Psihologinja o dječaku ubojici: 'Sigurno su postojali znakovi. Nemoguće je da neka trauma nije prethodila takvom činu'

'Ne živimo u šumi, ne prijete nam medvjedi i vukovi da nam djeca moraju znati rukovati oružjem'

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u srijedu je, nakon masovnog ubojstva u beogradskoj školi “Vladislav Ribnikar”, predložio vladi deset mjera među kojima je pomicanje granice za kaznenopravnu odgovornost s 14 na 12 godina, uz dvogodišnji moratorij za držanje i posjedovanje oružja i strogu kontrola dozvola.

Srpska policija je kazala da je dječak napad planirao mjesec dana, a psihologinja Ana Vlajković za Dnevnik Nove TV ističe kako je glavno pitanje tko je trebao primijetiti da se s napadačem nešto događa i da nešto planira.

“To je njegovo najbliže okruženje, prijatelji. Sigurno su postojali neki znaci. Možda ne tako očigledni u posljednjih mjesec dana, ali nemoguće je da neka trauma nije prethodila ili da nešto nije prethodilo takvom činu. Ja sada špekuliram, a to ne volim raditi dok ne dođu službeni nalazi od stručnjaka s kojima je dječak trenutačno smješten u ustanovu”, poručila je psihologinja.

Djeca nisu svjesna u potpunosti ni svoje smrtnosti

Psihologa je u školama malo, smatra ona, a i uvjeti rada daleko su im od idealnih. “Imaju prevelik obujam posla, od njih se mnogo očekuje. Ja nisam školski psiholog, ali sam radila dosta obuka upravo za ovakve krizne situacije sa psiholozima i drugim stručnjacima, pedagozima u školama i oni sami kažu da najmanje vremena imaju za rad s djecom”, objasnila je.

Psihologinja smatra da ne bi trebalo jednostavno povezivati činjenica da dječak dolazi iz dobrostojeće obitelji. “Ali nekako kada se ide u elitnu školu, kada je to sve nekako lako i nadohvat ruke, djeca ulaze u period adolescencije, shvaćanje samog života i vrijednost života je potpuno drugačije. Djeca u tom uzrastu nisu svjesna u potpunosti ni svoje smrtnosti i onda često dolazi do samoubojstava koja su bila samo ispitivanje granica.”

Što dijete od 13 godina radi u streljani?

Vlajković kaže i da u streljanu po zakonu ne bi smio ući nitko mlađi od 18 godina. “Tu je prekršen zakon, to je prva stvar. Naravno, svatko ima pravo odgajati svoju djecu kako god želi, ali živimo u 21. stoljeću, ne živimo u šumi, ne prijete nam medvjedi, vukovi, živimo u urbanoj sredini, nema razloga da djeca uče rukovati vatrenim oružjem. Ako je želio da se dijete bavi nekim sportom, mogao je ići na streljaštvo zračnim pištoljem”, tvrdi psihologinja.

“Njegov je život, grozno je reći, uništen. Uništeni su životi mnogih obitelji. Uništeni su životi obitelji djece čije je živote on oduzeo. Njegov je život uništen. Bilo kakav psihijatrijski tretman ni njemu ni njegovoj obitelji neće moći vratiti onu ljudskost i ono što je ovim činom izgubljeno”, poručila je psihologinja.