Računi za plin u veljači bit će tridesetak posto veći nego mjesec ranije? 'Ovo je formula za najrizičniji model nabave'

Razlog je natječaj kojim je država ugovorila promjenjivu cijenu nabave plina

FOTO: screenshot HRT

Visoki računi za plin iznenadili su broje državne institucije prošlog mjeseca, a Jutarnji list sada javlja da bi im računi za siječanj mogli biti i tridesetak posto viši od onih za prosinac. Pišu da je razlog tome natječaj kojim je država kroz objedinjenu javnu nabavu cijenu plina vezala izravno uz kretanje cijena na regionalnim burzama. Dogovorili su, dakle, promjenjivu umjesto fiksne cijene plina.

Natječaj je organizirao Središnji državni ured za središnju javnu nabavu u veljači prošle godine, a u uvjetima natječaja su propisali formulu za promjenjivu cijenu plina na mjesečnoj razini koja je vezana uz cijenu koju objavljuje plinska burza Central European Gas Hub AG (CEGH) u Austriji. Isti list piše kako su s obzirom na ovako ugovorene detalje državne institucije u računima za prosinac plaćale cijenu plinu temeljenu na prosječnoj dnevnoj cijeni trgovanja u studenom, a za siječanj će plaćati po burzovnoj cijeni u prosincu.

Taj iznos je značajno veći u prosincu nego u studenom pa bi računi za siječanj trebali biti veći nego mjesec ranije. Dodaju kako je trošak cijene plina porastao za 38 posto, a kako su u cijenu uključene neke fiksne naknade, očekuje se da će u postotku ukupni račun za plin biti nešto manji.

Trgovac plinom: ‘Ovo je formula za najrizičniji model nabave’

Razgovarali su i s jednim domaćim trgovcem plinom koji je rekao da je formula po kojoj država nabavlja plin radikalan primjer oslanjanja na kretanja na tržištu. Logično bi mu bilo, ispričao je, da država, ako nije htjela fiksnu cijenu, formulira obračunsko razdoblje za promjenjivu cijenu, na prosjeku kvartalne razine, i to zato što su varijacije cijena na dulje razdoblje blaže.

“Kao drugo, nejasno je zašto je kao osnova za izračun uzet prosjek dnevnog “spot” tržišta jer to implicira da se plin nabavljao danas za sutra, što je najskuplja varijanta, a zapravo se kupovao sezonalno. Ovo je formula za najrizičniji model nabave gdje ostvarujete velike financijske koristi ako cijena pada, ali zato ako raste – kao što smo vidjeli ove godine – doživite katastrofu”, rekao je.

Središnji državni ured tvrdi da nije bilo razloga za promjenu formule

Središnji državni ured rekao je novinarima da nabavu plina provode od 2016. uvijek prema istoj formuli. Dosad su proveli tri takve nabave, a poručili su da su prije toga održali niz sastanaka s Ministarstvom gospodarstva, HERA-om i Energetskim institutom “Hrvoje Požar” te konzultacije s tvrtkama koje se bave opskrbom plinom. Cilj je bio pronaći najbolji model za objedinjenu nabavu za veliki broj korisnika.

“Došlo se do zaključka da bi u slučaju određivanja nepromjenjive cijene za dulje razdoblje i za tako velik broj korisnika postojao rizik da cijena ponuda bude visoka jer bi se u nju uračunali svi budući rizici te da bi cijenu trebalo formirati kao promjenjivu s elementom burze CEGH”, proučili su i dodali da su s institucijama s kojima se sastajali radili analizu kretanja cijene plina na burzi u duljem razdoblju.

Kažu da je njome utvrđeno da su kretanja relativno stabilna. “Dakle naručitelj prilikom objave posljednjeg postupka javne nabave nije imao razloga mijenjati formulu, koja je formirana u suradnji s prethodno spomenutim institucijama”, zaključili su.