Radnici Uljanika štrajkaju, bivše članove Uprave privodi policija, političari pričaju o stečaju... Evo pregleda slučaja

Napravili smo mali pregled slučaja Uljanik

26.03.2019., Pula - Radnici Uljanika danas su usli u sesti dan strajka te su se okupili kod brodogradilista kako bi na jos jednom prosvjedu potaknuli nadlezne da im pocnu davati odgovore. Desetominutnom setnjom pjesackim prijelazom blokirali su promet. 
Photo: Dusko Marusic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Šesti dan štrajka radnici Uljanika dočekali su na ulici pred brodogradilištem, gdje su desetominutnom šetnjom blokirali promet kako bi od nadležnih konačno dobili odgovore o budućnosti tvrtke. Tamo su doznali vijest da je policija počela uhićivati članove bivše uprave Uljanika. Uskoro su medije preplavile novosti o raspletu višemjesečne istrage kojom je utvrđeno da su državni proračun i brodogradilište oštećeni za više od milijarde kuna. USKOK pretresa domove bivših predsjednika uprave Uljanika, političari oduševljeno pozdravljaju akciju za koju radnici smatraju da je dobrano zakasnila, a priče o stečaju sve su češće. Evo pregleda događaja kojima je danas započeto novo poglavlje sage o Uljaniku.

1. Kako je počela policijska akcija?

Mediji su jutros objavili vijest da policija uhićuje bivše članove uprave Uljanika i pretražuje njihove domove i poslovne prostore. Vijest je uskoro potvrđena iz MUP-a, iz kojeg su rekli da će kriminalističkim istraživanjem biti obuhvaćeno 12 osoba. Glasnogovornica Marina Mandić dodala je da je zbog veličine i složenosti akcije u kojoj sudjeluje više od 100 policajaca ustrojen stožer koji koordinira sve aktivnosti, a u MUP-u su rekli kako očekuju “da će radnje trajati tijekom cijelog današnjeg dana”.

2. Tko je dosad priveden?

Nešto prije dvanaest sati uhićeni su, te su, skrivajući dokumentima lica, u pratnji dvojice interventnih policajaca na ispitivanje prevezeni bivši predsjednik uprave Uljanika Gianni Rossanda i njegov prethodnik, dugogodišnji predsjednik uprave Anton Brajković. Prethodno su djelatnici riječkog PNUSKOK-a pretresli Brajkovićevu obiteljsku kuću i garažu u Rabarovoj ulici na Vidikovcu u Puli te Rossandin stan u Ulici Valsaline. U međuvremenu se neslužbeno doznalo da su privedeni i članovi bivše uprave Marinko Brgić i Veljko Grbac, predsjednik Uprave 3. maja Maksimilijan Percan, Dragutin Pavletić i Darko Šorc iz Uljanik Plovidbe, bivši direktori riječkog brodogradilišta te drugi direktori Uljanikovih društava.

Kako dodaje Jutarnji list, među uhićenima su i bivši direktor Uljanik Brodogradilišta Silvan Kranjc, Elvis Pahljina, direktor Uljanik Pomorstva za usluge u morskom prijevozu, bivši direktor Uljanik Brodogradilišta Eduard Milovan, Zdravko Pliško, bivši direktor 3. maja te Domagoj Klarić, nekadašnji predsjednik uprave 3. maja. Jedini od uhićenih koji se dosad oglasio je direktor Uljanik plovidbe Pavletić, koji je pred pulskim MUP-om novinarima rekao: “Tužno je ovo”.

Izjavu je zato za Novi list dao odvjetnik Anto Nobilo, angažiran da brani Giannija Rossandu. Premda još nije bio upoznat s detaljima optužbi, Nobilo je plasirao teoriju o razlozima za današnju policijsku akciju. “No već sada mogu reći da je sve to već viđeno: Vlada će uskoro objaviti da Uljanik ide u stečaj, radnici su najavili izlazak na ulice, a bliže se europski izbori pa je brže-bolje trebalo naći nekog krivca”, kazao je Nobilo.

3. Za što ih se sumnjiči?

Uskoro se oglasio i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, koji je rekao da se, prema informacijama koje je dobio od vrha Ravnateljstva policije, uhićene sumnjiči da su brodogradilište i državni proračun oštetili za više od milijarde kuna. “Prema informacijama koje sam dobio od glavnog ravnatelja policije, policijski službenici PNUSKOK-a Rijeka provode višemjesečno složeno kriminalističko istraživanje oko mogućih nezakonitosti u grupi Uljanik. Kako mi je rečeno, u ovom slučaju se radi o iznosu od više od jedne milijarde kuna”, kazao je Božinović u izjavi Hini. Dodao je i kako je informiran da se ovo složeno kriminalističko istraživanje nastavlja.

4. Kako se reagirali lokalni političari?

Predsjednik Nezavisne liste Bura i riječki gradski vijećnik Hrvoje Burić rekao je kako se čudi da se to nije i ranije dogodilo. Istaknuo je kako treba jasno reći da ‘3. maj’ i Uljanik odlaze u stečaj, a to se, kaže, svi boje izreći. Podržao je radnike brodogradilišta te izrazio uvjerenje da će se i nakon stečaja ondje nastaviti s brodograđevnom industrijom. Za primjer je dao riječko brodogradilište “Viktor Lenac” koje je nakon stečaja nastavilo sa svojom osnovnom djelatnošću. Burić je mišljenja “da će sad IDS i Amsterdamska koalicija otvoriti šampanjac”, jer su, kako je rekao, “svi oni, a posebno vodstvo IDS-a, imali plan da ta brodogradilišta odu u stečaj”.

Vodstvo IDS-a, odnosno gradonačelnik Pule Boris Miletić i istarski župan Valter Flego, pohitali su istaknuti kako su upravo Istarska županija i Grad Pula prvi pozvali DORH, odnosno resorne državne institucije, da istraže apsolutno svaki segment poslovanja Uljanika. Napomenuli su kako su današnjom akcijom istražnih organa, državna tijela prvi puta reagirala na poslovanje Uljanika. „Nažalost, riječ je o reakciji, a ne proaktivnom nadzoru države uz koji Uljanik vjerojatno ne bi bio u situaciji u kojoj se danas nalazi”, rekli su Miletić i Flego. Usput su apelirali na Vladu da ne koristi današnju situaciju kako bi konačno poručila radnicima da traže drugi posao, što je jučer radnicima „3. maja” poručio potpredsjednik Vlade Predrag Štromar.

5. Što je to rekao Štromar?

„Vidjet ćemo što će reći Državno odvjetništvo”, komentirao je jutrošnja uhićenja u Uljaniku potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva Predrag Štromar, a na pitanje hoće li Uljanik i 3. maj završiti u stečaju odgovorio je uvijeno kako su radnici u tim brodogradilištima “vrsni i stručni te imaju budućnost”. “To su vrsni i stručni radnici koje ova država treba da li u Uljaniku, 3. maju ili u nekoj drugoj tvrtki i na drugom mjestu, ili u škveru s drugim ili istim poslodavcem. Ti radnici imaju budućnost, siguran sam, a na koji način, utvrdit će se vrlo brzo,” kazao je Štromar.

Na opetovano pitanje ima li 3. maj budućnost, Štromar je odgovorio da ima. “Svakako, i 3. maj ima svoju budućnost, sigurno, samo je pitanje na koji način,” rekao je. Time je Štromar odbio decidirano reći hoće li brodogradilišta u stečaj. Nije pojasnio ni svoje jučerašnje izjave koje su kritizirali Miletić i Flego. Štromar je, naime, jučer za 24 sata rekao da će odluka o sudbini brodogradilišta biti donesena vrlo brzo, nakon čega se znakovito prisjetio primjera Varteksa i Peveca kao tvrtki koje su se nakon stečaja vratile pozitivnom poslovanju.

6. Kakvo je stanje u brodogradilištu?

Radnici Uljanika štrajkaju već šesti dan. Ulazi u brodogradilište i dalje su zavareni, a jedini ulaz nadziru članovi Štrajkaškog odbora, pa u brodogradilište mogu ući samo radnici Uljanika. Štrajkaši su jutros prosvjednom šetnjom zaustavili promet oko Uljanika, nakon čega su se povukli u brodogradilište. Predsjednik štrajkaškog odbora Uljanika Boris Cerovac rekao je da mu je drago što se počeo rješavati kriminal u Uljaniku na koji su radnici upozoravali, i da se nada da će netko odgovarati za nastalu situaciju. Dodao je da za stanje u brodogradilištu ne krivi aktualnu Upravu. “Sadašnja Uprava, neki su se tek prošle godine zaposlili, ne vjerujem da imaju prste u toj priči”, rekao je Cerovec.