Raste pritisak izbjeglica na granicu s Mađarskom. Nijemci ističu kako ne mogu riješiti sve zahtjeve za azilom

Sve su češći pokušaji ilegalnog prelaska iz Srbije u Mađarsku

Refugees walk to a registration camp after crossing the border  Greek-Macedonian near the town of Gevgelija on March 2, 2016.
Macedonia on March 2 allowed around 250 migrants to cross its border with Greece, as 10,000 more were left waiting in miserable conditions, Greek officials and AFP reporters at the scene said. The European Union unveiled a 700-million-euro emergency aid plan, over three years, for Greece and other states hit by the migrant crisis.
 / AFP / DIMITAR DILKOFF
FOTO: AFP

Ulazak ilegalnih migranata u zemlju duž mađarske granice s Hrvatskom prekinut je nakon što je polovinom listopada prošle godine taj prostor zatvoren, no pritisak je u posljednjih nekoliko tjedana povećan duž granice sa Srbijom, piše danas list Magyar Hirlap.

Mađarske vlasti nisu privele nijednog migranta u ilegalnom pokušaju prijelaza iz Hrvatske u Mađarsku, no u zadnjih je nekoliko tjedana uhićeno šezdeset do sedamdeset osoba duž granice sa Srbijom, rekla je mađarska policija za Magyar Hirlap.

Dva operativna centra na granici s Austrijom

Rekordan broj ilegalnih migranata uhićenih u jednom danu bio je 237, a po podacima policije to je bilo 21. veljače. List piše da je od polovine listopada do 23. veljače Državni imigracijski ured primio 2667 zahtjeva za azilom, od kojih je 67 prihvaćeno, a 375 odbijeno. U 290 slučajeva procedura je bila završena jer su ili zahtjevi za azil povučeni ili su podnositelji napustili zemlju, objavila je policija.

U zadnja četiri mjeseca iz Mađarske je protjerano 1036 osoba. Ured će se uskoro preseliti u dva prihvatna operativna centra koja će se otvoriti na granici s Austrijom. Jedan će biti smješten u Kormendu i moći će primiti 500 osoba, a drugi će se nalaziti u Szentgotthardu i moći će prihvatiti 300 ljudi.

Njemačke službe ne mogu odgovoriti na povećani priljev

Njemački Savezni ured za migracije i izbjeglice (BAMF), unatoč zapošljavanju tisuća dodatnih službenika, računa s velikim zastojima u obradi zahtjeva za azilom, rekao je u razgovoru za Passauer Neue Presse direktor tog ureda Frank-Jürgen Weise.

“Neobrađeni zahtjevi za azilom će se i dalje gomilati”, rekao je Weise i objasio da je razlog tome “ogroman broj” izbjeglica koje se nalaze u Njemačkoj, a koje dosad zbog raznih razloga nisu podnijele zahtjev za azilom.

“Mi polazimo od toga da oko 300 do 400 tisuća osoba boravi u Njemačkoj a da dosad nije predalo zahtjev za azilom”, objasnio je Weise. Ako se tomu pribroji i 500.000 novih izbjeglica koliko ih se ove godine očekuje u Njemačkoj, unatoč velikom broju novih službenika BAMF-a ta služba njihove zahtjeve neće biti u stanju obraditi.

Zahtjevi za azil prebacuju se u 2017.

“Moramo se pomiriti s tim da ćemo stotine tisuća neriješenih zahtjeva morati pomaknuti na 2017.”, rekao je Weise. Ustvrdio je da trenutno u Njemačku pristiže manje izbjeglica te da bi ovo razdoblje trebalo iskoristiti za smanjenje nagomilanih zahtjeva, ali i nadodao kako se radi o “prevelikoj količini”.

Kao jedan od najvećih problema u savladavanju problematike dolaska velikog broja izbjeglica u Siriju, već mjesecima se kritizira sporo rješavanje zahtjeva za azilom što je potrebno kako bi se odvojili oni koji imaju pravo ostanka u Njemačkoj od onih koje čeka protjerivanje.

Trenutno samo izbjeglice iz Sirije i Iraka imaju realne izglede za dugotrajniji boravak u Njemačkoj što znači i uključivanje u programe integracije. Weise se založio i za “brzo i učinkovito” protjerivanje onih koji nemaju izgleda dobiti zaštićeni status u Njemačkoj. “Moramo dosljedno provoditi protjerivanje onih koji nemaju uvjeta za ostanak. Samo tako će među građanima biti volje primiti one kojima je pomoć zaista potrebna”, zaključio je Weise.