Sabor o opozivu ministrice Dalić, promjene na čelu uprave Ine i još par vijesti dana

Izdvojili smo nekoliko vijesti koje ste možda danas propustili

U Saboru se danas raspravlja o prijedlogu oporbe za opoziv ministrice gospodarstva Martine Dalić. Na početku sjednice uz Dalić je bio i premijer Andrej Plenković koji je opovrgnuo sve navode oporbe koja smatra da Dalić treba otići zbog upletenosti oko Agrokora i savjetničkih naknada koje je plaćao sada već bivši povjerenik Ante Ramljak. Premijer im je poručio da neće uspjeti smijeniti Dalić. Oporba je tijekom cijelog dana napadala Dalić, nazivajući ju “hodajućim sukobom interesa”.

Brkić će definitivno glasati perotiv Istanbulske

Zamjenik predsjednika HDZ-a Milijan Brkić izjavio je kako neće glasovati za Istanbulsku konvenciju. Brkić, koji je i potpredsjednik Sabora, poručio je da ostaje pri svim ranije izrečenim stavovima pa će glasovati protiv ratifikacije, ali kaže kako azilaženje oko tog pitanja neće ugroziti snagu i jedinstvo HDZ-a. “Demokršćanske vrijednosti dio su moga naroda, identiteta, karaktera i moje vjere. Ja od njih neću odustati. Svoje stavove ne mijenjam, ali sam isto tako siguran da razilaženje oko ovog pitanja neće ugroziti snagu i jedinstvo HDZ-a”, poručio je.

Hrast poziva na okupljanje desnice

Iz Hrasta, koji je u srijedu odlučio definitivno napustiti vladajuću koaliciju, danas su dali izjavu u kojoj sve stranke desnice u Hrvatskoj pozivaju na okupljanje. Dok su predsjednik stranke Ladislav Ilčić i Hrastov saborski zastupnik Hrvoje Zekanović davali izjavu došlo je do simpatične situacije. Iza njihovih leđa prošao je premijer Andrej Plenković koji ih je potapšao po ramenima i kazao “evo naših partnera”. Dvojac se na to samo nasmijao.

Promjene na čelu uprave Ine

Na stranicama mađarskog MOL-a objavljeno je kako Zoltan Aldott više neće biti predsjednik uprave Ine. Na toj je funkciji bio od 2010. godine, a prema nekim napisima podnio je ostavku. Kako su objavili iz MOL-a, na toj će ga poziciji zamijeniti Sandor Fasimon. Aldott je danas izabran za člana nadzornog odbora, a kako bi prijedlog da Fasimon postane predsjednik uprave Ine postao služben, mora ga potvrditi Generalna skupština Ine.

Prosvjed protiv Istanbulske u Splitu

U 18 sati u Splitu se održava prosvjed protiv ratifikacije Istanbulske konvencije. Samo dan prije nego se o njoj glasa u Saboru, na splitskoj Rivi prosvjedovat će oni koji se protive Konvenciji. Prosvjed organizira građanska inicijativa ‘Hrvatska protiv Istanbulske konvencije’, a najavljuju kako će to biti najveće okupljanje dosad. Danas su dobili potporu i Hrvatske biskupske konferencije.

Optužnica protiv BBB-ovaca zbog ustašovanja

Državno odvjetništvo u Salzburgu dostavilo je Pokrajinskom sudu optužnicu protiv 14 pripadnika Dinamove navijačke skupine Bad Blue Boys iz Austrije, Švicarske i Njemačke zbog kršenja zakona o isticanju nacističkih simbola, prenose u četvrtak austrijski mediji. “Optužnica je podignuta protiv 14 muškaraca starosne dobi između 22 i 37 godina zbog veličanja fašističke diktature ustaša”, kaže državni odvjetnik u Salzburgu Marcus Neher, a prenosi dnevnik Salburger Nachrichten.

Natezanja oko Sirije i dalje traju

Sirijski predsjednik Bašar al-Asad rekao je da bi bilo kakva potencijalna akcija zapadnih država uzrokovala dodatnu nestabilnost u regiji, objavila je sirijska državna televizija. Al Asad je tako komentirao Trumpovu jučerašnju najavu da bi mogli bombardirati Siriju. No, i Trump je danas povukao svoju jučerašnju prijetnju te kazao kako nikad nije rekao kada bi do tog napada moglo doći, hoće li to biti uskoro ili ne tako skoro.

Rezultati testiranja otrova kojim je napadnut dvostruki špijun

Testiranja u četiri laboratorija koji rade za Organizaciju za zabranu kemijskog oružja (OPCW) potvrdila su britanski zaključak o nervnom otrovu upotrijebljenom prošli mjesec u napadu na bivšeg ruskog špijuna u Salisburyju u Engleskoj. Britanska premijerka Theresa May kazala je 12. svibnja da su Sergej Skripal i njegova kći Julija bili otrovani vojnim nervnim otrovom iz skupine otrova novičok, koje je Sovjetski Savez razvio 1970-ih i 1980-ih. OPCW, koji je sam uzeo uzorke za analizu u Salisburyju na britanski zahtjev, nije nikoga okrivio za taj napad.