Putin ozbiljno zaprijetio Švedskoj, Moskva kaže da će biti vojnih posljedica ako ta zemlja odluči ući u NATO pakt

Zemlja koja ulazi u NATO mora biti svjesna rizika, rekao je ruski ambasador

Russia's President Vladimir Putin attends a ceremony of receiving diplomatic credentials from foreign ambassadors at the Kremlin in Moscow on May 28, 2015. AFP PHOTO / POOL / SERGEI KARPUKHIN
FOTO: AFP

Ako se Švedska bude pridružila NATO-u, Rusija će poduzeti vojne protumjere, rekao je danas ruski ambasador Viktor Tatarinstev u intervjuu za jedne švedske novine. Istaknuo je i da je na snazi “agresivna propaganda u medijima” te dodao da “Švedska nije cilj za naše oružane postrojbe”.

No, kako je kazao, “Vladimir Putin je istaknuo da će morati biti posljedica; Rusija će posegnuti za odgovorom vojne vrste i ponovno usmjeriti naše vojnike i rakete. Zemlja koja ulazi u NATO mora biti svjesna rizika kojima se izlaže”, zaključio je Tatarinstev.

Unatoč porastu broja Šveđana koji podupiru ulazak zemlje u NATO (31 posto, u odnosu na 17 posto u 2012.), Rusija je uvjerena da se ta zemlja neće odlučiti priključiti ovoj zapadnoj vojnoj organizaciji. Tatarinstev je za pogoršanje švedsko-ruskih odnosa okrivio medijsku kampanju u kojoj “je Rusija često opisana kao napadač koji samo misli na ratove i prijeti drugima”, piše Independent.

Putin poziva na nastavak suradnje sa Zapadom

Prošle je godine u nizu vojnih izvješća istaknuta povećana ruska vojna prisutnost u Baltičkom moru, a primijećeni su i borbeni avioni u švedskom zračnom prostoru te podmornice u teritorijalnim vodama te zemlje. Ministar vanjskih poslova Carl Bildt okarakterizirao je to kao “najozbiljniji upad Rusije” u gotovo deset godina. Peter Hultqvist, ministar obrane, objavio je pak da će Švedska pojačati resurse svoje pomorske flote ne bi li na vrijeme otkrila aktivnosti podmornica.

Unatočim ovim zabrinjavajućim vijestima, Putin je danas izjavio da je Rusija ‘otvorena svijetu’ i da će nastaviti surađivati sa Zapadom unatoč napetostima zbog krize u Ukrajini. “Naša aktivna suradnja s novim svjetskim centrima rasta ni u kojem slučaju ne znači da ćemo posvećivati manje pozornosti dijalogu s našim tradicionalnim partnerima na Zapadu. Uvjeren sam da će se to partnerstvo nastaviti”, rekao je Putin na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, kojemu je među ostalim nazočio i grčki premijer Aleksis Cipras.

Ultimatum o postavljanju ultimatuma

“Rusija je otvorena svijetu, ekonomskom, znanstvenom, humanitarnom partnerstvu i suradnji s civilnim društvom i poslovnim krugovima svugdje u svijetu”, rekao je. Pritisnuta teškim zapadnim sankcijama, Moskva već više od godinu dana jača odnose s Kinom, Indijom, Brazilom i drugim zemljama.

Ipak, upozorio zapadne zemlje da se ne smiju miješati u ruske poslove i prijetiti ultimatumima. “Govori nam se da SAD zna bolje što trebamo. Pustite nas da sami definiramo svoje interese i potrebe”, rekao je. “Ne bismo smjeli razgovarati kroz ultimatume.”

Sukob u Ukrajini trajat će dok ne zažive političke odluke

Također, okrivio je Zapad i posebice SAD za krizu u Ukrajini i poručio da bi Zapad trebao pritisnuti Kijev da se to riješi. Dodao je da je Moskva spremna iskoristiti svoj utjecaj na proruskom istoku Ukrajine da se pronađe kompromis i osigura poštivanje prekida vatre. “Kada političke odluke zažive, ondje više neće biti oružja”, rekao je. Putin je isto tako ustvrdio da je rusko gospodarstvo, unatoč poteškoćama uzrokovanim zapadnim sankcijama i padom cijene nafte, izbjeglo najgore i da “puno povjerenja” napreduje.