Razoran izvještaj Freedom Housea: HDZ-ova korupcija guši političke slobode u Hrvatskoj

Nepotizam, podmićivanje, prevare i političko kadroviranje navode kao ozbiljne probleme

Zagreb: Potpisan ugovor za dodjelu bespovratnih sredstava za rekonstrukciju rotora 27.03.2019, Zagreb - U Gradskoj upravi Grada Zagreba na Trgu Stjepana Radica svecano je potpisan Ugovor za dodjelu bespovratnih sredstava za projekt "Rekonstrukcija raskrizja Jadranske avenije i Avenije Dubrovnik - rotor Remetinec". Ukupna vrijednost projekta iznosi vise od 331 milijun kuna, od cega ukupna bespovratna sredstva za projekt rekonstrukcije rotora iznose vise od 320 milijuna kuna. Ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijela Zalac, predsjednik Vlade RH Andrej Plenkovic Photo: Tomislav Miletic/PIXSELL
FOTO: Tomislav Miletic/PIXSELL

Politička prava i građanske slobode uglavnom se poštuju u Hrvatskoj, ali korupcija i diskriminacija određenih manjina još uvijek zabrinjavaju, naveo je Freedom House u četvrtak u svom 50. godišnjem izvješću o razini sloboda u svijetu.

Hrvatska je u odnosu na prethodnu godinu izgubila bod i sad ima 84 – 35/40 za politička prava i 49/60 za građanske slobode. Građanska i politička prava u Hrvatskoj uglavnom se poštuju, ali korupcija u javnom sektoru ostaje ozbiljan problem, stoji u izvješću Freedom Housea.

Izdvojili uhićenje Darka Horvata i aferu INA

Američka nevladina organizacija upozorila je da se Romi, Srbi i pripadnici LGBT+ zajednice u Hrvatskoj suočavaju s diskriminacijom, kao i da zabrinjava prisutnost krajnje desnih skupina i osoba koje promoviraju diskriminatorne vrijednosti u javnom prostoru.

Kao ključne događaje u 2022., Freedom House je izdvojio uhićenje tadašnjeg ministra graditeljstva Darka Horvata, aferu INA i ostvarenje uvjeta za ulazak Hrvatske u eurozonu i šengenski prostor u 2023.

“Ministar gospodarstva Darko Horvat uhićen je u veljači zbog sumnje u upletenost u malverzacije s državnim subvencijama tvrtkama koje na to nisu imale pravo, zbog čega ga je premijer Andrej Plenković morao smijeniti. U listopadu je hrvatsko antikorupcijsko tužiteljstvo optužilo Horvata i troje drugih bivših ministara zbog navodnog sudjelovanja u tom slučaju, zajedno s još troje dužnosnika i bivšim gradonačelnikom”, navodi se u izvještaju u kojem se opisuje i slučaj krađe milijardu kune iz INA-e za što je oporba prozivala i HDZ kao stranku.

Citiraju Telegramovo otkriće o Gabrijeli Žalac

Freedom House nadalje navodi da je korupcija u državnim institucijama – nepotizam, podmićivanje, prevare i političko kadroviranje – ozbiljan problem. Detaljno opisuju korupcijske skandale Plenkovićevih ministara, a citiraju i Telegramovo otkriće da si je bivša ministrica Gabrijela Žalac novcem iz EU fondova čak platila i proslavu vlastitog rođendana.

Problematičnim ocjenjuju i Plenkovićevu reakciju na Horvatovo uhićenje, koje je nazvao “nerazmjernim”. Zbog sistemske korupcije snizili su ocjenu u kategoriji “Jesu li zaštitni mehanizmi protiv korupcije snažni i učinkoviti” s trojke na dvojku. Maksimalna moguća ocjena je 4. Zbog toga je smanjena i ukupna ocjena na području političkih sloboda.

U izvještaju se također navodi nedostatak transparentnosti u funkcioniranju državnih institucija, unatoč zakonima koje ocjenjuju dobrima, ali se nedovoljno kvalitetno provode. “Državna tijela ne dostavljaju uvijek zatražene informacije u primjerenom roku, a zabilježeno su i netransparentni kontakti vladinih dužnosnika s poduzetnicima”, pišu u Freedom Houseu aludirajući na slučaj Martine Dalić koja je sudjelovala u izradi Lex Agrokora “na privatnim, neslužbenim sastancima”.

Dostupnost abortusa i slučaj Mirele Čavajde

Udruga također spominje SLAPP tužbe protiv medija kao problem i upozorava na izvještaj Europske komisije o općenitom padu medijskih sloboda u državi. Podsjeća i na policijski tretman ilegalnih migranata i povremenu pojavu ustaškog znakovlja u javnosti.

Spominje se i pitanje dostupnosti abortusa, odnosno na pritiske s kojima su suočeni liječnici koji obavljaju takav postupak. Navode i primjer slučaja Mirele Čavajde koja je u konačnici morala otići u Sloveniju jer joj nijedna od četiri hrvatske bolnice kojima se obratila nije željela pružiti uslugu.

Slovenija napredovala za pet bodova

Inače, susjedna Slovenija u izvještaju Freedom Housea ima 95 bodova od mogućih 100, napredovala je za pet bodova na ljestvici sloboda u odnosu na 2021. Od drugih članica Europske unije maksimalne bodove imaju Švedska i Finska, a slijede ih Nizozemska, Irska i Luksemburg s po 97.

Mađarska je jedina članica EU-a koja je djelomično slobodna država sa 66 bodova.

Kako stoje zemlje zapadnog Balkana

Zemlje zapadnog Balkana također su djelomično slobodne države. Bosna i Hercegovina ima 52 boda, Kosovo i Srbija po 60, Crna Gora i Albanija po 67 i Sjeverna Makedonija 68.

Prošla godina mogla bi biti prekretnica u globalnoj borbi za demokraciju, istaknuo je Freedom House. Iako je već 17. godinu za redom zabilježeno pogoršanje prava i sloboda u svijetu, taj negativni trend je usporio. Pad sloboda zabilježen je u 35 zemalja u 2022. godini, u odnosu na 60 u 2021. i 70 u 2020.

U Ukrajini su pogoršana prava i slobode nakon ruske invazije na tu zemlju s namjerom rušenja demokratski izabrane vlade u Kijevu, objavila je organizacija.