Rektor sveučilišta u Mostaru kupio na internetu neku smiješnu nagradu. I sad se javno hvale da su najbolji

Sveučilište koje RH svake godine financira milijunima, bavi se ovakvim besmislicama

U jeku korupcijske afere s kupoprodajom visokoškolskih diploma na raznim sveučilištima diljem Bosne i Hercegovine, Sveučilište u Mostaru pohvalilo se nevjerojatno sjajnim rezultatima. Prije nekoliko dana javili su da ih je Međunarodni centar za istraživanje postignuća u obrazovanju (IARC) proglasio “sveučilištem godine” za 2022., a tamošnjeg rektora Zorana Tomića – rektorom godine. Ne bi s ovim bilo ništa sporno da putem ne postoji problemčić; uz samo par klikova i tisuću dolara na računu, bilo tko može dobiti ova priznanja.

Na ovo, ni po čemu prepoznato, natjecanje prijavili smo nepostojeće Sveučilište Telegram. Aplicirali smo i za najbolju rektoricu, prijavivši autoricu ovih redaka u toj kategoriji. U prijavni obrazac upisivali smo nebuloze, samo kako bismo došli do trenutka u kojem od nas traže uplatu, i to u iznosu višem od 1000 američkih dolara. Tvrtka koja dodjeljuje ove certifikate registrirana je u Kanadi na adresi jedne banke, a njihova adresa u SAD-u odgovara adresi tržnog centra u Chicagu.

Pohvalili se rigoroznom procedurom

S velikim ponosom i pompom, Sveučilište u Mostaru objavilo je u ponedjeljak da su proglašeni “Sveučilištem godine 2022.”, kao i da je njihov rektor Zoran Tomić proglašen rektorom godine. U priopćenju tvrde da su prošli rigoroznu, trofaznu proceduru Međunarodnog centra za istraživanje postignuća u obrazovanju (International Achievements Research Center). Nakon toga, Sveučilište u Mostaru proglašeno je najboljim u 2022. godini u kategoriji ‘Podrška studentima za izuzetan uspjeh u području obrazovanja i znanosti’.

Rektor Tomić je, navode pak, proglašen najboljim rektorom zbog svog “inovativnog pristupa u upravljanju obrazovnih procesom, uvođenja suvremenih obrazovnih tehnologija, unapređenja istraživačke djelatnosti”, kao i zbog “stvaranja brenda i korporativne kulture”. Objavljujući ove fantastične uspjehe, iz Mostara su priložili i pripadajuće plakete koje su dobili od nepoznatog Međunarodnog centra za istraživanje postignuća u obrazovanju.

Priznanje Sveučilištu u Mostaru sumsova.ba
Priznanje rektoru Zoranu Tomiću sumsova.ba

Organizacija s adresom na placu

Osim Sveučilišta u Mostaru, istovjetnim priznanjima za 2022. ovjenčana su sveučilišta iz Kirgistana, Ruande, Burkine Faso, Češke i s Filipina. Međutim, cijela ova priča višestruko je problematična. Na to je inicijalno upozorio teolog Dalibor Milas, inače doktor pastoralne teologije i socijalne etike sa Sveučilišta u Grazu o kojemu smo krajem 2021. na Telegramu opširno pisali.

Kada sam jutros pročitao da je Sveučilište u Mostaru dobilo prestižne nagrade ("Sveučilište godine za 2022." i "Rektor…

Posted by Dalibor Dado Milas on Monday, March 6, 2023

Kako je istaknuo, sva priznanja s ovog natjecanja potpisuje stanoviti Michael Finnen, direktor natjecanja koje je iznjedrilo Sveučilište u Mostaru i Tomića kao najbolje. Međutim, za Michaela Finnena na internetu jednostavno nema podataka koji bi osobu s tim imenom i prezimenom uopće povezivali s akademskim svijetom.

Problematična je i organizacija koja je dodijelila ova priznanja. Na svojim web stranicama, navode da djeluju u Kanadi i SAD-u. Kanadska adresa koju navode u Montrealu, u stvarnosti odgovara adresi RBC Royal Bank, kanadske multinacionalne tvrtke. Američka adresa koju navode u Chicagu, u stvarnosti je adresa Garden Fresh Marketa. Riječ je o tržnici na koju svakodnevno, stoji u njihovoj reklami, stižu “svježi najbolji proizvodi iz svijeta”. Ove informacije dostupne su u nekoliko klikova.

Bivša šefica kvalitete: ‘Tako treba rektore!’

U Mostaru su se promptno pohvalili ovim priznanjima na svojim društvenim mrežama. Objava je prikupila 150 lajkova, a komentirala ju je i Jasmina Havranek, bivša ravnateljica hrvatske Agencije za znanost i visoko obrazovanje (AZVO), krovnog tijela koje ocjenjuje kvalitetu fakulteta i sveučilišta. “Tako treba Rektore…i SVI ostali!”, čestitala je gospođa koja je morala otići s funkcije nakon Telegramovih otkrića koja su je uvela u sferu ozbiljnog sukoba interesa.

Poželjeli smo vidjeti kako izgleda prijava na natjecanje za priznanja koja je osvojio Mostar, kako bismo došli do finalnog koraka prijave – plaćanja. Prijavili smo se u kategoriji “sveučilišta godine” i “rektorice godine”, nominirajući nepostojeće Sveučilište Telegram u prvoj i potpisnicu ovih redaka u drugoj kategoriji. U finalnom koraku, od nas je zatražena registracijska naknada.

Dodatnih 385 dolara za rektoricu

Kako smo, kao imaginarno sveučilište, aplicirali u samo jednoj kategoriji (izvanredno poučavanje), od nas je zatražena uplata u iznosu od 695 dolara. Inače, taj se iznos naplaćuje za svaku nominaciju u svakoj kategoriji. Da smo odabrali još nekoliko kategorija, račun bi u ovom dijelu bio bitno viši. No, kako smo označili da se želimo natjecati i u kategoriji najbolje rektorice, obaviješteni smo da na konto toga moramo dodati još 385 dolara.

Korak u kojem smo odustali od daljnjeg natjecanja screenshot

“Registracija je potpuna ako je natjecatelj podnio ispunjenu prijavu i platio registracijsku naknadu. Nema povrata uplate”, stoji u finalnoj obavijesti nakon koje smo se ipak oprostili od natjecanja na kojemu je briljiralo Sveučilište u Mostaru. Spomenimo kako je Zoran Tomić, inače profesor odnosa s javnošću, kao rektor Sveučilišta u Mostaru član Rektorskog zbora Republike Hrvatske, doduše bez prava odlučivanja.

Sveučilište u Mostaru na godišnjoj se, pak, razini financira iz državnog proračuna Republike Hrvatske. 2021. godine iz proračuna je isplaćeno oko 6 milijuna nekadašnjih kuna za Sveučilište i Hrvatsko narodno kazalište u Mostaru, prošle godine još oko 4 milijuna kuna. Prije pet godina mediji su izvještavali kako je mostarsko sveučilište potrošilo više od milijun kuna na vozni park. Sveučilište u Mostaru na svojim stranicama navodi i kako su tijekom 2017. prošli postupak reakreditacije – ocjene kvalitete – od strane hrvatske Agencije za znanost i visoko obrazovanje.