Reiner želi promijeniti ime Sabora, Most poručuje da je to posve nevažna stvar

Novi šef Sabora parlament želi preimenovati u Hrvatski državni sabor

28.12.2015., Markov trg, Zagreb - Dolazak saborskih zastupnika na drugu konstituirajucu sjednicu osmog saziva Hrvatskog sabora. Zeljko Reiner. 
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Novi predsjednik Hrvatskog sabora akademik Željko Reiner najavio je danas kako će predložiti da se Hrvatski sabor ponovno preimenuje u Hrvatski državni sabor, no čini se kako o namjeri novog šefa hrvatskog parlamenta ništa ne zna ni predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko, ali ni njegovi partneri iz Mosta.

Hrvatski državni sabor

– To je jedan moj osobni prijedlog. Ali, zanimljivo je da su neki iz cijelog mog govora, koji je bio usmjeren ka zajedništvu, izvukli jednu rečenicu. Ne znam što im je ona toliko interesantna i zanimljiva. Zanimljivo je da su to izvukli oni koji se nisu obazirali kad je 100.000 ljudi napustilo Hrvatsku trbuhom za kruhom, kad je hrvatski rejting otišao u smeće, kad je zaposlenost na najnižoj razini. Ali silno ih je zasmetala jedna rečenica od mojih 50 izrečenih – objasnio je Reiner svoju ideju u Vijestima RTL-a.

HDZ-ovi partneri iz Mosta nisu znali za Reinerovu namjeru, a sudeći po reakciji, o njoj ne misle ništa dobroga.

Most: To je nevažno

– Prijedlog promjena imena Sabora koje je predložio njegov predsjednik Reiner nije bio usuglašen s Mostom i smatramo ga posve nevažnim u kontekstu puno bitnijih reformi i poteza koji čekaju hrvatsku vladu – priopćili su kasno popodne iz Mosta.

Najava novog predsjednika Sabora Željka Reinera (HDZ) o preimenovanju Hrvatskog sabora u Hrvatski državni sabor ne bi bila novost u Hrvatskoj, jer je Sabor u Hrvatski državni sabor bio preimenovan ustavnim promjenama 1997. i tako se zvao do ustavnih promjena 2001, javlja Hina.

Tradicija iz NDH

Promjeni imena Sabora i tada se protivio dio javnosti i saborskih zastupnika, tvrdeći kako se Hrvatska time vraća na tradiciju NDH u kojoj se Sabor jednako zvao.

Protivnici promjene imena upozoravali su i da će ona iziskivati nove troškove, budući da će se mijenjati pločice, službeni memorandumi itd.

Unatoč njihovim argumentima, saborska je većina odlučila promijeniti ime Sabora, a presudni glas bio je onaj SDSS-ova Milorada Pupovca, kojega se čekalo do kasno poslijepodne kako bi se okupila dvotrećinska većina zastupnika nužna za ustavne promjene.

Bilo kako bilo, za promjenu imena Sabora Reineru će biti potrebna potpora najmanje 101 zastupnika, budući da se takvo što može osigurati samo ustavnim promjenama.

Karamarkova reakcija

Teško je očekivati da će Reinerova ideja dobiti potporu saborske ljevice, a i čelnik HDZ-a Karamarko je novinarima u Saboru izjavio kako je danas prvi put čuo za preimenovanje parlamenta pa će se o tome razgovarati. – Respektiramo njegove prijedloge i o njima u svakom slučaju možemo razgovarati – poručio je Karamarko.

Telegramov mali podsjetnik na to kako se kroz povijest mijenjalo ime hrvatskog parlamenta možete pročitati OVDJE