Prosvjed najavljuju i zagrebački ugostitelji. U četvrtak zatvaraju kafiće na sat vremena

Čak 60 posto ispitanih ugostitelja iz cijele zemlje bilježi pad poslovanja veći od 50 posto

09.09.2020., Pula - Ugostitelji Kvarnera i Istre ce u cetvrtak 10. rujna s pocetkom u 11 sati i 55 minuta na 60 minuta zatvoriti svoje ugostiteljske objekte, kako bi upozorili na tezak polozaj u kojem su se ugostitelji nasli zbog koronavirusa. Photo: Srecko Niketic/PIXSELL
FOTO: Srecko Niketic/PIXSELL

Zagrebački ugostitelji će u četvrtak 8. listopada s početkom u 11 sati i 58 minuta na sat vremena zaustaviti rad u svojim ugostiteljskim objektima kako bi upozorili na težak položaj u kojem su se našli zbog pandemije koronavirusa te potaknuli na žurno djelovanje odgovornih institucija s ciljem očuvanja radnih mjesta i sprječavanja kolapsa gospodarstva. Riječ je o akciji naziva “2do12” kojom Nezavisna udruga ugostitelja (Zagreb) želi spasiti tisuće zaposlenih u tom sektoru, ali i potaknuti građane i ugostitelje na solidarnost, javlja udruga Glas poduzetnika.

Ugostitelje i njihove partnere iz Glasa poduzetnika na ovaj korak potaknulo je istraživanja o poslovanju ugostiteljskih objekata u 2020. godini čiji rezultati su “poražavajući”, navodi se u priopćenju, kao i izostanak reakcije reakcije odgovornih institucija nakon brojnih apela ugostitelja. U Zagrebu postoji preko 24500 ugostiteljskih objekata, ističu iz Glasa poduzetnika, od kojih mnogi trebaju pomoć.

Zahtjevi ugostitelja

Ugostitelji traže porezno razinu oporezivanja “koja je realna i otvara put oporavku”. Od države traže i obustavu naplate PDV-a do 1. ožujka 2021., trajnu preferencijalnu stopu na hranu – što po Zakonu o hrani uključuje jelo, kavu, pivo, sokove, vodu i vino – od 10%, pristup kreditnim linijama HAMAG BICRO-a za likvidnost te HBOR-a za investicije.

Marin Medak, predsjednik Nezavisne udruge ugostitelja, naglašava kako je stanje u Zagrebu osobito tešku, budući da lokalni ugostitelji moraju izaći na kraj ne samo s pandemijom kornavirusa, nego i s posljedicama velikog potresa koji je grad pogodio u ožujku. Medak ukazuje na primjer dobre prakse u Bjelovaru, gdje je, kaže, nakon akcije bjelovarskih ugostitelja pod nazivom “3do12”, bjelovarski gradonačelnik je poduzeo sve što je u njegovoj domeni kako bi zaštitio svoje sugrađane i poduzetnike. “Isto očekujemo od ostalih resora ključnih za rad ugostitelja i povezanih djelatnosti koje zajedno generiraju 320 tisuća radnih mjesta”, dodaje Medak.

Velik pad kod gotovo 60 posto ugostitelja

Ugostitelji naglašavaju kako sada na naplatu dolaze i svi problemi nakupljeni tijekom razdoblja prije pandemije, te dodaju kako će mnogi morati zatvoriti svoje poslove ako im Vlada ne pomogne. “Mjere za očuvanje radnih mjesta HZZ-a će pomoći ugostiteljima koji su ostvarili pad od 60 % i više prometa usporedno sa istim razdobljem prošle godine. No, što je s nama koji imamo pad od 59 % i manje?

Zato tražimo jasnije i efikasnije modele dodjele sredstava za očuvanje likvidnosti. Ne tražimo besplatan novac, nego pristup kreditnim linijama za plaće naših zaposlenika i niže poreze kako bismo mogli vratiti posuđeno. S najvišom poreznom stopom na pripremu i usluživanje pića u Europi nije moguće planirati poslovanje u budućnost”, kaže Damir Jurković, dopredsjednik Nezavisne udruge ugostitelja.

Anketom na uzorku od gotovo 500 ugostitelja iz svih krajeva Hrvatske ustanovljeno je kako gotovo 60% njih bilježi pad u poslovanju veći od 50%, a gotovo 40% se suočava sa činjenicom da u ovim uvjetima neće opstati do sljedeće sezone. Čak 80% poslodavaca će biti prisiljeno pribjeći otkazivanju ugovora djelatnicima, priopćili su iz inicijative Glas poduzetnika.