Radnici iz Černobila: 'Ruski vojnici vozili su nezaštićeni kroz Crvenu šumu, to je samoubojstvo'

Vojnici su se opasnim područjem provozali bez ikakve opreme koja bi ih zaštitila od radijacije, tvrde radnici nuklearke

A photograph taken on December 8, 2020 shows a graffiti on a building wall on the central square of the ghost town of Pripyat, not far from Chernobyl nuclear power plant. - More than three decades after the Chernobyl nuclear disaster forced thousands to evacuate, there is an influx of visitors to the area that has spurred officials to seek official status from UNESCO. Officials hope recognition from the UN's culture agency will boost the site as a tourist attraction and in turn bolster efforts to preserve ageing buildings nearby. (Photo by GENYA SAVILOV / AFP)
FOTO: AFP

Ruski vojnici koji su osvojili nuklearnu elektranu Černobil nezaštićeni su se vozili kroz visoko toksičnu zonu zvanu “Crvena šuma”, podižući tako oblake radioaktivne prašine, tvrde radnici nuklearke. Vojnici su se opasnim područjem provozali bez ikakve opreme koja bi ih zaštitila od radijacije, navode tako dva radnika za Reuters. Oba su bila na dužnosti kada su ruski tenkovi ušli u područje Černobila i preuzeli kontrolu nad nuklearkom. Takozvana Crvena šuma je radijacijom najzagađenije područje oko nuklearke u kojoj se 1986. dogodila najveća nuklearna katastrofa u povijesti.

“To je samoubojstvo”, tvrdi jedan od izvora za Reuters, dodajući da će “radioaktivna prašina koju su udahnuli vjerojatno izazvati radijaciju u njihovim tijelima”. Na upit o navodnim pothvatima njihovih trupa u području Černobila, rusko ministarstvo obrane nije odgovorilo.

Neko vrijeme nuklearka je bila bez struje

Rusija je nuklearnu elektranu Černobil zauzela u prvim danima invazije, a ubrzo nakon toga i nuklearnu elektranu Zaporožje. U međuvremenu je u Černobilu nestalo struje, a ukrajinska državna nuklearna kompanija Energoatom priopćila je tada da je visokonaponski dalekovod oštećen tijekom borbi. Energoatom je pritom upozorio da bi se, ako ne bude struje za hlađenje nuklearnog goriva, u konačnici mogle osloboditi “radioaktivne supstance”.

Sredinom ožujka ukrajinski tim je obnovio opskrbu električnom energijom u nuklearki i to nakon što im je pristup dozvolilo rusko ministarstvo obrane. Na području oko nuklearne elektrane prije tjedan dana gorilo je više požara, a vjerojatno ih je izazvalo rusko granatiranje.