Putin i Xi tepali jedan drugome na summitu 'Kluba diktatora'. Analitičar: 'Pekingu ne pada na pamet spašavati Moskvu'

Rusija riskira postati kineski manjinski partner zbog neuspjeha u Ukrajini

Russian President Vladimir Putin (L) and Chinese President Xi Jinping (R) toast before the fifth regular foreign ministers' meeting of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA) at the Diaoyutai State Guesthouse in Dushanbe on June 15, 2019. (Photo by Alexei Druzhinin / Sputnik / AFP)
FOTO: AFP

Vladimir Putin danas se prvi put sastao s kineskim liderom Xijem Jinpingom otkako je naredio invaziju na Ukrajinu. Rijetki susret uživo dvojice čelnika dogodio se u uzbekistanskom Samarkandu u sklopu samita Šangajske organizacije za suradnju (SCO) – regionalne sigurnosne skupine, koju neki nazivaju “klubom diktatora” i tvrde da je uglavnom nebitna.

Malo je vjerojatno da će Putin iz susreta sa Xijem, nakon kojega su obojica dali kurtoazne izjave na tragu dosadašnjih, izaći s kineskom vojnom podrškom, koja bi Rusiji bila prijeko potrebna zbog neuspjeha njezinih snaga u Ukrajini i uspješne ukrajinske protuofenzive, piše Telegraph. Xi, kojemu je ovo prvi put da je napustio Kinu od izbijanja pandemije koronavirusa, neće prekršiti svoj zavjet da neće slati oružje Rusiji.

Tako je i rekao da je Kina spremna surađivati s Rusijom na donošenju “stabilnosti i pozitivne energije u kaotični svijet” nazivajući Putina “starim prijateljem” i tepajući Rusiji kao “sili”. Ruski čelnik mu je uzvratio da je zahvalan što Peking ima “balansiran stav” u pogledu Ukrajine, a usput je iskazao podršku politici “jedne Kine” oko Tajvana i osudio “američke provokacije” što je sve dio uobičajenog retoričkog asortimana. No, nikakvih konkretnijih naznaka bilo kakvog produbljenja suradnje dviju država oko same Ukrajine nema. Dapače, Putin je u jednom za njega ponižavajućem trenutku otvoreno priznao da “razumije zabrinutost i pitanja” koja Xi ima oko Ukrajine.

‘Kinezi neće učiniti ništa da pomognu Rusiji’

Posljednji put kada su se ruski i kineski predsjednik sastali, nekoliko tjedana prije invazije na Ukrajinu, obećali su “prijateljstvo bez ograničenja”, ali tijek rata u Ukrajini pokazuje da je Kremlj precijenio podršku Pekinga.

“Rusi su sada potpuno svjesni da je prijateljstvo bez ograničenja zapravo prijateljstvo bez povlastica… Kinezi neće učiniti ništa da pomognu Rusiji na vlastiti trošak”, konstatirao je za Telegraph Mark Galeotti, autor knjiga o Rusiji i direktor tvrtke za savjetovanje Mayak Intelligence.

Peking, koji nije izravno podržao, ali nije ni osudio rusku invaziju na Ukrajinu, od početka je naglašavao da Moskvi neće prodavati oružje ili davati bilo kakvu materijalnu podršku njihovom ratu. Male su šanse da se to promijenilo, čak suprotno, vjerojatno da bi Kina sada još više oklijevala pomoći Rusiji.

Rusija bi mogla postati kineski manjinski partner

Kina je s oprezom promatrala oštre zapadne sankcije protiv Rusije i brojne kineske tvrtke pažljivo su poslovale s Rusijom strahujući da bi i one mogle biti obuhvaćenih sankcijama. Time su se smanjile ruske nade da će nedostatak zapadne tehnologije moći nadomjestiti kineskim. Kineski Huawei zatvorio je moskovsku podružnicu i jasno poručio da im neće prodavati ni smartphoneove, a kamoli mikročipove koji su Rusiji prijeko potrebni.

Iz Kremlja su ovog tjedna rekli kako Kina “jasno razumije razloge zbog kojih je Rusija bila prisiljena pokrenuti ‘specijalnu vojnu operaciju'”, a iz Pekinga su poručili da su spremni surađivati s Moskvom kako bi usmjerili svjetski poredak u “pravedniji i razumniji smjer”.

Međutim, ističu analitičari, neuspješni ruski rat u Ukrajini riskira pretvoriti Rusiju u manjinskog partnera Kine u središnjoj Aziji.