena

Tako je bilo sve donedavno, kada se u dvorištu radionice Hrvatskog restauratorskog zavoda u Osijeku, u Fakultetskoj ulici u Tvrđi, doduše ne baš prikladno, smješten uz gomilu otpada, pojavio više stotina kilograma težak brončani spomenik partizana iz Brođanaca.

Ta skulptura, podignuta 1967. u spomen šezdesetorici partizana i žrtava fašizma, u rano jutro u ožujku 1993. srušen je maknuta iz središta Brođanaca, te bačena na lokalno smetište. Partizana iz Brođanaca spasio je osječki sociolog i povjesničar Darko Kretić, koji ga je auto-prikolicom i svojim Renaultom 4 dovezao u dvorište obiteljske kuće u osječkoj Ulici Sándora Petőfija.

Seljakanje po Osijeku

Nakon što ga je, za potrebe filma Damnatio memoriae, režiser Žižić provozao do središta Osijeka na kamionu osječke tvrtke Izolirka, partizan iz Brođanaca završio je u dvorištu osječke Galerije likovnih umjetnosti, u Europskoj aveniji. Očito, ni ondje nije našao svoj spokoj pa je eto, nečijom voljom, udomljen nekoliko kilometara dalje, u dvorištu osječke ispostave Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Tko zna, možda će ovdje biti restauriran, pa će se tako ispuniti davna želja Branimira Glavaša iz 1992., kada je svom bratu naložio da poskida obilježja NOB-a i restaurira ih, a ovaj to nikada nije učinio.

Ploča u Šeksovu čast

No zato je u Osijeku još 1991. podignuta spomen ploča u čast Vladimiru Šeksu, postavljena na zidu nogometnog igrališta Olimpija, na Zelenom polju. Podigao ju je i postavio Općinski odbor HDZ-a, 4. lipnja 1991.

Na spomen ploči piše: ”Na ovom mjestu, 6. travnja 1989. gospodin Vladimir Šeks okupio je prve članove Hrvatske demokratske zajednice u Slavoniji i Baranji, što je predstavljalo početak ostvarenja tisućljetnog sna hrvatskog naroda o ustrojstvu slobodne Hrvatske!”