Putin objavio što Rusija traži za prekid rata. Kaže da će neke uvjete morati dogovoriti izravno sa Zelenskim

Predviđa se da bi velik problem mogli biti ruski teritorijalnih zahtjevi

FOTO: Screenshot / Twitter

Ruski predsjednik Vladimir Putin u četvrtak poslijepodne razgovarao je s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, kojem je iznio uvjete Rusije za pokretanje mirovnog sporazuma s Ukrajinom. Detalje razgovora donosi BBC, čiji ih je reporter doznao od Erdoganova savjetnika i glasnogovornika Ibrahima Kalina. Kako navodi portal britanske televizije, ruski zahtjevi mogu se razvrstati u dvije kategorije.

Kao prvo, Ukrajina bi trebala prihvatiti vojnu neutralnost i jamčiti da se neće pridružiti NATO savezu. To ne bi trebao biti problem, budući da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ranije kazao kako pristupanje zapadnom obrambenom paktu više nije ambicija njegove zemlje. Nadalje, Ukrajina bi se morala razoružati kako bi bilo sigurno da ne predstavlja prijetnju Rusiji. U Ukrajini bi trebao biti zaštićen ruski jezik, odnosno njegovi govornici.

Rusija nastavlja inzistirati i na denacifikaciji, što bi moglo biti uvredljivo za Zelenskog, Židova čiji su rođaci poginuli u holokaustu. No, turska strana vjeruje kako bi Rusiju moglo zadovoljiti da Ukrajina naprosto osudi sve oblike neonacizma i obeća da će ih suzbijati.

Problemi će nastati zbog Donbasa i Krima

Veći problem je druga skupina ruskih zahtjeva koji se tiču ukrajinskog teritorija. BBC prenosi kako je Putin rekao da će vjerojatno biti nužni izravni pregovori između njega i Zelenskog prije nego što bude postignut dogovor o tim točkama. To ne bi trebao biti problem, budući da je Zelenski već rekao da je spreman sastati se s ruskim predsjednikom i pregovarati s njim jedan na jedan.

Konkretno, ruski zahtjevi tiču se Donbasa, čiji su se dijelovi već odvojili od Ukrajine kako bi postali ruski sateliti, te statusa Krima. Erdoganov savjetnik Kalin nije iznio detalje o drugoj skupini ruskih zahtjeva, ali pretpostavlja se kako će Rusija zahtijevati da ukrajinska vlada odustane od reintegracije teritorija na istoku zemlje. To će, naravno, biti veliki problem.

Druga je pretpostavka kako će Putin zahtijevati da Ukrajina formalno prihvati da Krim, koji je Rusija anektirala 2014., i službeno pripadne okupatorima. Sigurno je da Ukrajinci na to neće lako pristati, ali BBC nagađa kako bi se mogli pomiriti s gubitkom najjužnijeg dijela zemlje koji je ionako u ruskim rukama.