Putin šalje vlak s nuklearnim oružjem na test, NATO upozorio sve članice: 'Želi pokazati na što je spreman'

Bojazan da bi se Putin mogao okrenuti atomskoj taktici povećala se

FOTO: Twitter, AFP

NATO je navodno upozorio sve države članice saveza, a to bi onda podrazumijevalo i Hrvatsku, kako je ruski predsjednik Vladimir Putin odlučan pokazati spremnost korištenja oružja masovnog uništenja tako što će na granici s Ukrajinom testirati nuklearno oružje, javlja britanski The Times. Dodaju kako Kremlj tako signalizira da je spreman za značajnu eskalaciju sukoba u vrijeme dok Rusija gubi na terenu.

Bojazan da bi se Putin mogao okrenuti takvoj taktici povećala se jučer kada su se pojavile tvrdnje da se Rusijom kreće vlak kojim operira tajnoviti odred ruske vojske koji se bavi nuklearnim oružjem. Lokacija na koju putuje taj vlak navodno je negdje u Ukrajini.

Poljski obrambeni analitičar Konrad Muzyka objavio je da je taj vlak primijećen u centralnom dijelu Rusije te da je povezan s 12. glavnim direktoratom ruskog ministarstva obrane kao i da prevozi “nuklearno naoružanje, sve za njegovu pohranu, održavanje i izdavanje takvog oružja jedinicama”.

‘Mogli bi pogrešno naciljati’

No, Times napominje, pozivajući se na neimenovani visoki izvor u obrambenom sektoru, da bi Putin spremnost na korištenje nuklearnog oružja prije mogao pokazati na području Crnog mora. Iako izvor vjeruje da bi takvo pokazivanje mišića bilo vjerojatnija opcija, dodao je i da nije nemoguće da Putin iskoristi taktičko nuklearno oružje u Ukrajini.

No, ističe i da bi se Putin, ako se odluči na to, suočio s ozbiljnim rizikom.

“Mogli bi pogrešno naciljati i slučajno pogoditi neki ruski grad blizu ukrajinske granice, poput Belgoroda”, dodao je.

Što je članicama javio NATO?

Rusija je jučer priznala da su ukrajinske snage probile njihovu obranu na jugu Hersonske oblasti. Igor Konašenkov, glasnogovornik ministarstva obrane, rekao je novinarima da su Ukrajinci osvojili teritorij “zahvaljujući nadmoćnim tenkovskim jednicama”.

Nakon toga su jučer u ruskoj vojsci uslijedile i smjene ljudi koji su zapovijedali onime što se u Moskvi naziva “zapadni distrikt”. Herson je jedna od četiriju ukrajinskih oblasti koje je Moskva protivno međunarodnom pravu anektirala na ceremoniji u petak, tvrdeći da su se stanovnici sami “izjasnili za to”.

Taj je čin povećao opasnost od eskalacije sukoba i nuklearnog napada kao načina obrane ruskog teritorija, budući da ruska vojna doktrina dozvoljava uporabu atomskog oružja u slučaju da u Kremlju ocijene kako je ugrožena opstojnost Rusije, a anektirane oblasti Moskva sada formalno tretira kao svoje.

’Rusi postaju očajni, ne isključujem ništa’

Profesor Andrew Futter, stručnjak za nuklearno oružje i profesor Sveučilišta u Leicesteru je kazao da bi, primjerice, nuklearne podmornice mogle imati više taktičkih funkcija te da su one puno više od platforme za isporučivanje nuklearnog oružja. Sugerirao je i da bi, u slučaju spomenutog vlaka, Rusija njegovim vozikanjem okolo mogla slati poruku Zapadu da se prestane uplitati u sukob u Ukrajini.

James Rogers, direktor istraživanja pri britanskom Vijeću za geostrategiju, rekao je da ne bi isključio ruski nuklearni napad na ukrajinsku vojsku koja vraća svoje teritorije. Dodao je da to zvuči nevjerojatno, ali svejedno ne bi to isključio.

“S obzirom na kvalitetu odluka koje se donose u Kremlju, ništa ne treba isključiti. Rusi postaju očajni, ali bila bi to dramatična eskalacija, koju bi čak i zemlje poput Indije ili Kine osudile”, dodao je. No, Rogers je kazao i da nije jasno kako bi Zapad odgovorio. On smatra da bi ekstenzivni kibernetički napadi mogli biti jedan od odgovora kao i ekonomsko “davljenje” te daljnja potpora ukrajinskoj vladi i vojsci.

‘Prijetnja nuklearne eskalacije je jako velika’

Futter je rekao da bi zemlje članice NATO saveza vjerojatno na napad na Ukrajinu odgovorile “otvaranjem Pandorine kutije” dodajući: “Ako Zapad iskoristi nuklearno oružje kao odgovor, zaista ne znamo što slijedi”.

Bivši šef Središnjeg zapovjedništva SAD-a, general Kenneth McKenzie, rekao je: “Prijetnja nuklearne eskalacije je jako velika. Nije dobro ako to ignoriramo”.

Peskov demantira: ‘Ne želimo sudjelovati u tome’

O nuklearnom oružju i njegovu korištenju u Ukrajini jučer je govorio i čečenski lider Ramzan Kadirov, ali nešto kasnije je Dmitrij Peskov, glasnogovornik Kremlja, pokušao ublažiti rečeno dodavši kako šefovi regija imaju pravo na izražavanje, ali da trebaju suzdržati emocije i kad je najteže.

Dan kasnije, Peskov se oglasio i o samom članku kojeg je objavio britanski Times. Tvrdi da Rusija ne planira sudjelovati u vježbama nuklearne retorike te da se o tome sada naveliko piše u Zapadnim medijima. “Zapadni mediji, Zapadni političari, šefovi država, sada su puni retorike o nuklearnim vojnim vježabama. Mi ne želimo sudjelovati o tome”, rekao je Peskov, prenosi RIA.