Čini se kako je HDZ-ov ministar kulture Hasanbegović najavio ukidanje državnog financiranja neprofitnih medija

Ako nema potrebe za Povjerenstvom, zaključite sami…, izjavio je Hasanbegović

01.02.2016., Zagreb - U Saboru je odrzana 2. sjednica Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu, a na dnevnom redu je bila samo jedna tocka, rasprava o odluci ministra kulture da razrijesi strucno povjerenstvo za neprofitne medije. Zlatko Hasanbegovic.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nedostatak kvoruma, odnosno nedolazak zastupnika saborske većine, spriječio je u ponedjeljak saborski Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu da od ministra kulture Zlatka Hasanbegovića čuje razloge zbog kojih je smijenio Povjerenstvo za neprofitne medije i nakon toga donese određeni zaključak.

“Preostaje nam samo sazvati novu sjednicu, bilo samog Odbora ili zajedničku sa Odborom za medije”, zaključila je predsjednica Odbora Gordana Rusak. No, kako piše N1, takav njezin plan nije podržao Andrija Mikulić iz redova vladajuće koalicije, koji je na čelu Odbora za medije.

Na sjednici se nije pojavila većina članova iz redova vladajuće koalicije, poput HDKS-ovog Gordana Dodiga, Hrastovog Ladislava Ilčića, Mostovog Marija Klobučića, HDZ-ove Sanje Putice, HDZ-ovog Mire Totgergelija, no nije bilo ni Jaroslava Pecnika iz Hrvatskih laburista ni zastupnika mađarske nacionalne manjine Šandora Juhasa.

Zatražili sjednicu Odbora za medije

Iako je Rusak potom htjela održati neformalni sastanak, a i ministar Hasanbegović bio je spreman odgovarati na pitanja, SDP-ov Nenad Stazić, koji nije član Odbora za kulturu no došao je sudjelovati na sjednici, kazao je da takav sastanak nema smisla te osudio nedolazak članova odbora iz kvote vladajućih.

“Ja sam tražio predsjednika Odbora za medije Mikulića da sazove sjednicu na ovu temu i on je rekao da će me nazvati. Ako on ne sazove sjednicu mi ćemo to učiniti drugim putem”, rekao je Stazić, koji je i potpredsjednik Odbora za medije. Podsjetio je naime da i trećina članova odbora može sazvati sjednicu, ako to ne želi predsjednik.

Smatra kako potrebe za zajedničkom sjednicom i zaključkom ne bi bilo “jedino da ministar danas povuče svoju odluku”. “Ministar je odluku donio legitimno, nismo tu da ga pozivamo da je povlači”, uzvratila mu je predsjednica Odbora Rusak.

Zlatko Hasanbegović i Gordana Rusak
Zlatko Hasanbegović i Gordana Rusak PIXSELL

Nepoštivanje Sabora i ministra

“Nedolaskom ovi članovi odbora pokazuju nepoštivanje Sabora, ali i svog ministra. Događa se čitav niz grešaka, što pokazuje da sloboda govora pod naletom kulturne revolucije dolazi u pitanje”, kazao je SDP-ov Željko Jovanović. Predsjednica Rusak odgovorila mu je da su se izočni članovi Odbora ispričali za nedolazak.

Na zakazanu sjednicu od HDZ-ovih članova došao je samo Miroslav Tuđman, koji je kazao kako nije riječ o dogovorenom bojkotu. “Odbor je sazvan u petak kasno popodne, relativno kratko vrijeme je bilo za organizaciju i ljudi su vjerojatno morali premještati obveze da bi mogli stići, ne znam razloge”, odgovorio je Tuđman na pitanje zašto drugi HDZ-ovi članovi nisu došli na sjednicu odbora.

Tuđman: U SDP-ovih zastupnika višak ideologije nad argumentima

Ocijenio je i da se iz onoga što su na sjednici kazali SDP-ovi zastupnici, čita “višak ideologije nad argumentima”. “Lijeva opcija unaprijed je došla sa zaključkom koji, ako se ne donese, kažu da nema potrebe za sjednicom. Drugim riječima, uopće im nije stalo do argumenata”, rekao je Tuđman.

Smatra kako postoji potreba za financiranjem neprofitnih medija, ali i da su ta sredstva do sada dodjeljivana po ideološkim kriterijima. “Sada je nastala halabuka upravo zbog toga što neće isti dobivati sredstva, nego će vjerojatno novi kriteriji biti definirani i na drugi način će se distribuirati sredstva”, uvjeren je Tuđman.

Geneza priče o povjerenstvu

Ministar Zlatko Hasanbegović došao je na sjednicu i izrazio žaljenje što se ne može raspravljati o problemu, “formalno ili neformalno”. “Spreman sam se uvijek odazvati, iako je ovo presedan u dosadašnjoj parlamentarnoj praksi”, rekao je ministar, poručivši da Hrvatski sabor ima pravo “uvijek i o svemu” dobiti obavijesti “o radu izvršne vlasti.

Nenad Stazić
Nenad Stazić PIXSELL

“Priča o povjerenstvu ima svoju genezu iz 2013. godine, ono je utemeljeno u sklopu tzv. medijske politike moje predšasnice ministrice Andree Violić. U radu toga povjerenstva i okolo rada tog povjerenstva postojale su brojne kontroverze, uz nejasna mjerila za dodjeljivanja novčanih potpora, navode o sukobu interesa vezano uz same članove Povjerenstva, no to nije ključno.

Povjerenstvo je donijelo određene odluke vezano uz dodjelu novčanih sredstava za 2015. godinu, sad ulazimo u novu proračunsku godinu i vrlo brzo ću iznijeti glavna načela svoje kulturne politike vezano i za ovo područje, iz koje će dodatno biti jasno da za ovim povjerenstvom više neće biti potrebe.

Upitan znači li to da će ukinuti financiranje neprofitnih medija, a time i same neprofitne medije, Hasanbegović je rekao: ‘Ako nema potrebe za stručnim povjerenstvom, onda zaključite sami….’.

Dakle, ovdje se ne radi o nezadovoljstvu sastavom i članovima vijeća, već isključivo o činjenici da to povjerenstvo više nema svoju svrhu i neće biti potrebe za stručnim povjerenstvom. O tome će biti riječi vrlo brzo, a sve ove insinuacije da su razriješeni članovi povjerenstva zato da bi se imenovali neki drugi, i to njihovi ideološki antipodi su potpuno bespredmetne i neutemeljene’, kazao je Hasanbegović, prenosi Tportal.

Podaci o financiranju

Upitan znači li to da će ukinuti financiranje neprofitnih medija, a time i same neprofitne medije, Hasanbegović je rekao: “Ako nema potrebe za stručnim povjerenstvom, onda zaključite sami….”.

Prije sjednice odbora novinarima podijelio papir na kojem je pobrojao koliko su i koji neprofitni mediji u zadnje tri godine dobili novca od Ministarstva kulture.

Neprofitni mediji (njih 28), po tim su materijalima, od Ministarstva kulture u protekle tri godine dobili ukupno 8,7 milijuna kuna. Najviše, po 900.000 kuna u te tri godine, pripalo je portalima Forum.Tm i H-Alter te Treći sektor – civilno društvo na malom ekranu (televizija). Lupiga.com i portal Kulturpunkt.Hr dobili su po 700.000 kuna, VoxFeminae.net 540.000 kuna, a Crol.hr 420.000 kuna.

Radio Studentu pripalo je 360.000 kuna, In-Portalu deset tisuća kuna manje, Neovisnom novinarskom portalu – Tris. Com. 340.000 kuna, a Cenzuri (TV-emisiji) 335.000 kuna. Po 70.000 kuna dobili su Slobodni Filozofski, Fairpress.eu, Radio Attack, Romi, Gong, Pogledaj.to, Prosvjeta – novine za kulturu i Autograf.

Bez zakonske procedure

“Ovi podaci nisu tajni i dostupni su, nije bilo potrebe za mistifikacijama, svakoga koga je to zanimalo, mogao je to vidjeti. Ja sam ih sistematizirao da se dobije uvid u opseg tih sredstava, i tko ih je dobio, a svatko pametan i površno upućen u tu problematiku može izvući potpuno jasne zaključke”, kazao je Hasanbegović.

“Još je nešto važno, ovo je stručno povjerenstvo, nije kulturno vijeće što očigledno neki neupućeni brkaju. Kulturna vijeća su utemeljena po posebnoj zakonskoj proceduri i postoji zakonom propisana procedura raspuštanja članova kulturnih vijeća, ovo je stručno povjerenstvo i ne postoji nikakva zakonska procedura o raspuštanju. Dakle, onaj ministar koji je temeljem posebne procedure prihvatio ove članove stručnog povjerenstva može ih u svakom trenutku i raspustiti”, rekao je Hasanbegović, prenosi Tportal.

Reakcije neprofitnih medija i HND-a

Podsjetimo, Hrvatsko novinarsko društvo (HND), Platforma 112 i Hrvatski Pen centar zatražili su prošlog tjedna od prvog potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka ispriku i smjenu Hasanbegovića. Predsjednik HND-a Saša Leković osvrnuo se i na Karamarkove izjave kojima je, smatra, poručio da će, kada HDZ dođe na vlast, građani moći pričati što hoće, ali kod kuće, a ne u javnosti te da će novinari morati podupirati vlast Domoljubne koalicije.

Danas se oglasila i Mreža emancipacije E-net, koja je poslala otvoreno pismo premijeru Tihomiru Oreškoviću i pozvala ga da hitno smijeni Hasanbegovića zbog “grubog nasrtaja na medijske slobode”.

Ministar Hasanbegović raspustio je prošlog tjedna bez obrazloženja Povjerenstvo za neprofitne medije, i to dva dana nakon što mu se otvorenim pismom obratila Željka Markić, čelnica udruge U ime obitelji. Markić je u pismu od novog ministra, koji je bio i aktivan član njezine udruge, zatražila da se pri dodjeli sredstava udrugama civilnog društva i neprofitnim medijima primjenjuju objektivni kriteriji, a povjerenstva koja odlučuju o tome da ne budu sastavljana po političkom i ideološkom ključu. Spomenuto povjerenstvo bilo je odgovorno za nadzor, izvještavanje i praćenje utroška javnih sredstava u neprofitnim medijima.

Sve o ovoj aferi, kao i o reakcijama na ministrov potez možete pročitati OVDJE.