Ruski vojnici iz Černobila zbog radijacije završili u bolnici? Radnici nuklearke tvrde da su vozili kroz Crvenu šumu

Crvena šuma bila je šuma borova čiji su vrhovi nakon eksplozije u nuklearki svijetlili crveno

A photograph taken on December 8, 2020 shows a graffiti on a building wall on the central square of the ghost town of Pripyat, not far from Chernobyl nuclear power plant. - More than three decades after the Chernobyl nuclear disaster forced thousands to evacuate, there is an influx of visitors to the area that has spurred officials to seek official status from UNESCO. Officials hope recognition from the UN's culture agency will boost the site as a tourist attraction and in turn bolster efforts to preserve ageing buildings nearby. (Photo by GENYA SAVILOV / AFP)
FOTO: AFP

Ruske snage počele su se povlačiti s područja Černobila, objavio je jučer navečer AFP pozivajući se na visokog predstavnika Pentagona. Međutim, danas su se pojavile nove informacije vezane uz to područje. The Guardian tako piše, pozivajući se na zaposlenika ukrajinske agencije za upravljanje zonama isključenja, da su neki ruski vojnici odvedeni u specijalnu medicinsku ustanovu zbog akutne radijacijske bolesti.

Ta informacija nije potvrđena, no Reuters je u ponedjeljak objavio tekst u kojem su radnici nuklearke ispričali da su se ruski vojnici nezaštićeni vozili kroz toksičnu zonu nazvanu Crvena šuma. Tijekom vožnje, kako su naveli, podizala se radioaktivna prašina, a vojnici nisu bili opremljeni nikakvim zaštitnim sredstvima. Inače, Crvena šuma najzagađenije je područje oko nuklearke u kojoj se 1986. dogodila najveća nuklearna katastrofa u povijesti.

‘Moguće da Rusi nisu znali za opasnost’

Kim Willsher, pariški dopisnik The Guardiana, koji je 1990. posjetio Černobil, kaže kako bi u slučaju točnosti informacije situacija upućivala na “izvanrednu razinu neznanja o tome što se dogodilo u Černobilu”. Prema njegovim riječima, takozvana Crvena šuma bila je šuma borova čiji su vrhovi nakon eksplozije u nuklearki svijetlili crveno te da su stabla potom iskopana i ponovno zakopana, ali da je uzeto njihovo sjeme i posađeno kako bi se utvrdilo kakav je učinak radijacije.

“Kad sam posjetio Černobil 1990. godine, znanstvenici u Černobilskom istraživačkom centru pokazali su mi rezultat: mladice, brojne s bizarnim mutacijama, neke s iglicama koje rastu unatrag. Znanstvenici su procijenili da kontaminirano područje neće biti sigurno 24.000 godina”, kazao je Willsher. Ipak, navodi da su turisti prije rata posjećivali okolicu spornog područja uz vodiče i Geigerove brojače jer ondje još uvijek ima “vrućih točaka i zabranjenih područja”.

“Moguće je da ruske trupe nisu znale za opasnost. Dan nakon katastrofe, to je bila šesta vijest u sovjetskim vijestima, a mještani su držani u mraku jer je radijacija padala na njih. 2019., kada je emitirana mini-serija Černobil, Vladimir Putin ju je odbacio kao američku dezinformaciju i rekao da će Rusija napraviti vlastitu ‘verziju’ tragedije okrivljujući CIA-u”, kazao je Willsher.