Putin i Lukašenko zapravo ne namjeravaju napasti Ukrajinu sa sjevera? Vojni stručnjaci: 'Skovali su lukavi plan'

Institut za rat analizira stvaranje zajedničke vojne skupine u Bjelorusiji

A Ukrainian army 2S1 Gvozdika self-propelled howitzer fires a shell on the front line in Donetsk region on October 10, 2022 as Russian forces launched earlier today at least 75 missiles at Ukraine, with fatal strikes targeting the capital Kyiv, and cities in the south and west. (Photo by Anatolii STEPANOV / AFP)
FOTO: AFP

Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko u ponedjeljak je optužio Ukrajinu da priprema napad na njegovu zemlju i najavio da će Minsk zbog toga rasporediti zajedničku rusko-bjelorusku vojnu skupinu, ali nije rekao točno gdje.

“Zbog pogoršanja stanja na zapadnim granicama (rusko-bjeloruske) Unije, počeli smo raspoređivati regionalnu skupinu Ruske Federacije i Republike Bjelorusije”, objavio je Lukašenko na sastanku s čelnicima za sigurnost.

Bjelorusija, saveznik Moskve, ustupila je svoj teritorij ruskoj vojsci za ofenzivu na Ukrajinu, ali dosad nije vojno sudjelovala u sukobu. Unatoč tome, nakon razgovora s Putinom 7. listopada, Lukašenko je prije tri dana, 8. listopada, počeo povlačiti svoje snage – po svemu sudeći nakon eksplozije na Kerčkom mostu. Bjeloruski čelnik izjavio je tada da u Bjelorusiju dolazi 1000 ruskih vojnika. Naravno, ovakav razvoj situacije alarmirao je Kijev i ostatak svijeta da se priprema sasvim novi napad na Ukrajinu.

Putin zapravo ima drugačiji plan

No, u novoj analizi Instituta za rat, vojni stručnjaci smatraju da stvaranje zajedničke vojne skupine zapravo ne znači da Lukašenko i Putin planiraju napasti Ukrajinu iz Bjelorusije. Naime, ISW zaključuje da su tih 1000 Rusa vjerojatno slabo obučeni mobilizirani muškarci ili plaćenici koji neće predstavljati stvarnu opasnost ukrajinskoj vojsci.

Umjesto toga, smatraju u ISW-u, Kremlj bi mogao pokušati upotrijebiti dodatne ruske snage u Bjelorusiji kako bi fiksirao ukrajinske snage u blizini Kijeva i spriječio njihovo preraspoređivanje na drugim lokacijama za protuofenzivu.

“Rusija nema sposobnost brzo formirati kopnene udarne snage od nule ili od postojećih jedinica u Bjelorusiji. Ukrajinski Glavni stožer izvijestio je da nije uočio pokazatelje da ruske snage formiraju ofenzivne skupine u Bjelorusiji i izričito je naveo da nema prijetnje od napada s teritorija Bjelorusije”, zaključuje Institut.