Rekonstrukcija: Kako je kralj droge iz zagrebačkih Šestina stvorio jedan od najmoćnijih narkolanaca na Balkanu

USKOK je podignuo optužnicu protiv Michaela Dokovicha zbog šverca više od 600 kilograma kokaina

Protiv Michaela Dokovicha, 61-godišnjaka za kojeg se vjeruje da je jedan od većih balkanskih narko-bosova, USKOK je podigao optužnicu zbog šverca 600 kilograma kokaina. Riječ je o drogi vrijednoj minimalno 18 milijuna eura koju je nabavljao iz Srednje i Južne Amerike. Dokovicha, koji je često boravio u vili u zagrebačkim Šestinama odakle je vodio svoje poslove, poznanici su zvali Majk ili Majkl, a rođen je kao Iljmija Frljučkić u Podgorici u Crnoj Gori, te je otad koristio nebrojeno puno lažnih imena.

Uz Dokovicha optuženo je i sedam njegovih suradnika, a sudit će im se na Županijskom sudu u Zagrebu.

Operacija kodnog naziva “La Famiglia”

Ovaj narko-lanac počeo se rasplitati prošlog ljeta kada su krenula uhićenja Dokovicheve ekipe. Njega je uhitila policija u Švicarskoj, a u međuvremenu je izručen Hrvatskoj. U kodnoj operaciji “La Famiglia” inspektori su pratili tijekove droge od 2018. godine.

Uvjereni su kako imaju dokaze da je Dokovich povezao ljude u Hrvatskoj, Srbiji, Češkoj, Belgiji, Švicarskoj kao i drugim državama članicama Europske Unije kako bi iz Srednje i Južne Amerike nabavljali drogu.

Kako je krijumčaren kokain iz Južne Amerike?

Kokain je, stoji u optužnici, zrakoplovima stizao u europske zračne luke. Svaki let je, sumnja se, bio realiziran kao komercijalni, odnosno u zrakoplovu su se nalazili Dokovichevi suradnici koji su glumili putnike. U stvari su bili angažirani da prikriju šverc.

USKOK dalje navodi kako je detektirao i mrežu dilera koji su prevozili drogu diljem Europe, pa i u Hrvatsku.

Na ovaj način, pod paravanom komercijalnog leta, tijekom 2018. i 2019. realizirana su najmanje tri transfera kokaina, stoji u optužnici. U prva dva leta dopremljena je veća, iako točno neutvrđena količina kokaina u Europu, dok trećim letom kokain nije dopremljen jer je policija zaplijenila pošiljku u akciji na aerodromu u Asunciónu u Paragvaju.

Kako je Michael Dokovich uhićen s drogom?

No, Dokovicha i njegove ljude to nije obeshrabrilo. USKOK tvrdi da su između 13. i 16. svibnja 2019. organizirali novi let i to iz Nice prema Urugvaju, za Montevideo, i s povratkom preko Nice u Basel. Tim avionom dovezena je nova količina kokaina koja je iskrcana iz zrakoplova i prebačena u podzemnu garažu u tom gradu.

Ponovno je intervenirala policija te je upravo Dokovicha s još dvojicom suradnika zatekla kraj kombija u kojem se nalazio 21 kofer sa skrivenim kokainom. U pitanju je upravo onih 600 kilograma i 773 grama kokaina visoke čistoće čija je vrijednost procijenjena na minimalno 18 milijuna eura.

Kako je švercana ilegalna zarada od droge?

USKOK vjeruje da ima dovoljno dokaza da je upravo Dokovich u listopadu 2018. godine iz Francuske u Zagreb dovezao osobni automobil na kojem je bio dograđen posebni spremnik u podnici vozila. Radilo se o spremniku za krijumčarenje.

S tim automobilom Dokovich je otputovao u Srbiju. On je 28. listopada 2018. predao automobil dvojici suradnika koji su s njim trebali otputovati u Belgiju i tamo preuzeti novac zarađen na prodaji kokaina. Zatim su se istim vozilom trebali vratiti u Zagreb.

To su i učinili. Prema pribavljenim dokazima novac su preuzeli u Antwerpenu. Sakrili su ga u tajni pretinac i krenuli u Hrvatsku. No zaustavljeni su na graničnom prijelazu Bregana 30. listopada 2018. Istražitelji su im pregledali vozilo i pronašli čak 1.010.200 eura.

Koliko je Dokovich zaradio na švercu droge?

Ovo je, prema sumnjama USKOK-a, bio posljednji od 20-ak prijenosa ilegalno zarađenog novca preko granice. Iz optužnice proizlazi da je u pitanju zarada od ukupno 23.010.200 eura. U taj iznos uračunato je i 900 tisuća eura koliko su stajali letovi zrakoplova iz Južne Amerike, te 1,1 milijun eura koliko su platili za sam avion.

Među članovima Dokovicheve grupe, kako je otkrio USKOK, bio je i jedan hrvatski policajac. Točnije, radi se o policajcu iz Rovinja koji je za osumnjičenog narko bossa obavio provjere o pogodnom identitetu koji će koristiti kako bi dao izraditi osobne isprave s vlastitom fotografijom. Iako je, dakle, policajac znao da je odavanje podataka neovlaštenim osobama zabranjeno, ipak je u Informacijskom sustavu MUP-a obavio tražene provjere i Dokovichu dostavio podatke.

To je učinio i kada je Dokovich podnio zahtjev za izdavanje putne isprave na ime i prezime osobe koju mu je policajac ranije provjerio. Ta mu je putovnica izdana 2. kolovoza 2018. godine. Uz pomoć nje registrirao je tvrtku koja je sjedište imala na policajčevoj adresi stanovanja.

Što je sve policajac radio za narko-bossa?

U još nekoliko navrata policajac je provjeravao Dokovichu ima li ikakvih zapreka za njegov ulazak u Hrvatsku, odnosno je li za njim raspisana potraga. Provjeravao je te povjerljive policijske informacije i na Dokovichev pravi identitet, kao i na lažna imena i prezimena koje je koristio.

Kod jednog od Dokovichevih suradnika policija je pronašla ilegalno oružje, pa mu je i to stavljeno na teret.

USKOK je u optužnici predložio produljenje istražnog zatvora protiv sedmero okrivljenika. Od suda se traži da im oduzme blokiranih 10.317.303,66 kuna u gotovini. Toliki iznos za sada je pronađen kod Dokovicheve skupine.