Proslave Oluje, zatvaranje Olimpijade i odlazaka Lea Messija. Nije loše za tjedan usred sezone kiselih krastavaca

Pregled tjedna Dragana Markovine

05.08.2021., Knin - Svecani program i dolazak drzavnih duznosnika povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti te Dana hrvatskih branitelja na stadionu NK Dinara. Zoran Milanovic, Andrej Plenkovic. Photo: Milan Sabic/PIXSELL
FOTO: Milan Sabic/PIXSELL

Dugo se ove godine, zbog raznih razloga, odužilo bavljenje ozbiljnim temama, sve do prvog tjedna kolovoza, u kojem smo konačno dočekali pravu sezonu kiselih krastavaca. Jedine dvije bitne teme u ovom tjednu bile su one vezane uz pitanje procijepljenosti i kandidatura za čelno mjesto na Vrhovnom sudu, ali i one su nekako odrađene usput.

Kao da se čitava zemlja, zajedno s premijerom i ministrima, odlučila prepustiti godišnjem odmoru. Istina, imali smo i obilježavanje Oluje, sa standardnim scenarijem, Milošević je posredno u Haagu konačno imenovan kao netko tko je sudjelovao u zločinima, Messi je otišao iz Barcelone, zatvorena je Olimpijada, ali su glavne teme konačno bile tek prometne turističke gužve i održavanje Alke.

Vrhovni sud

Za čelno mjesto na Vrhovnom sudu na ponovljenom natječaju javilo se petero kandidata, uz jasnu naznaku kako je sudac Radovan Dobronić, čovjek koji je presudio bankama u slučaju kreditima u švicarcima, favorit Zorana Milanovića.

Premijer je tako doveden u neugodnu poziciju, jer nije lako odbiti čovjeka koji zbog tog poteza uživa ozbiljnu popularnost i sada imamo situaciju u kojoj se s jedne strane momentalno otkrilo da Dobronić ima prijavu zbog neispunjavanja norme, dok s druge strane premijer benevolentno tvrdi da nema ništa protiv toga da njegov Hvaranin postane predsjednik suda.

Kako će se situacija razvijati dalje, nitko ne može sa sigurnošću prognozirati, ali da Dobronić ima veće šanse no što ih je imala Zlata Đurđević, nema sumnje.

Obilježavanje Oluje

Godišnjica Oluje ove godine je obilježena bez velikih prošlogodišnjih gesti, uz problematična Milanovićeva odlikovanja HVO-u, informacije o optužnicama protiv hrvatskih generala koje dolaze iz Bosne i Hercegovine, standardnu retoriku govornika, Skejin proustaški performans i s druge strane potpuno sljepilo političkog vrha Srbije na uzroke koji su doveli do te akcije.

Ali i uz prve medijske istupe u kojima se predlaže konačni odmak od rata i službeno obilježavanje svake pete godišnjice, što je spomenuo Žarko Puhovski. Kako sada stvari stoje, samo društvo je spremnije za tu promjenu od politike. Kolika je pak nemogućnost mainstream politike da se odmakne od uhodanih praksi, svjedoči i činjenica da je Luka Korlaet u ime Grada Zagreba, postavio vijenac i na grob Franje Tuđmana, čime je Možemo nastavilo praksu SDP-ovskog netalasanja.

Smrt Miroslava Lazanskog

Kad smo već kod ratnih tema, u Beogradu je preminuo Miroslav Lazanski, nekadašnji zagrebački novinar fasciniran oružjem i vojskom, koji je na svaki mogući način legitimirao nacionalističku i agresivnu politiku Slobodana Miloševića te svih vlasti u Srbiji nakon njega. Ključni akteri jednog užasnog doba tako pomalo odlaze, ali posljedice njihovih djelovanja ostaju.

Milošević označen kao sudionik zločinačkog pothvata u Haagu

A haaški sud je konačno, u tekstu presude Simatoviću i Stanišiću, zaključio ono što je svakome razumnom bilo od početka jasno, a to je uloga Slobodana Miloševića u ratnim zločinima u Hrvatskoj u Bosni i Hercegovini. Mjesta za trijumfalizam, međutim nema, niti će ovo ikoga tko u tu činjenicu ne želi povjerovati, razuvjeriti oko bilo čega. Sjetimo se, uostalom, presude čelnim ljudima Herceg-Bosne, u kojoj je kao odgovoran naveden i Franjo Tuđman, što ni na koji način nije utjecalo na percepciju njegovog djelovanja u politici i društvu.

SDP i Domovinski pokret

SDP se pak doveo u situaciju da je čak i raspad Domovinskog pokreta, stranke koja će vrlo vjerojatno uskoro potonuti u irelevantnost, postao medijski zanimljiviji od stanja u donedavno vodećoj oporbenoj stranci. I to unatoč tome što je Peđa Grbin u momentu slabosti navodno podnio ostavku na mjesto predsjednika partije.

A stvar je vrlo jednostavna. Sukob u SDP-u niti jednog trenutka nije bio sadržajni, nego isključivo personalni, a problem sadržaja pa tek onda kadrova je doveo do ovoga. No, sve to skupa malo koga više zanima.

Udarni vikendi i gužve

Da se sezona vratila skoro na razine pretpandemijske 2019. godine jasno je svakome tko boravi na Jadranu ovih dana, a dojam potkrjepljuju podaci o gužvama na cestama i u trajektnim lukama. Kao i onaj o divljanju na glavnoj splitskoj plaži, Bačvice. Drugim riječima, sezona će se definitivno izvući i neće biti naprasno prekinuta kao prošle godine, a da niti jedan strukturalni problem hrvatskog turizma i ekonomije nije riješen.

Procijepljenost

I dok svi skupa nagađaju što će se događati s pandemijom na jesen i koje rješenje je najbolje, ono britansko s potpunim otvaranjem zemlje ili ono s covid-propusnicama, pandemija lagano tinja, s tendencijom rasta. Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje je pak objavio interaktivnu kartu cijepljenih, na kojoj je vidljivo da dalmatinske županije zaostaju. Službeno je ovu nedjelju, broj cijepljenih dosegnuo 41 % ukupne populacije.

Sinjska Alka

U Sinju se pak održava ovogodišnja Alka, praćena kontinuiranim sukobom između gradonačelnika Bulja i stožera Civilne zaštite, a čitava situacija izgleda tako da stožer nominalno nije popustio, ali je očito da se u Sinju sve odvija kao da pandemije nema, uz prisustvo državnog vrha. Što daje naznaku kako će stvari izgledati na jesen.

Klimatske promjene

Negdje na marginama svih ovih ljetnih događaja, provlače se vijesti o velikim požarima u Grčkoj i Turskoj, o tome da je Mediteran postao ozbiljno ugrožen zatopljavanjem, o izglednom poskupljenju kave i općenito o vidljivim klimatskim promjenama, što očito nikoga posebno ne uzbuđuje.

Messijev odlazak iz Barcelone

Messijevim traumatičnim odlaskom iz Barcelone jedna era je došla kraju. Ta priča ima dvije dimenzije. Prvu o smislenosti odluke koju je donijela La liga i o nerealnim ciframa u profesionalnom nogometu. Te drugu o samom Messiju koji je imao i propustio priliku postaviti presedan.

Bez obzira na to što mu je očito žao zbog ovakvog raspleta, on je mogao reći da će odraditi par sezona za Barcelonu besplatno iz emotivnih razloga ili da će se vratiti u Argentinu i vlastitoj zemlji priuštiti jačanje lige i vrhunsku zabavu, umjesto vjerojatnog odlaska u PSG. Što znači da se cirkus modernog nogometa teško može zaustaviti.

Zatvaranje Olimpijskih igara

Konačno, na kraju tjedna ispratili smo svečanost zatvaranja nikad čudnijih Olimpijskih igara, na kojima je opet ispisan čitav niz velikih sportskih priča, zbog kojih su one, uostalom i toliko bitne sportašima. Hrvatska je ostvarila na kraju više nego dobar rezultat, ali isključivo na talentu i upornosti pojedinaca, dok je u momčadskim sportovima, koji zahtijevaju sustav, zabilježen potpuni neuspjeh. Oko kojeg se opet nitko nije previše uzrujao.