Pričali smo sa Zlatijom Labović, novinarkom TV B92 kojoj je srpski ministar rekao da je voli kad kleči

Većina političara u Srbiji o novinarima misli slično kao i ministar Gašić

Novinarka televizije B92, Zlatija Labović (36), bila je izložena brutalnom seksističkom ispadu srbijanskog ministra obrane Bratislava Gašića, koji joj je – kada je kleknula da bi snimateljima omogućila da uhvate u kadar ministra – prostački dobacio: ”Što volim ove novinarke koje ovako lako kleknu”. Iako se ministar istu večer ispričao, srbijanski premijer Aleksandar Vučić najavio je njegovu smjenu.

U Srbiji raste osjetljivost prema seksističkim ispadima, jer su samo ove godine stradale 33 žene, žrtve nasilja ubijene u partnerskim odnosima, bilo bračnim ili izvanbračnim. Javnost je ogorčena činjenicom da je nasilje prema ženama rasprostranjeno i kad su u pitanju političari, čak i neki aktualni ministri, pa je reakcija premijera Vučića bila motivirana i tim razlozima. Kragujevačku novinarku, izloženu brutalnom ispadu jednog ministra, pitamo kako se osjećala u tom trenutku.

“Bila sam u nevjerici. U trenutku sam bila posramljena. Možda na snimci ne izgleda tako, ali sve se odigravalo vrlo brzo. Nitko nije mogao vidjeti kada sam spustila glavu prema notesu, u kojem su bila zapisana pitanja, i fokusirala se na njihov redoslijed. Sve sam to brzo potisnula, jer mi je najvažnije bilo osigurati izjave, kako bi kolegice imale materijal za prilog. Bilo bi mi lakše da sam radila samo za sebe. Pokupila bih opremu i otišla.”

TELEGRAM: Na snimci tog događaja koji je obišao regiju ne vidi se reakcija vaših kolega. Jesu li reagirali ili su se pravili da nisu čuli ono što je ministar rekao?

LABOVIĆ: Imam utisak da nitko nije mogao vjerovati u ono što je čuo. Ne doživljavate tako nešto svaki dan. Nisam obratila pažnju na reakciju kolega, jer sam bila obuzeta svojim zadatkom.

https://www.youtube.com/watch?v=KLRsSxU6xJ4

TELEGRAM: Jesu li i drugi mediji koji su bili prisutni tom incidentu o tome izvijestili ili su ga prešutjeli?

LABOVIĆ: Nisu izvijestili. Bile su prisutne kolege s lokalnih, kruševačkih televizija, koje sigurno, iako su možda stigle zabilježiti ministrove riječi, takvo što se ne bi usudile objaviti.

TELEGRAM: Jeste li vi što rekli ili ste ostali zgroženi i bez teksta?

LABOVIĆ: Ostala sam bez teksta, s vrtlogom misli tog trenutka.

TELEGRAM: Jeste li očekivali ministrovu ispriku?

LABOVIĆ: Nisam. Ali on se ispričati trebao odmah nakon što je to rekao, a ne u jedanaest sati navečer tog dana.

TELEGRAM: Je li vas iznenadila reakcija premijera Vučića?

LABOVIĆ: Nisam očekivala da će se tako brzo oglasiti.

TELEGRAM: Zašto je po vašoj ocjeni premijer Vučić povukao tako odlučan potez?

LABOVIĆ: S obzirom na to da je sve bilo snimljeno, vjerojatno nije mogao drukčije postupiti. Uz to, društvene mreže, građani… krenuli su sa silovitim komentarima. Praktično, Vučićev potez bio je kontrola štete, ali se dobio i utisak da je u slučaju ovog ministra akumulirano puno toga što je prelilo čašu premijeru, iako on to neće priznati. Uz to, ovo je bio neobranjiv slučaj, jer nije bilo nikakvog povoda, nikakvog duela, nikakve reakcije… Samo sirova beskrupuloznost.

TELEGRAM: Mislite li da je nakon ovoga što je učinio premijer Vučić u Srbiji nastupilo novo razdoblje u kojem takav odnos političara prema medijima više neće biti moguć?

LABOVIĆ: Nažalost, ne mislim tako. Mnogo toga bi trebalo iz korijena promijeniti kako bi odnos političara prema medijima bio drukčiji.

TELEGRAM: Kako objašnjavate da je u nedavnoj prošlosti bilo moguće da pojedini političari (bivši ministar i zastupnik u parlamentu Velja Ilić, na primjer), čak i fizički nasrću na novinare, a da im se ništa ne dogodi?

LABOVIĆ: Imam, nažalost, utisak da većina političara misli slično kao i ministar Gašić – da su najpoželjniji novinari oni svijene kičme, držači mikrofona… I mnogi bi također rado činili ono što radi Velimir Ilić koji je i šutirao novinare, najgroznije stvari govorio novinarkama, a te vlade su slovile kao demokratske… To što je taj čovjek i dalje u vlasti mnogo više od bilo čega govori o prirodi vlasti u Srbiji danas.

TELEGRAM: U Srbiji se trenutačno vodi sudski postupak protiv osoba za koje su sumnja da su odgovorne za ubojstvo novinara Slavka Ćuruvije, a u tijeku je i istraga oko ubojstva još dvoje novinara. Je li i ta činjenica promijenila odnos političara prema novinarima?

LABOVIĆ: Promjene se postupno događaju. Stječe se utisak kao da još uvijek ne postoji svijest o tome koliko je značajno što je podignuta optužnica u slučaju ubojstva kolege Ćuruvije i što na drugim slučajevima intenzivno radi Komisija za istraživanje ubojstava novinara na čijem čelu je naš urednik Veran Matić. Potrebno je još mnogo toga: intenzivnije i brže istrage u svim slučajevima nasilja nad novinarima, čestih prijetnji itd. Tek kada budemo imali kritičnu masu riješenih slučajeva i veću odlučnost tužiteljstva i policije da se odmah reagira preventivno, ali i kada se slučajevi dogode, onda će ti pomaci biti uočljivi.

TELEGRAM: Je li novinarstvo u Srbiji opasno zanimanje s obzirom na to da su neke vaše kolege zbog prijetnji već više godina pod stalnom zaštitom policije?

LABOVIĆ: Naravno. Činjenica da su neke moje kolege pod 24-satnom policijskom zaštitom najbolje govori o slobodi novinarstva. S jedne strane, država pokazuje brigu o životu i sigurnosti novinara, a s druge, ako ste stalno u pratnji policije, veliko je pitanje koliko imate slobode da se na pravi način bavite novinarstvom. Trebalo bi da se novinari osjećaju sigurno i bez naoružane zaštite.