Proučili smo brojke: dok inflacija ždere ušteđevine građana, strane banke u Hrvatskoj nestvarno zarađuju

Proučili smo dividende koje se isplaćuju vlasnicima banaka, uglavnom strancima

FOTO: Pixsell

O kolikom se iznosu radi možda najbolje govori činjenica da on dovoljan da pokrije rekordni obrambeni proračun Hrvatske za sljedeću godinu.

Građani Hrvatske u protekle su dvije i pol godine bili na udaru rekordne inflacije, kakvu nisu doživjeli još od početka devedesetih godina prošlog stoljeća. Hrana je poskupjela čak 30 posto.

Rekordna inflacija brojnim je sektorima donijela rekordne profite, pa su tako primjerice i hrvatske banke, o čemu je Telegram već pisao, u ovoj godini imale rekordne pokazatelje profitabilnosti, prinos na imovinu i prinos na kapital.

Rekordna dividenda vlasnicima banka

Značit će to još bolje rezultate u ovoj godini od prošlogodišnjih, a onda će na osnovu tih rezultata vlasnici banaka dobiti još izdašnije dividende nego što je to bio slučaj u ovoj godini, koja je po tom pitanju bila rekordna. Dogodine će se isplaćivati dividenda iz ovogodišnje dobiti, koja je za prvih šest mjeseci bila veća čak 73 posto u odnosno na dobit iz istog razdoblja prošle godine.

U ovoj godini, na osnovu prošlogodišnje dobiti, vlasnici banka dobili su 621,2 milijuna eura dividende. Lani je dividenda iznosila 554,5 milijuna eura, pa su tako u dvije inflacijske godine, u kojima su građani gubili vrijednost svog novca, pa tako i onog na štednim računima, vlasnici banaka iz dobiti tih financijskih institucija dobili ukupno 1,175 milijarda eura.

U dvije godine vlasnicima banka hrvatski obrambeni proračun, najviše novac otišlo u Italiju i Austriju

O kolikom se iznosu radi možda najbolje govori činjenica da on dovoljan da pokrije rekordni obrambeni proračun Hrvatske za sljedeću godinu.

Novac je to koji je najvećim dijelom otišao u inozemstvo, odnosno Italiju i Austriju jer su u tim državama banke matice koje su vlasnici najvećeg dijela bankarskog sustava u Hrvatskoj. Vlasnici dvije najveće hrvatske banke, Zagrebačke i Privredne banke Zagreb, su talijanske banke, a kako one isplaćuju i najbogatije dividende, najviše novca od dividendi u ovoj i prošloj godini otišlo je u Italiju.

U 2021. godini prvo zabrana isplate dividende, pa ukidanje zabrane

Godine u kojima su rat u Ukrajini, a posljedično i energetska kriza i inflacija osiromašili hrvatska kućanstva, za vlasnike hrvatskih banka značile su rekordne zarade.

Dividendu su vlasnici banka dobili i u 2021. godini, iako je guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić početkom te godine donio Odluku o privremenom ograničenju raspodjele, koja je značila i zabranu isplate dividende kako bi se u vrijeme covid krize povećala otpornost financijskog sustava i održala financijska stabilnost Hrvatske. No, ta odluka ukinuta je i prije isteka godine, već 1. listopada, pa su banke do kraja 2021. godine isplatile svojim vlasnicima 142,6 milijuna eura dividende. Podatak je to kojeg smo dobili od HNB-a.

U 14 godina vlasnicima banaka 4,8 milijarda eura

Najlošije su vlasnici banka prošli u pandemijskoj 2020. godine, kad su dobili tek 29,8 milijuna eura dividende. No, nadoknadili su to u ovoj i prošloj godini, a ulaganje u hrvatske banke pokazalo se isplativim i u ranijim godinama. Godišnji Bilteni o bankama, što ih je do 2019. godine izdavala središnja banka, nude podatke o ukupno isplaćenim dividendama vlasnicima tih financijskih institucija. Od 2010. do ove godine, odnosno u 14 godina, u bankarskom sektoru isplaćeno je ukupno 4,8 milijardi eura dividende.

Najizdašnije razdoblje, unatoč “mršavoj” 2020. godini, bila je petoljetka od 2019. do 2023. godine. U tih pet godina vlasnici hrvatskih banka dobili su ukupno 1,99 milijarda eura dividende. Iznos je to koji, primjerice tri puta nadmašuje cijenu koju je Fortenova Grupa postigla za prodaju smrznute hrane, koja osim zagrebačkog Leda, uključuje Ledo u Bosni i Hercegovini, srbijanski Frikom i nekoliko povezanih tvrtki u jugoistočnoj Europi.