Proučili smo poreznu politiku DP-a: poticali bi vjenčanja i apstinenciju, ostavili umirovljene branitelje na cjedilu, a ostalo ni sami ne znaju

Dok na jednoj stranici najavljuju ukidanje više poreznih stopa, već na drugoj pišu potpuno suprotno

FOTO: Pixsell/Telegram

Predizborni program HDZ-a u dijelu koji se tiče porezne politike toliko je općenit da se doista svi zahtjevi koje je u svom programu postavio Domovinski pokret mogu u njega bez problema uklopiti. Samo će se prije tog usuglašavanja s HDZ-om Domovinski pokret morati sam sa sobom dogovoriti kakve intervencije traži u poreznom sustavu.

I HDZ i Domovinski pokret zalažu se za porezno rasterećenje rada, što je HDZ-ova Vlada u proteklih osam godina i činila kroz nekoliko izmjena poreza na dohodak. U programu za ove izbore najavili su da će to nastaviti činiti.

Ukinuli bi više poreznih stopa na dohodak, ali…

Domovinski pokret u svom je programu (na 31. stranici) najavio da će, ako dođe na vlast, “ukinuti progresivno oporezivanje rada”. To praktički znači uvođenje jedinstvene stope poreza na dohodak, kojom bi se oporezivale i one najniže i najviše plaće.

Navode da će to pomoći poslodavcima da zadrže visokokvalificiranu radnu snagu. Koncept je to koji je odavno napustila većina država, pa čak i one koje su u poreznom sustavu znatno liberalnije od Hrvatske. Osim najave ukidanja progresivnog oporezivanja rada, Domovinski pokret ne navodi detalje poput toga kolika bi bila ta jedinstvena stopa i koliki bi bio neoporezivi dio.

…bi ostavili više poreznih stopa na dohodak

Možda je razlog to što samo dvije stranice kasnije Domovinski pokret razvija koncept poreza na dohodak koji ima više stopa. Kako bi u Hrvatskoj sačuvali visokokvalificiranu radnu snagu, predlažu da se povisi “prag primjene više porezne stope poreza na dohodak”. Nije jasno kako misle imati višu stopu ako bi ukinuli progresivno oporezivanje, što je uvođenje jedne stope, ali plan im je da se ta stopa od 30 posto primjenjuje na one koji mjesečno zarađuju više od 4200 eura, odnosno 50.400 eura godišnje. Sada je ta granica 47.780 eura godišnje.

Uz to, DP predlaže povećanje osobnog odbitka na minimalno 700 eura mjesečno, sada je to 560 eura. Tako bi građani s najnižim primanjima osjetili porezno rasterećenje, smatraju oni. “Što se tiče umirovljenika, podizanjem osobnog odbitka na 700 eura, velika većina umirovljenika bila bi oslobođena poreza, osim onih s povlaštenim mirovinama”, navodi se u programu DP-a. Među tim povlaštenim mirovinama najveći je broj građana koji dobivaju braniteljsku mirovinu.

Protiv su, ali su i za porez na nekretnine

No, nije porez na dohodak jedini u kojem pomalo zbunjuje ono za što se DP zalaže. Oni navode da se “protive uvođenju poreza na nekretnine”. Umjesto toga, zalažu se za stimulativne mjere dugoročnog najma neiskorištenih nekretnina. Uz to bi oslobodili poreza sve one koji kupuju prvu nekretninu, uz određene kriterije (dob, visina plaće, imovina bračnog partnera). Ipak, uveli bi porez na neaktivne nekretnine umjesto poreza na nekretnine.

“Nekretnine svih vrsta (stambene, poslovne, zemljišta) koje se ne koriste u svrhu primarnog stanovanja, redovnog poslovanja ili iznajmljivanja, treba oporezivati na bazi kvadratnog metra”, navodi se u programu DP-a. Upravo je oporezivanje nekretnina koje se ne koriste za stanovanje, ali i nisu u najmu, bila osnovica svih dosadašnjih prijedloga poreza na nekretnine. Kako bi DP oporezivao neaktivne nekretnine, ako u Hrvatskoj nema poreza na nekretnine, nije do kraja jasno.

Paušalistima bi uveli porez 10 posto

Najavljuju i smanjenje poreza na dobit, a što se tiče iznajmljivača u turizmu, ističu da je oporezivanje dnevnog najma u turizmu manje od oporezivanja dugoročnog najma. Zato DP planira ukinuti paušalno oporezivanje za iznajmljivače apartmana, osim za turističku djelatnost u domaćinstvu.

Ostalim iznajmljivačima bi uveli stopu oporezivanja od 10 posto kao što je i za dugoročni najam. Potez je to o kojem u HDZ-u nisu željeli ni razmišljati, jer su znali da je to dobrim dijelom udar na njihove birače.

Financijski bi poticali sklapanje brakova

Planira DP financijski, uvođenjem poreznih olakšica, poticati sklapanje braka i to tako što bi se te olakšice primjenjivale za novosklopljene brakove u razdoblju od barem jedne godine.

Detalje tog prijedloga u svom programu ne nude. Uz to bi obitelji koje se iz inozemstva vrate u Hrvatsku barem deset godina bile oslobođene plaćanja poreza.

Stimulirali bi apstinenciju od cigareta

No, dok u svom programu uglavnom priča o poreznom rasterećenju, pronašao je DP i nišu u kojoj bi povećao poreze, a na udaru su alkohol, cigarete i igre na sreću.

“Vidljiv je razdor između zahtjeva države da kroz porez na promet legalnih psihoaktivnih sredstava (nikotin, alkohol, igre na sreću) popunjava proračun te zahtjeva društva koje percipira štetu na pojedinca, njegovu obitelj i cjelokupnu zajednicu u narušavanju psihološkog, socijalnog i duhovnog blagostanja. Budući da se radi o legalnom sredstvu, potrebno je održati zabranu marketinga, kroz poreze povećavati cijenu, te kontrolirati prodaju maloljetnim osobama”, stoji u programu DP-a.

U toj stranci vjeruju da je moguće podizati cijene alkohola i nikotina te na taj način “stimulirati uspostavu apstinencije”. Za takve se opcije zalagao i HDZ-ov ministar zdravstva Vili Beroš, ali na drugoj strani su stajali oni koji su isticali da bi poskupljenje cigareta i alkohola dovelo do povećanja šverca i odlaska u kupnju u susjedne države.